Pirmojo sosto paveldėjimo atvejo nuo 1975 metų, kai mirus diktatoriui generolui Francisco Franco (Fransiskui Frankui) buvo atkurta Ispanijos monarchija, proga 46 metų Felipe vadinamas labai reikalingos naujos kartos simboliu.
Kai jis, kaip naujasis karalius, stovės rūmų balkone greta savo karalienės, žavingosios 41 metų Letizios (Letisijos), karališkieji asmenys, be jokios abejonės, tikėsis, kad apačioje susirinkusi ispanų minia sveikins naująjį monarchą.
Felipe 76 metų tėvas Juanas Carlosas (Chuanas Karlosas), kuris po kelių klubo operacijų vaikšto pasiramsčiuodamas lazda, visuomenės palankumo neteko 2012 metais, kai Ispanijos recesijos įkarštyje išvyko į prabangią dramblių medžioklę Afrikoje.
Dar labiau karališkajai šeimai pakenkė 2011 metais pradėtas korupcijos tyrimas dėl Juano Carloso dukters ir Felipe vyresniosios sesers Cristinos (Kristinos) vyro, buvusio olimpiečio rankininko Inaki Urdangarino (Inakio Urdangarino). Su tais reikalais buvo susieta ir pati Cristina, kuriai buvo pareikšti įtarimai dėl mokestinių nusikaltimų.
Didėjantis populiarumas
Tačiau kitų karališkosios šeimos narių populiarumui smarkiai sumažėjus ir apklausoms rodant, kad dauguma ispanų norėtų referendumo dėl pačios monarchijos ateities, visuomenės pritarimas Felipe didėjo.
Apklausa, kuri buvo atlikta po to, kai Juanas Carlosas birželio 2 dieną paskelbė atsisakantis sosto, parodė, kad 76,9 proc. respondentų gerai arba labai gerai vertina princą.
Naujasis karalius ir karalienė – šiuolaikiška, patraukli pora, turinti dvi šviesiaplaukes dukteris, aštuonerių Leonor ir septynerių Sofią (Sofiją), – neabejotinai teiks daug peno pasaulio žiniasklaidai.
„Jis turi suvienyti Ispaniją su visa jos įvairove ir pasiekti geriausią, kokį tik gali, politinį konsensusą“, – sakė 71 metų praeivis Enrique Martinas (Enrikė Martinas), ėjęs netoli karališkųjų rūmų.
„Jis jaunas vyrukas, su jaunomis idėjomis. Jam teko didžiulė atsakomybė, bet aš galvoju, kad jis darys tai, ką darė jo tėvas: bandys būti visų ispanų karalius. Esu tikras, kad jam pavyks. Felipe atrodo labai gerai pasirengęs valdyti“, – sakė E.Martinas.
Felipe būsimam monarcho vaidmeniui buvo rengiamas trijose ginkluotųjų pajėgų atšakose, taip pat – per studijas užsienyje, ir atrodo rimtas, rūpestingas žmogus.
Tarnauti Ispanijai
„Jo tikslas, vienintelis jo tikslas yra tarnauti Ispanijai. Jam giliai įsirėžė, kad jis privalo būti pagrindinis šalies tarnas“, – kartą sakė jo motina, karalienė Sofia (Sofija).
Jo misija yra užtikrinti 1975-aisiais atkurtos monarchijos tęstinumą.
Kažkada geidžiamiausiu Europos viengungiu laikytas Felipe po flirto su keliomis moterimis, tarp jų – norvegų apatinio trikotažo modeliu, 2004 metais per prašmatnią ceremoniją Madrido Almudenos katedroje vedė buvusią televizijos laidų vedėją Letizią Ortiz (Letisiją Ortis).
41 metų išsiskyrusi L.Ortiz yra pirmas paprastos kilmės žmogus, atėjęs į Ispanijos karališkąją šeimą.
Princo šeimos gyvenimo būdas kartais atrodydavo palyginti kuklus kaip karališkiesiems asmenims. Felipe ir jo žmona buvo pastebėti kino teatruose Madrido centre ar parduotuvių rajonuose.
1968 metų sausio 30 dieną gimęs Felipe yra vienintelis Juano Carloso ir karalienės Sofios sūnus.
Jis turi dvi vyresnes seseris, Eleną ir Cristiną, bet pagal 1978 metų konstituciją turi tiesioginę karūnos paveldėjimo teisę kaip vienintelis vyriškosios lyties įpėdinis.
1977 metais, kai jam buvo devyneri, jis buvo paskelbtas Astūrijos princu – šis titulas yra suteikiamas Ispanijos sosto įpėdiniui. Dabar, kai Felipe įžengė į sostą, šis titulas atiteko jo vyriausiajai dukrai Leonor, naujajai Astūrijos princesei. Savo ruožtu jaunėlė, infanta Sofia, tapo antroji eilėje į sostą.
Bandymas įvykdyti perversmą
Tėvas laikė Felipe šalia savęs 1981 metų vasario 23-iosios vakarą, kai kariai užėmė šalies parlamentą ir šaudė deputatams virš galvų, norėdami įkurti naują karinį režimą.
Juanas Carlosas tada pasirodė per tiesioginę televizijos transliaciją su visomis karinėmis regalijomis ir įsakė perversmininkams grįžti į kareivines. Tas žingsnis įtvirtino jo, kaip Ispanijos jaunos demokratijos garanto, įvaizdį.
„Norėjau, kad jis pamatytų, ką reikia daryti, kai esi karalius“, – vėliau paaiškino Juanas Carlosas, turėdamas omenyje sūnų.
2013 metų sausį duodamas interviu televizijai Juanas Carlosas pavadino Felipe „geriausiai pasirengusiu Astūrijos princu per Ispanijos istoriją“.
Felipe baigė vienų metų studijas Kanadoje, o paskui trejus metus mokėsi Ispanijos armijos, karinio jūrų laivyno ir oro pajėgų akademijose, išmoko skraidyti sraigtasparniu.
Po karinio parengimo Felipe studijavo teisę Madrido autonominiame universitete, o paskui baigė dvejų metų tarptautinių santykių magistro studijas Džordžtauno universitete Vašingtone.
Dažnai besišypsantis, bet santūresnis už Juaną Carlosą 1,98 m ūgio Felipe, kaip ir tėvas, jis labai mėgsta buriuoti ir pasirodė su Ispanijos olimpine komanda per 1992 metų žaidynes Barselonoje, kur nešė komandos vėliavą.
Naujoji Ispanijos karalienė Letizia dėl sosto atsisako roko
Naujoji Ispanijos karalienė Letizia (Letisija) nuo ketvirtadienio atiduos ir tą mažytę privačią erdvę, kurioje galėdavo su draugais išsmukti į kavines, spektaklius ar nepriklausomo roko koncertus.
Elegantiškosios 41 metų princesės slaptas sukinėjimasis visuomenėje, dažnai – su keliomis draugėmis ir be karališkų drabužių, suteikdavo daug peno Ispanijos paskalų žiniasklaidai.
Šviesiaplaukė buvusi televizijos žinių vedėja pernai balandį buvo nufotografuota su džinsais ir juodu odiniu švarku netoli JAV alternatyviojo roko grupės „Eels“ koncerto Madride.
Keliais mėnesiais anksčiau ji buvo prisidėjusi prie žiūrovų ispanų grupės „Los Planetas“ koncerte.
Ir atrodo, kad ji yra didelė Las Vegaso grupės „The Killers“ gerbėja, mačiusi juos Madride 2012 metų rugsėjį ir per didžiulį roko festivalį rytinėje šalies pakrantėje esančiame Benikasime pernai liepą.
Tačiau po to, kai birželio 2-ąją buvo paskelbta apie karaliaus Juano Carloso (Chuano Karloso) atsistatydinimą, šios taksi vairuotojo vaikaitės gyvenimas keisis dar kartą.
Letizios išvykos pernai tikrai ėmė mirgėti antraštėmis bulvarinėje žiniasklaidoje, kuri užsimindavo ir apie gandus dėl jos santuokos su princu Felipe problemų, sakė karališkosios šeimos stebėtojas Jose Apezarena (Chosė Apesarena).
„Kažkas ne taip“
„Karališkoji šeima leido princesei suprasti, jog jos nuolatinės išvykos sudaro įspūdį, kad kažkas ne taip“, – sakė J.Apezarena, kuris parašė šiemet išleistą knygą „Felipe ir Letizia. Sosto užkariavimas“ (Felipe y Letizia. La conquista del trono).
1972 metų rugsėjo 15 dieną vidurinės klasės šeimoje gimusi Letizia Ortiz (Letisija Ortis) buvo jau įžengusi į ketvirtą dešimtį, kai susipažino su Felipe, už kurio ištekėjo 2004-aisiais. Ji jau buvo išsiskyrusi, padariusi karjerą televizijoje, su susiformavusiais pomėgiais.
Savo naujojo vaidmens ji ėmėsi „tarsi tikro darbo ir taikė ankstesnius savo darbo metodus“, sakė J.Apezarena.
Letizią jos aplinkos žmonės vadina atsakingu žmogumi ir perfekcioniste nuo jaunumės, sakė jis.
Kaip sosto įpėdinio sutuoktinė ji dalyvaudavo savaitiniuose karališkosios šeimos susitikimuose.
Kilusi ne iš karalių luomo, vis dar palaikanti ryšius su senais draugais, ji atsinešė naują požiūrį, „kitokius nei karaliaus šeimos jausmus“, tvirtina J.Apezarena.
Letizia daug išmoko po to, kai prieš dešimtmetį ištekėjo už būsimojo Ispanijos karaliaus Felipe VI, ir ji žino, kad tapusi karaliene turės naujų įsipareigojimų, sakė konservatyvaus ispanų dienraščio „El Mundo“ žurnalistė Cote Villar (Kotė Viljar).
„Ji daug kuo domisi. Ji yra savo laikų moteris, daug studijavusi ir kultūringa, – sakė C.Villar. – Nuo to laiko, kai karalius sausio mėnesį jiems pasakė, kad atsisakys sosto, ji daugiau neberengė tokių išvykų; tai geriausias įrodymas, kad ji puikiai žino, ką reiškia būti karaliene“.
Šalta ir atitolusi
Privačiame gyvenime Letizia dabar vedasi Felipe į savo „teritoriją“, jis „dabar eina žiūrėti filmų ir spektaklių, kurių niekad nebūtų matęs“, sakė C.Villar.
Nepaisant modernumo štricho, Letizia tinka rūmams, sakė žurnalistė ir pridūrė, kad princesė viešumoje dažnai atrodo įsitempusi, bijo ką nors padaryti ne taip, ir „pernelyg nerimauja dėl to, ką apie ją pasakys žmonės“.
Kai kurių žmonių šalta ir atitolusia laikoma Letizia yra mažiausiai populiari iš karališkosios šeimos.
Tačiau birželio 9 dieną – savaitė po Juano Carloso pranešimo apie sosto atsisakymą sūnaus naudai – paskelbtos apklausos rezultatai rodo šiokį tokį pagerėjimą: truputį daugiau nei 54 proc. respondentų palankiai įvertino Letizią.
Po pranešimo apie karaliaus pasitraukimą Ispanijos žiniasklaida tapo „daug draugiškesnė“, sakė C.Villar.
O Letizios karūnavimas gali dar labiau pagerinti jos įvaizdį, sakė J.Apezarena.
Letizia išvengė didelių klaidų, o jos pasirengimas išklausyti pelnė jai daugelio su ja bendraujančių žmonių pagarbą, nepaisant kartais „pernelyg kritiškos“ ispanų žiniasklaidos, teigia jis.
„Būti princese ne tas pats, kas būti karaliene. Jie pamatys ją naujoje šviesoje ir, neabejotinai, truputį supratingiau, nes kai esi kandidatas, esi tikrinamas“, – sakė J.Apezarena.
Kai Letizios vyras ketvirtadienį bus prisaikdintas karaliumi Felipe VI, pora važiuos per Madridą ir vietoje džinsų Letizia apsivilks karališkai progai deramą suknelę.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.