Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas inicijuoja darbo grupę nevaisingumo problemoms spręsti.
Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad darbo grupė derins Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projekto nuostatas ir svarstys kitus klausimus.
Į ją bus kviečiami ne tik specialistai, bet ir nevaisingas šeimas vienijančių asociacijų atstovai.
Ketvirtadienį per susitikimą su Vaisingumo asociacijos atstovėmis sveikatos apsaugos ministras sakė pritariantis raginimui spartinti Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projekto svarstymą ir priėmimą.
Šį ministro žingsnį pasveikimo Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius.
„Dirbtinio apvaisinimo problema Lietuvoje nėra sprendžiama jau beveik dešimtmetį, nors tokią teisę numatanti nuostata Civiliniame kodekse buvo įtvirtinta dar 2001 metais. Iki šiol nėra priimti dirbtinį apvaisinimą reguliuojantys, dirbtiniu būdu apvaisinus gimusių vaikų ir jų tėvų teisės užtikrinantys teisės aktai, todėl labai džiaugiuosi, kad sveikatos apsaugos ministras taip operatyviai sureagavo į šią užsitęsusią problemą ir tikiuosi, kad netrukus nevaisingoms Lietuvos poroms reali pagalba bus suteikta mūsų šalyje“, – pranešime spaudai cituojamas R.Valentukevičius.
Jis yra pradėjęs tyrimą dėl dirbtinio apvaisinimo problemos Lietuvoje.
Pasak Seimo kontrolieriaus, nepaisant to, kad dirbtinio apvaisinimo problemos sprendimas pajudėjo iš mirties taško, jis ir toliau tirs bei vertins, „dėl kokių priežasčių taip ilgai ir taip abejingai buvo žiūrima į nevaisingų porų problemas ir vis blogėjančią demografinę Lietuvos padėtį“.
Vaisingumo asociacijos duomenimis, šiuo metu vidutiniškai per metus atliekama 400 dirbtinio apvaisinimo procedūrų.
Jeigu būtų kompensuojama nors dalis gydymo ir procedūrų kainos, jų skaičius išaugtų iki 2000 per metus. Ministras sakė suprantantis nevaisingų šeimų poreikius, tačiau pabrėžė šiuo metu negalįs žadėti finansavimo.