Su „Aperture” nesunku parengti puikų leidinį, o naudotis šia programa kur kas paprasčiau ir greičiau, nei specializuota maketavimo programine įranga.
Kadaise fotografo darbas buvo susijęs tik su fotografija – taikymasis, mygtuko paspaudimas reikiamu momentu, juostelės ryškinimas, fotografijų spausdinimas... Tačiau šiuolaikinis fotografas taip pat yra ir grafikos dizaineris, ir albumų leidėjas, ir daugialypės terpės žinovas, ir dar informacinių technologijų specialistas.
„Aperture” visada siūlė daugybę knygų ir albumų kūrimo priemonių. Šios programinės įrangos ir jos mažesniojo broliuko „iPhoto” knygų kūrimo galimybės buvo pakankamai novatoriškos. „Aperture” turi daug maketavimo įrankių, leidžiančių fotografams parengti įvairius pageidaujamus maketus.
Vienas iš didžiausių senesnės („Aperture 1.5“) versijos apribojimų buvo maketuojamos knygos formatas. Jis buvo suderintas su „Apple” knygų leidimo paslauga. Ši savybė atnaujinta antrojoje versijoje ir dabar leidžia susikurti bet kokio standartinio ar nestandartinio formato knygas.
Kam reikalinga tokia funkcija? Nebūtinai tik albumų kūrimui, nors tai yra pagrindinis tikslas. Ji puikiai tinka mažatiražei skaitmeninei spaudai kurti. Su „Aperture” galimybėmis tokį produktą paruošti tikrai nesudėtinga. Patys netrukus tuo įsitikinsite.
Kuriame naują knygą.
Knygos kūrimas
Pirmas žingsnis kuriant knygą – pageidaujamų nuotraukų atrinkimas, pasirenkant projektą ar albumą. Tada knygą galima kurti naudojantis kontekstiniu meniu, nusileidžiančiu meniu ar pagrindiniu meniu. Nuotraukas knygai imame iš projekto (New from Selection...) arba importuojame iš kitur. Jei bus pažymėta bent viena nuotrauka, „Aperture” paklaus, ar kurti knygą iš pažymėtų atvaizdų, ar iš visų.
Jei pažymėta bent viena nuotrauka, „Aperture” paklaus, ar kurti knygą iš pažymėtų atvaizdų, ar iš visų.
Antras žingsnis – temos pasirinkimas. „Aperture” siūlo nemažą įvairių temų pasirinkimą: „Meno kolekcija“, „Atvaizdų knyga“, „Ypatingos progos“ ir pan. Čia taip pat pasirenkama, kokia bus knyga – didelė, maža, vidutinė ar konkretaus norimo formato.
Pasirenkame pageidaujamą būsimos knygos temą.
Pasirinkę pageidaujamą temą, turime tuščią knygą su vietomis fotografijoms sudėlioti, pavadinimams surašyti ir įvairiam tekstui. Manau, kad pradžiai gali užtekti kurio nors standartinio šablono, kad sukurtumėte įspūdingą maketą.
Nuotraukos į knygą dedamos paprasčiausiai jas nutempiant. Beje, nutempti atvaizdus galima ne tik į pačioms nuotraukoms skirtas vietas, bet ir foną. Žvalgiklyje nuotraukos pažymimos raudonais skaičiukais – kiek kartų nuotrauka panaudota knygoje. Tą pačią nuotrauką galima panaudoti teik kartų, kiek norima. Į knygą dedamai nuotraukai galima pritaikyti keletą filtrų. Pirmasis filtras yra paprasta nespalvota nuotrauka. Tas pats filtras turi dar du blukinimo lygius – silpno ir stipraus. Antrasis filtras – sepija, tam tikro atspalvio nespalvota nuotrauka, galimi taip pat du blukinimo lygiai. Na, ir originalios spalvotos nuotraukos išblukinimo galimybė. Mano nuomone, ne itin naudinga savybė, geriau nuotraukas perdaryti iš anksto pagal savo skonį. Na, bet greitam knygos „kepimui“ tai gali praversti.
Dėliojame nuotraukas.
Jeigu pasirinktas maketas nepatiko – ne bėda. „Aperture” leidžia pakeisti jau sukurtos knygos maketą. Žinoma, naujas maketas gali neatitikti fotografijų dydžių ir panašiai. Bet keletą kartų pabandžius atrodo, kad maketo keitimas vyksta sklandžiai. Vienintelis perjungimo trūkumas – dingsta tekstas. Todėl visgi geriau maketo pakeitimus daryti naudojant knygos kopiją.
Maketavimas
Kiek įdomiau susikurti savo temą ir maketą. Yra du būdai. Vienas – keisti kurį nors esamą maketą, kitas – susikurti visiškai naują. Kiek juokinga, kad naujos temos mygtukas tampa aktyvus tik tada, kai pasirenkamas knygos dydis „Custom“, t. y. nustatomas vartotojo.
Redagavimo paletė.
Norint keisti maketą, reikia įsijungti maketo taisos režimą („Edit Layout“). Paprastai būna įjungtas turinio taisos režimas („Edit Content“). Maketas sudaromas iš keleto pagrindinių elementų: teksto, metaduomenų laukelių ir atvaizdų. Galima keisti teksto stilių, fono spalvą, įvairiai pasukti atvaizdus.
Pridėti ar pašalinti puslapius galima „+“ ir „-“ mygtukais po puslapių juosta. Šalia yra „Master Page“ mygtukas. Jis skirtas puslapio maketui keistii. Pasirinktas puslapis bus pertvarkytas pagal pasirinktą maketą. Paskutinis mygtukas šioje paletėje yra „Book Actions“. Jis įjungia daug naudingų funkcijų. Čia galima įsijungti „master“ puslapių peržiūrą ir nustatyti, kokie bus sukuriami nauji puslapiai. Taip pat galima automatiškai užpildyti visą knygą pasirinktomis nuotraukomis. Susikurtą maketą galima išsaugoti „master“ puslapių rinkinyje. Na, ir taip toliau.
Spausdinimo langas.
Publikavimas ir pritaikymas
Sukurtą knygą reikėtų atsispausdinti ar kitaip publikuoti. Tai daroma paprasčiausiai knygą spausdinant. Iš kontekstinio meniu renkamės „Print Book...“. Čia knygą galima atspausdinti spausdintuvu ir išsaugoti įvairiais formatais: PDF, PDF kaip JPEG, PDF kaip TIFF ir pan. Taip galima paruošti knygą spaudai. Sukurtą PDF failą teliks nunešti į skaitmeninę spaustuvę.
Kam reikalingos tokios knygos? Manau, kad jos tinkamos bet kam. Paprastam vartotojui tai galimybė sukurti įdomų albumą. Profesionaliam fotografui – sukurti savo darbų albumą, reklaminį leidinį ar spausdintą portfolio. Šią savybę galima naudoti įvairiems leidiniams, pvz., prekių katalogams, kurti. Su „Aperture” nesunku parengti puikų leidinį, o naudotis šia programa kur kas paprasčiau ir greičiau nei specializuota maketavimo programine įranga.
Saulius Pakrijauskas
Žurnalas „Foto“, 2008 Nr. 6.
Numeryje taip pat skaitykite:
Universalūs objektyvai „Nikono“ sistemai: rizikos kaina
„Photokina 2008“: reportažas iš fotografijos mekos
Ryškumo gylis - pagal pageidavimą
Šiaurės pašvaistė - arktinis nuotykis