• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis, „darbietis“ Vytautas Gapšys ir „tvarkiečių“ atstovas Petras Gražulius – trys į korupcinius skandalus patekę politikai elgiasi labai skirtingai. Vienas atsistatydino, dingo iš akių ir atsitvėrė tylos siena, kitas su šypsena priėmė jam mestus įtarimus, o trečias užkūrė neįtikėtiną šou. Ką reiškia tokios skirtingos politikų reakcijos ir kodėl jie taip elgiasi?

Buvęs Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis, „darbietis“ Vytautas Gapšys ir „tvarkiečių“ atstovas Petras Gražulius – trys į korupcinius skandalus patekę politikai elgiasi labai skirtingai. Vienas atsistatydino, dingo iš akių ir atsitvėrė tylos siena, kitas su šypsena priėmė jam mestus įtarimus, o trečias užkūrė neįtikėtiną šou. Ką reiškia tokios skirtingos politikų reakcijos ir kodėl jie taip elgiasi?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarasis pusmetis Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) – tikras darbymetis. Į STT akiratį pakliuvo net trys žymūs politikai.

REKLAMA

Gegužę į teisėsaugos akiratį pakliuvo Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis – atliktos kratos Seimo nario darbo vietoje, namuose, pas politiką rasta daugiau negu 100 tūkst. Eur grynais. Liberalas įtariamas paėmęs kyšį iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimundo Kurlianskio už tam tikrus bendrovei naudingus sprendimus, taip pat politikui pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir neteisėtu praturtėjimu. E. Masiulis savo ruožtu pasitraukė iš Liberalų sąjūdžio vadovo pareigų, pasitraukė iš Seimo ir atsitvėrė tylos siena.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas šio tyrimo etapas – kratos Darbo partijos pirmininko pavaduotojo V. Gapšio darbo kabinete, namuose ir įtarimai 25 tūkst. Eur kyšio ėmimu iš „MG Baltic“ vieno vadovų R. Kurlianskio už koncernui palankius sprendimus. „Darbietis“ metamus kaltinimus neigia iki šiol, o apie patį tyrimą kalba su šypsena veide. Tiesa, V. Gapšys pradžioje teigęs, jog niekur nesitrauks, liepos mėnesio pabaigoje vis dėlto nusprendė atsisakyti Seimo nario mandato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į STT akiratį liepos mėnesį pakliuvo aršusis „tvarkiečių“ atstovas Petras Gražulis. Teisėsauga turi įtarimų, kad su parlamentaru siejamos šaldytų maisto produktų bendrovės „Judex“ vadovai, norėdami, kad įmonė išvengtų nuobaudų, siekė papirkti atsakingus specialistus. Paties P. Gražulio teigimu, jam norima pareikšti įtarimus dėl papirkimo. Metamus kaltinimus neigiantis „tvarkietis“ po to, kai jo darbo kabinete Seime, parlamento viešbučio kambariuose STT atliko kratas užkūrė tikrą pirtį – pasigedęs daiktų, kreipėsi į policiją dėl vagystės, rėžė, jog yra yra persekiojamas dėl kritikos prezidentei Daliai Grybauskaitė.

REKLAMA

Liberalas neturėjo kito pasirinkimo

Portalo tv3.lt kalbinti viešųjų ryšių specialistai tikino, jog nagrinėjant kiekvieną iš į korupcinius skandalus patekusių politikų elgesį, būtina suvokti, jog politikai elgiasi taip, kaip iš jų tikisi jų elektoratas. Be to, jie atsižvelgia ir į artėjančius Seimo rinkimus.

REKLAMA

Viešųjų ryšių agentūros „Nova Media“ ryšių su visuomene ekspertas Arijus Katauskas tikino, jog Liberalų sąjūdis yra partija, kurios viena esminių deklaruojamų vertybių yra skaidrumas, taigi, kyšio paėmimo šešėlį užsitraukusio E. Masiulio sprendimas trauktis iš postų iš esmės nebuvo staigmena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sunku įsivaizduoti, kad partijai, kuri pastačiusi savo komunikaciją ant skaidrumo ir kovos su korupcija, vadovautų žmogus, kuris yra galimai įsipainiojęs į korupcinius ryšius. Kadangi tai yra STT tyrimas, tyrimas dėl nusikaltimo, tai akivaizdu, kad siunčiama ta žinutė, kurią jis bandė pasakyti daug kartų – kad negali kalbėti, nes prokurorai jam tai uždraudė daryti. Čia jau žmogus, kaip politikas, pralošė prieš žmogų, kuris yra įtariamas nusikaltimu arba galimai įsivėlęs į nusikaltimą“, – kalbėjo A. Katauskas.

REKLAMA

Pašnekovui pritarė komunikacijos konsultantų agentūros „VRP Hill+Knowlton Strategies“ vadovas Mykolas Katkus. Pasak viešųjų ryšių specialisto, E. Masiulio pareikšimai apie teisėsaugos bandymus su juo susidoroti taptų politine savižudybe. Be to, ryšių su visuomene ekspertas pritarė, jog pasitraukdamas iš Seimo politikas užkirto kelią tolesniam skandalo rutuliojimuisi.

REKLAMA

„E. Masiulio rinkėjai jam neatleistų bandymo kurti sąmokslo teorijas arba bandymus slėptis. Jis, manau, atliko vienintelį teisingą veiksmą, tai yra skubiai, kaip galima greičiau uždarė temą, ėmė veikti teisinėmis priemonėmis, o, jei pavyktų apsiginti, mėginti galvoti apie grįžimą į politiką. Jam tas susivokimas atėjo labai gretai, nes, įsivaizduokime, žmogus buvo matomas kaip vienas potencialiausių kandidatų į premjerus, o kitą dieną – bedarbis, žmonos išlaikytinis su baudžiamąja byla. Taigi, žmogus greitai susiprato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toks sprendimas yra ir kompleksinis. Žmogus, sužinojęs, kuo yra įtariamas, pasirinko sprendimą, nematydamas galimybės, kaip toliau gintis“, – apie E. Masiulio pasitraukimą iš parlamento po korupcijos skandalo kalbėjo M. Katkus.

„Darbiečiui“ davė 10 balų

Viešųjų ryšių ekspertai pabrėžė, kad į korupcijos skandalą patekusios ir iš Seimo nario mandato atsisakiusio „darbiečio“ V. Gapšio situacija gerokai skiriasi nuo E. Masiulio istorijos.

REKLAMA

M. Katkaus teigimu, vienas iš Darbo partijos juodosios buhalterijos veikėjų V. Gapšys, sužinojęs apie STT veiksmus prieš jį, nė kiek nesutriko – tyrimas jam sukėlė juoką. Tokia nuotaika „darbietis“ sėkmingai spinduliavo kelis mėnesius, galiausiai supratęs, jog imuniteto naikinimo klausimas Seime, kiti prokurorų veiksmai gali pakenkti Darbo partijai prieš parlamento rinkimus, ir nutarė trauktis.

REKLAMA

„V. Gapšio politinio pragmatizmo prasme pasirodymas yra 10-ties balų – jis puikiai pasirodė prieš kameras, sakydamas, kad jis nekaltas, ir jis puikiai pasirodė prieš kameras, kai iškilo grėsmė, jog prieš rinkimus bus nagrinėjamas neliečiamybės panaikinimo klausimas Seime, taigi, išvengdamas tos neigiamos komunikacijos, atsistatydino.

REKLAMA
REKLAMA

„Darbiečio“ imuniteto panaikinimo nagrinėjimas sukeltų tam tikrą rezonansą, kurio partijai tikrai nereikia prieš rinkimus, tada V. Gapšys nusprendė trauktis. Aš esu tikras, kad, jei tai būtų kadencijos vidurys, V. Gapšys turbūt nebūtų atsistatydinęs“, – apie „darbiečio“ manevrus kalbėjo M. Katkus.

Pasak viešųjų ryšių specialisto A. Katausko V. Gapšiui sėkmingai veikti korupcinio skandalo metu padėjo ir jo patirtis, mat į teisėsaugos akiratyje jis yra patekęs ne kartą.

„V. Gapšiui nėra pirmas atvejis, kai jis papuola į tam tikrus „nesklandumus“. Buvo juodosios buhalterijos byla, buvo klausimai, ar vykdyti apkaltą, ar ne. Jis ir Darbo partija visą laiką laikėsi tos pačios pozicijos – tai yra susidorojimas. [...] Tam tikras nuolatinis slėpimasis yra būdingas tai partijai arba toje partijoje buvusiems įtariamiems žmonėms ar įsivėlusiems į skandalus. V. Gapšys laikėsi tos pačios pozicijos – bandė sumenkinti tyrimą

Kodėl V. Gapšys pasitraukė pats? Gali būti, kad jis taip padarė, suprasdamas, kad prarasti porą mėnesių ir būti neigiamame kontekste žiniasklaidoje kurį laiką prieš rinkimus, gali būti kenksminga. Kitas variantas – jis galbūt nenori, kad būtų atskleisti tyrimo duomenys. Gali būti ir taip, kad V. Gapšys tiesiog nori ramiai susikoncentruoti į rinkimus“, – svarstė A. Katauskas.

REKLAMA

Lietuviškais D. Trumpas rinkimus jau laimėjo?

P. Gražulis yra tam tikra prasme iš tos politikų kategorijos, kurią galima lyginti su Donaldu Trumpu, tik mažesnio mastelio ir su žemaitišku akcentu. Jo politikos sėkmė priklauso nuo tos galimybės, ar jis sukuria kažkokį šou, ar sugeba patraukti žmones“, – apie P. Gražulį prabilo M. Katkus.

Anot jo, „tvarkiečių“ atstovo pasipiktinimas po STT sujauktu būstu bei pareiškimai apie bandymus su juo susidoroti tik parodo, jog savo politinės linijos P. Gražulis išsižadėti neketina.

„P. Gražulio elgesys yra visą laiką panašus – „aš nekaltas“, „politinis sąmokslas“, „kalta prezidentė“, „kaltos teisėsaugos struktūros“. Dar buvo pagražinta istorija ir vagystės insinuacijomis, pikantiškomis detalėmis, kurias P. Gražulis viešai išsakė. Aš manyčiau, kad P. Gražuliui taip leidžia elgtis jo karštas, nenuspėjamas būdas, su kuriuo jis yra politikoje jau daug metų ir kuris jo rinkėjui Gargžduose yra labai priimtas“, – kalbėjo M. Katkus.

Viešųjų ryšių specialistas A. Katauskas akcentavo, jog P. Gražulis neabejotinai yra Lietuvos politikos fenomenas – asmuo sugebantis bet kurioje situacijoje užkurti šou. Anot pašnekovo, tai „tvarkiečių“ atstovas sugebėjo padaryti ir po STT kratų.

REKLAMA

„Ką P. Gražulis padarė? Mano nuomone, jis staiga privertė teisėsaugos institucijas gintis, ko nedarė nė vienas kitas politikas. Taip, jis neatsisakė Seimo nario mandato, bet, žinant jo auditoriją, toks veiksmas reikštų kaltės pripažinimą. Jam spaudimo tokio nėra, jo komunikacija visada buvo, kad „aš ir sovietmečiu teisėsaugos buvau tampomas“, jis susidorojimą savo komunikacijoje visada matė ir pakankamai aktyviai tai naudojo bet kurioje situacijoje.

Prokuratūra ir STT negali pateikti duomenų, operatyvinės informacijos tam, kad atsikirsti į P. Gražulio kaltinimus dėl suversto būsto. Tuo labiau, kad jis tiesiogiai nesako, kad ten taip padarė teisėsauga, bet jis gali sakyti, kad „nežinau, kas taip padarė, gal jie durų neužrakino“, „manęs nebuvo, kai jie darė kratą, man galėjo bet ką pakišti“, – tikino A. Katauskas.

„Štai čia jis padarė labai rimtą žingsnį, kad laimėtų Seimo rinkimus Gargždų vienmandatėje apygardoje“, – reziumavo viešųjų ryšių specialistas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų