Paramą Moldovos glaudesnio bendradarbiavimo su Europos Sąjunga (ES) siekiams ir šalies vidaus reformoms Lietuvos užsienio reikalų ministras aptarė su Moldovos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrais Jurije Lianka (Iurie Leanca) ir Teodoru Bakonskiu (Teodor Baconschi).
V. Ušackas pasveikino Rumunijos Senato sprendimą ratifikuoti susitarimą su Moldova, kuriuo supaprastinamas pasienio gyventojams taikomas vizų režimas.
Praėjusį lapkritį Rumunijos ir Moldovos ministrų pirmininkų pasirašytas susitarimas numato galimybę pasienyje su Rumunija gyvenantiems Moldovos piliečiams be vizos įvažiuoti į kaimyninę šalį.
Susitikime penktadienį Trakuose V. Ušackas pabrėžė 2010 metų sausio 12 dieną prasidėjusių derybų dėl naujos ES ir Moldovos sutarties, kuri pakeistų dabartinį Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą, svarbą ir pabrėžė, kad tai yra naujas ir strategiškai svarbus žingsnis ES ir Moldovos santykių stiprinimo linkme.
Lietuvos diplomatijos vadovas patikino, kad Lietuva ir toliau sieks aktyviai palaikyti naujos Moldovos vyriausybės pasiryžimą plėtoti ir gilinti eurointegracijos procesą, teikdama konkrečią praktinę ir ekspertinę pagalbą Moldovos institucijoms, taip pat ir padėdama pasinaudoti Rytų partnerystės programos teikiamomis galimybėmis.
J. Lianka padėkojo už Lietuvos paramą Moldovai ir paprašė tęsti šį bendradarbiavimą konsoliduojant paramą Moldovos vykdomoms reformoms ir gilinant santykius su ES.
Moldovos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad jo šaliai šiuo metu labai reikia Lietuvos eurointegracijos ekspertų paramos bei aktyvios pagalbos pritraukiant Vakarų šalių finansinę paramą šalies reformoms įgyvendinti.
Susitikime Lietuvos ir Moldovos užsienio reikalų ministrai taip pat aptarė užšaldyto Padnestrės konflikto sprendimo galimybes bei pabrėžė poreikį didinti Kišiniovo ir Tiraspolio dialogą per tarpusavio pasitikėjimą stiprinančias priemones.
Lietuva ketina daug dėmesio skirti šio konflikto sprendimui būdama Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) trejeto nare 2010 metais ir pirmininkaudama šiai organizacijai 2011 metais.
Susitikime buvo kalbėta ir apie Lietuvos Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus ir verslo misijos numatomą vizitą į Moldovą sausio 26-27 dieną.
Lietuvos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrų pokalbyje buvo konstatuota, kad per pastaruosius 5 mėnesius po paskutinių Moldovos parlamento rinkimų Rumunijos ir Moldovos santykiai akivaizdžiai pagerėjo.
V. Ušackas pabrėžė tikįs neseniai Lietuvos, Rumunijos, Vengrijos ir Lenkijos inicijuotų politikos direktorių neformalių diskusijų Moldovos klausimais veiksmingumu.
Rumunijos užsienio reikalų ministras T. Bakonskis domėjosi Lietuvos pasirengimo pirmininkauti ESBO eiga ir pirmininkavimo prioritetais.
Rumunijos atstovai buvo pakviesti dalyvauti Lietuvos ir Afganistano Goro provincijos administracijos šiemet rengiamoje Goro plėtros konferencijoje.
Lietuvos, Moldovos ir Rumunijos užsienio reikalų ministrai sausio 14-15 dienomis dalyvavo neformaliame Europos ir Šiaurės Amerikos tarptautinės ir saugumo politikos strategų - politikų, politologų, diplomatų ir analitikų - susitikime Trakuose, kuriame svarstyti Rytų ir Vakarų santykiai bei pagrindiniai strateginiai iššūkiai, kuriuos euroatlantinei bendruomenei teks spręsti 2010 metais.