Visa istorija prasidėjo nuo paprasčiausio įrašo „Facebook“ platformoje, kur ukmergiškė Neringa Žeruolytė viešai pareiškė padėką itin skubią ir operatyvią pagalbą suteikusiems Ukmergės greitosios medicinos pagalbos darbuotojams. Tačiau po viešu moters įrašu prasidėjo miesto gyventojų nusiskundimai, kuriuos patyrė Ukmergės ligoninės skubios pagalbos priėmimo skyriuje.
Perskaičiusi juos, Neringa nusprendė pasidalinti ir savo istorija.
„Maždaug prieš mėnesį, tėčiui mieste pasidarė prastai su sveikata. Jam prie parduotuvės sutriko orientacija ir jis kaip normalus žmogus sureagavęs kreipėsi į Ukmergės ligoninės priėmimo skyrių. Ten jam nuvykus, pamatavo kraujo spaudimą, kuris buvo 200. Atliko kompiuterinę tomografiją, dėl įtariamo insulto. Tačiau pasakė, kad insulto požymių nėra ir beišleidžiant žmogų namo, jį apžiūrėję gydytojai dar pridūrė, kad vienoje parduotuvėje yra labai gero konjako, liepė nusipirkti ir išgerti – neva padės“, – pradeda pasakoti telefonu N. Žeruolytė.
Sveikata tik prastėjo
Moteris tikina, kad po apžiūros, jos tėvas buvo išsiųstas atgal namo, kuomet vaistai padėjo numalšinti padidėjusį kraujospūdį. Tačiau Neringą piktina tai, kad esant tokiam aukštam rodikliui, jam nebuvo atlikta kardiograma:
„Mėnesį viskas sekė taip, kad sveikata vis prastėjo, o tėvas yra toks žmogus, kurį labai sunku nutempti pas daktarus. Aš sakiau, kad reikia gerti ir vaistus, toliau kreiptis. O jis sako, kad kur jam kreiptis, jeigu pasakė, kad viskas yra gerai ir liepė nusipirkti tik konjako. Bet mes patys stebėjome, kad tas pulsas jo prastas, tai vėl klausiau, o ką rodė kardiograma, kai jis buvo priėmimo skyriuje, tai tuomet ir sužinojau, kad niekas jo ja netikrino.
Čia pirmas dalykas, kad nenormalu, jog netikrino, nors žmogus atvyko su 200 spaudimu. Aišku, dar buvo taip, kad jam beišeinant personalas prisiminė, kad kateterį reikia ištraukti. Vien mano amžinatilsį močiutė, dar tais, senais laikais, atvykusi į ligoninę su aukštu kraujospūdžiu buvo gydoma ligoninėje ir stebima apie mėnesį. O čia dabar paleido žmogų žinodami, kad jis pats yra atvažiavęs už vairo ir jam tokios būklės leido vienam vykti namo. Numušė spaudimą, o priežasties, dėl ko jis sukilo, taip niekas ir neišsiaiškino, žodžiu – insulto požymių nėra.“
Nemalonus elgesys laukiant atvežamo tėvo
Neringos tėvo sveikata dar labiau pablogėjo praėjusį sekmadienį, kuomet prireikė skubios greitosios medicinos medikų pagalbos (GMP). Anot moters, dabar lapkričio 28-oji diena, šeimos kalendoriuje, yra apibraukta ir vadinama „antruoju tėčio gimtadieniu“.
„Praeitą sekmadienį man paskambina mama, kad yra iškviesta GMP, nes jį paralyžiuoja, jam prastai su sveikata. Aš sėdu į mašiną, kadangi gyvenu tarp Ukmergės ir Jonavos, ir bevažiuojant jau prie Ukmergės, paskambinu mamai, klausiu kas vyksta, kur jie yra. Tada sužinojau, kad tėvas yra greitosios automobilyje, statė jam lašelinę ir ruošėsi vežti į ligoninę. Tuomet nusprendžiau, kad vyksiu nebe į namus, o tiesiai ten, į priėmimą“, – teigia N. Žeruolytė.
Atvykus į vietą, moteriai teko laukti net 40 minučių: „Aš vis laukiau, mindžiojau tuos keliukus, greitoji niekaip neatvažiavo. Mačiau, kad priimamajame yra kelios darbuotojos, kurios sau linksmai šnekučiavosi ir juokėsi. Aš pasiskambinau tuo skambučiu ir mandagiai pasiteiravau, kada atveš tą mano tėtį, nes praėjo tiek laiko, o jo dar nėra, nors nuo tėvų namų iki Ukmergės ligoninės tik apie 20 minučių kelio.“
Praėjus dar kuriam laikui, Neringa pasakoja, kad neapsikentė ir nusprendė dar kartą pasiteirauti slaugytojų, kada bus galima sulaukti atskubančios greitosios, tačiau šįkart moteris jautėsi, kad atsakydamos į skambutį, slaugės nebuvo malonios ir Neringa joms tik sutrukdė.
„Sakiau joms, kad 40 minučių laukiu, kur tas mano tėtis. O ji atsako, kad nežino, tuomet aš vėl klausiu, kur man tuomet ieškoti reikia greitosios su pasimetusiu pacientu. Pasiūlė skambinti į 112, o aš ir toliau už durų šalau“, – piktinasi moteris.
Gelbėti išvyko į Santaros klinikas
Sulaukusi pasiūlymo kreiptis į 112, Neringa taip ir padarė, tačiau paskambinusi buvo nukreipta kitu pagalbos numeriu – 113.
„Ten atsiliepė tikrai auksinė moteris, kuri man viską išaiškino, kad mano tėvas vežamas pakeliui į Vilnių su švyturėliais ir yra jau netoli Santariškių. Tai ačiū, Dievui, kad tie greitosios medicinos darbuotojai pamatė, kad situacija labai rimta yra ir išvežė jį tiesiai į Vilnių, o ne į Ukmergę, nes po visko atvežus, kol laukė koronaviruso atsakymų sekė ir koma, ir operacija, ir pajungimas prie aparatų“, – pasakoja apie lemtingą dieną tėvo gyvybei Neringa.
Po atliktų tyrimų, paaiškėjo, kad N. Žeruolytės 63 metų tėvą buvo ištikęs insultas, nes užsikimšo pagrindinė kraujagyslė. „Patys daktarai pasakė, kad įvyko stebuklas, nes jis buvo ištrauktas iš mirties arba iš labai didelio invalidumo. Paminėjo ir tai, kad prieš mėnesį jau buvo židinys, todėl Ukmergėje jie turėjo matyti, kad žmogui kemšasi kraujagyslė. Deja, bet niekas to nematė tada“, – guodžiasi moteris.
Pasakodama šią istoriją, moteris vis padėkoja GMP ekipažui, kuris tą dieną atvykęs gelbėti jos tėvo, įvertino situaciją kaip labai rimtą ir nusprendė vyrą išvežti į Vilniaus gydytojų rankas.
„Dar kartą noriu padėkoti greitosios medicinos ekipažui, kurių nei vardų nei pavardžių nežinau, bet vien už tai, kad jie viską taip operatyviai ir greitai atliko. Taip pat dėkoju ir Vilniaus Santarų reanimacijos skyriaus personalui, kuris mano tėvą išgelbėjo nuo mirties, vien todėl, kad Ukmergės ligoninėje specialistai ligą pražiopsojo ir išleido žmogų namo“, – dėkoja medikams N. Žeruolytė.
Tikisi, kad ateityje situacija pasikeis
Nors dabar moters tėvo sveikata ir būklė gerėja, Neringa šio nutikimo nežada pamiršti ir kviečia kalbėti visus viešai, kurie nukentėjo ar netgi neteko artimųjų dėl laiku nesuteiktos pagalbos Ukmergės ligoninės priimamajame.
„Po mano įrašu tiek daug žmonių pradėjo komentuoti, jog nukentėjo ir jų šeima dėl atsainaus požiūrio į pacientą. Viena moteris rašė, kad neteko savo vyro, kita – tėvelį palaidojo, o dar kitos moters motina mirė po trijų valandų, kuomet buvo atvežta apžiūrai, nes gydytojai tuomet pasakė, kad tai tik panikos ataka ar refliuksas“, – dalinasi kitų nuoskaudomis moteris.
Neringa tikina, kad jei žinotų daugiau detalių apie tai, kas tiksliai vyko tėvo apžiūros metu Ukmergėje, pateiktų ir įspėtų kitus apie jį apžiūrėjusius gydytojus. Tačiau moteris atvirauja, kad net ir susidūręs tėvas nieko nepasakojo jai, mat nenorėjo, kad ši nervuotųsi:
„Tiesa sakant, nuo manęs tėtis slėpė savo sveikatą. Nenorėjo, kad aš nervinčiausi ar pernelyg jautriai sureaguočiau, nes žino, kad pati kenčiu ir gydausi nuo panikos atakų, nerimo. Jis dar bandė su manimi juokauti, kad tik „subyrėjo jo navigacija.“
Dabar moteris tikisi, kad papasakojus savo šeimos nutikimą, prasidės pokyčiai Ukmergės ligoninėje ir vis daugiau žmonių ar jų artimieji bus išgelbėti laiku.
„Norėčiau, kad viskas pasikeistų taip, jog žmonės dalintųsi, jog atvykę į Ukmergės priimamąjį sakytų, kad susidūrė su žmogiškais žmonėmis, gavo pagalbą, o ne taip kaip yra dabar. Komentaruose moterys net dalinosi, kad seselėms žadėjo, jog papasakos serialo pabaigą, kad tik jos atsitrauktų ir suteiktų pagalbą“, – sako Neringa Žeruolytė.
Anot Neringos, daug kas pasikeistų, jei priimamajame dirbantis personalas turėtų daugiau žmogiškumo: „Vien jau, kad matė, kiek laiko aš vaikščiojau ir laukiau po langais, galėjo žmogiškai pasakyti, kad galbūt kitur mano tėvą nuvežė, patys būtų pasiūlę skambinti kitur, o dabar nieko panašaus nebuvo. Todėl paskatinta kitų istorijų, dalinuosi ir pati, nes tylėti nebegalima, ypač kuomet, insultą patiriančiam žmogui, buvo pasiūlyta nusipirkti konjako.“
Tirs nutikusį atvejį
Pasiteiravus, ką apie šią nutikusią situaciją gali pakomentuoti Ukmergės ligoninės administracija, ligoninė pateikė štai tokį atsakymą:
„Norime informuoti, kad atsižvelgiant į išdėstytus skundo/pareiškimo argumentus Ligoninėje bus pradėtas neplaninis vidaus medicininis auditas, siekiant ištirti ar minėtam pacientui buvo tinkamai suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriuje.
Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Lietuvos Respublikos Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 8 straipsnį – visa informacija apie paciento buvimą sveikatos priežiūros įstaigoje, gydymą, sveikatos būklę, diagnozę, prognozes ir gydymą yra konfidenciali.
Konfidenciali informacija gali būti suteikta kitiems asmenims tik turint rašytinį paciento sutikimą, kuriame yra nurodyti tokios informacijos suteikimo pagrindas ir naudojimo tikslai.
Tokiu atveju, norint gauti audito išvadas, turite vadovaujantis aukščiau paminėto įstatymo normomis, pateikti įstaigai tinkamą sutikimą su paciento asmens tapatybe patvirtinančio dokumento kopija.
Taip pat norėtume paprašyti visų pacientų, kurie turi nusiskundimų dėl ligoninės personalo darbo, kreiptis į Administraciją tiesiogiai.“