• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV ir Vakarų Europoje kūdikio išnešiojimas bevaisėms poroms praktikuojamas jau keletą metų. Tačiau pastaruoju metu stebima tendencija, kad surogatinę motinystę vis dažniau renkasi moterys, dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenorinčios gimdyti pačios.

Išpopuliarino žvaigždės

JAV ir Vakarų Europoje kūdikio išnešiojimas bevaisėms poroms praktikuojamas jau keletą metų. Tačiau pastaruoju metu stebima tendencija, kad surogatinę motinystę vis dažniau renkasi moterys, dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenorinčios gimdyti pačios.

Išpopuliarino žvaigždės

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dažniau nevaisingų porų iš Europos ir Šiaurės Amerikos kūdikius išnešioja indės. Užmokesčio jos gauna dešimt metinių atlyginimų ir taip užtikrina savo šeimų ateitį.Surogatinės motinos Holivude – ypač populiarios. Sarah Jessica Parker dvynukes išnešiojo biseksuali mergina. Matthew Broderick, Kelsey Grammar, Dennis Quaid, Ricky Martin ir net Nicole Kidman susilaukė vaikų būtent tokiu būdu. Apie surogatinės motinos paiešką užsiminė ir Jennifer Aniston. Pasak medikų, surogatinė motinystė yra vienintelė išeitis, jei moteris turi kiaušides, bet neturi gimdos, taip pat vyresnio amžiaus dailiosios lyties atstovėms, kurios kūdikio dar galėtų susilaukti, bet nėštumo metu labai rizikuotų sveikata.

REKLAMA

Surogatinės motinos funkcija - išnešioti ir pagimdyti kūdikį, atsisakius motinystės teisių. Surogacijos metodas dažnai naudojamas kaip įsivaikinimo alternatyva ir kaip būdas turėti kūdikį, kuris būtų genetiškai artimas bent vienam iš tėvų.

Daugiausia diskusijų kelia komercinė surogatinė motinystė. Iki 1992 metų JAV buvo vienintelė valstybė įteisinusi surogatinę motinystę pasirašius sutartis. Didžiausią susirūpinimą pasaulyje kelia žemesnio išsilavinimo ir socialinio sluoksnio moterys, nes jos dažnai tampa išnaudojamos, ypač vadinamojo trečiojo pasaulio šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

„Pasaulio lopšys“

Vis dažniau nevaisingų porų iš Europos ir Šiaurės Amerikos kūdikius išnešioja indės. Užmokesčio jos gauna dešimt metinių atlyginimų ir taip užtikrina savo šeimų ateitį.

Akankšos klinikos, niūraus betoninio pastato Anando, Vakarų Indijos miesto, šešėlyje prie vartų stovi karvė, šalia jos kiūto elgetų šeima. Viduje, laukiamajame, grūdasi basos moterys, įsisupusios į margus sarius. Ant sienų kabo kūdikių nuotraukos ir laikraščių iškarpos. „Pasaulio lopšys“ - džiugiai skelbia antraštė. Akankšos klinika yra augančio vaisingumo turizmo pagrindinis tikslas Indijoje: vis daugiau susilaukti vaikų trokštančių klientų iš Europos ir JAV užsisako, kad indės išnešiotų jų kūdikius. Surogatinė motinystė, įskaitant visas medicinos paslaugas, kainuoja apie 10 tūkst. eurų. Europos šalyse, kuriose ji yra įteisinta, tektų pakloti mažiausiai 50 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milijoninė apyvarta

Anando mieste gyvena 150 tūkst. gyventojų, dauguma jų verčiasi pienininkyste. Dr.Nayna Patel, 47 metų klinikos direktorė, prieš dešimt metų padėjo moteriai, panorusiai išnešioti Anglijoje gyvenusios dukters kūdikį. Ji pagimdė dirbtinio apvaisinimo būdu pradėtus kūdikius, savo genetinius anūkus. Tai buvo sensacija, nuskambėjusi pasaulyje. Šiandien gydytoja yra sudariusi sutartį su 45 surogatinėmis mamomis, 27 iš jų šiuo metu laukiasi. Už paslaugas jos gaus 3200-4500 eurų, tai yra maždaug dešimt metinių atlyginimų. Klinikoje per pastaruosius 4 metus gimė daugiau kaip 80 kūdikių - dauguma klientėms iš Vakarų arba turtingoms indėms, gyvenančioms užsienyje. Apytikriais skaičiavimais Indijos „gimdymo pramonės“ apyvarta sudaro beveik 300 milijonų eurų per metus.

REKLAMA

Visos surogatinės motinos Anande pasirašo sutartį, kuria įsipareigoja atsisakyti kūdikio. Būsimiesiems tėvams tai suteikia tikrumo. Tačiau kai kam tos sutartys atrodo abejotinos, nes daugelis moterų nemoka nei skaityti, nei rašyti.

Pagrindiniai kriterijai

2008 metais Lenkijoje kilo didelis skandalas, kai buvo atidarytas pirmasis šalyje surogatinių motinų centras. Katalikų Bažnyčia griežtai tam prieštaravo, tačiau daugelis piliečių pritarė. Centras šiuo metu puikiai veikia – užsakovų išties netrūksta.

REKLAMA

37 moterys yra pasiūliusios savo sveikus organizmus, kad suteiktų laimės tiems, kurie negali tapti tėvais. Vienas svarbiausių kriterijų pasirenkant surogatinę motiną ir porą, norinčią turėti vaikų, yra tik vienas – gyvenamoji vieta. Kad ateityje kūdikį išnešiojusi moteris atsitiktinai nesusitiktų su juo gatvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu potencialūs tėvai privalo garantuoti, kad bet kokiu atveju įvaikins kūdikį, nesvarbu, ar jis gimė sveikas, ar ne. Kad nebūtų jokių būgštavimų, jog kūdikį nešiojanti moteris po gimdymo gali pareikšti pretenzijas, prieš pastodama ji privalo pasirašyti 140 tūkst. zlotų vekselį, kuris deponuojamas centro seife iki tos akimirkos, kai kūdikis perduodamas įvaikinančiai porai.

REKLAMA

Tarp kitko:

Kai kurios Amerikos valstijos, Kanada, Nyderlandai, Gruzija, Švedija ir kitos šalys pripažįsta tik altruistinę, ne komercinę surogatinę motinystę. Ukraina, Rusija, Indija, Lenkija, Čekija, Pietų Afrika surogatinė motina gauna kelių tūkstančių užmokestį. Lietuvoje surogatinė motinystė nėra įteisinta įstatymais.

Parengė Inga Markeliūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų