Pieno perdirbėjai džiaugiasi gerėjančia pieno kokybe, o gamintojai ketina kurti Pieno kokybės gerinimo fondą.
Pieno perdirbėjai nuostolių nepatyrė
Pasaulinėje pieno produktų rinkoje 2010 m. sausio – vasario mėnesiais pagrindinių eksportuojamų pieno produktų kainos dar išliko mažesnės negu 2008 m., tačiau didesnės negu pernai. Pieno taryboje konstatuota, kad 2009 m., palyginti su 2008 m., tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose sumažėjo pieno gamyba, supirkimas ir pardavimai. Tačiau jau 2009 m. IV ketvirtį Lietuvos pieno produktų eksportas atsigavo. Pernai į ES šalis buvo eksportuota 55 proc. produkcijos, o į Rusiją – 26 proc., tačiau dėl šios šalies nustatytų importo apribojimų, sugriežtinant kokybės reikalavimus pieno produktams, lietuviškų pieno produktų eksportas į Rusiją buvo sumažėjęs apie 100 mln. Lt.
Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, pieno produktų mažmeninių kainų struktūrai įtaką padarė kainų pokyčiai ir valstybės mokesčių politika: 2009 m, palyginti su 2008 m., išaugo PVM ir prekybininkų dalis. Iki 2009 m. rugsėjo mėnesio pieno gamintojų dalis buvo ypatingai smarkiai sumažėjusi, vėliau ji išaugo, perdirbėjų dalį sumažinusi iki per trejus paskutinius metus nebūto lygio. Nors pieno perdirbimo įmonės kainas vidaus rinkoje sumažino 15–20 proc., tačiau visos jos pernai dirbo pelningai.
Žemdirbių skundų negauta
Pieno taryboje buvo aptartas ir teigiamas Pieno supirkimo taisyklių, įsigaliojusių 2010 m. sausio 1 d., poveikis gerinant superkamo pieno kokybę. Nei Žemės ūkio ministerija, nei Valstybinė maisto veterinarijos tarnyba kol kas nėra gavusi iš žemdirbių oficialių skundų dėl pieno supirkėjų piktnaudžiavimo sugriežtinta pieno kokybės kontrolės tvarka ar dėl nepelnyto didesnių nuoskaitų už pieno neatitikimą nustatytiems kokybės reikalavimams taikymo.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vedėjas Egidijus Simonis, apžvelgęs 2010 m. vasario mėnesio vidutinius statistinius duomenis, pažymėjo, kad įsigaliojus naujosioms taisyklėms, inhibitorinėmis medžiagomis užteršto pieno nustatoma mažiau, tačiau ši problema vis dar išlieka pasienio zonose su Baltarusija, Kaliningrado sritimi, iš kur ūkininkai įsigyja pigių vaistų ir savarankiškai gydo gyvulius. Taip pat pastebima, kad perdirbimo įmonių superkamo pieno bendrose talpose sumažėjo somatinių ląstelių skaičius, tačiau plačiau apibendrinti kol kas dar anksti dėl per trumpo tiriamojo laikotarpio.
VĮ ,,Pieno tyrimai” direktorius Saulius Sivickis atkreipė dėmesį, kad dalis pieno supirkėjų ir gamintojų vis dar laisvai interpretuoja nuoskaitų už pieno kokybę taikymą. „Pieno pirkimo, sudėties bei kokybės vertinimo ir atsiskaitymo tvarka superkant iš pieno gamintojų žalią pieną nustatoma Pieno supirkimo taisyklėmis, patvirtintomis žemės ūkio ministro įsakymu. Šiose taisyklėse numatytos ir nuoskaitos už parduoto pieno kokybės rodiklių neatitikimą nustatytiems reikalavimams. Taisyklių nuostatos negali būti taikomos pasirinktinai – jas visas privalu taikyti. Už šios tvarkos nesilaikymą baudžiama teisės aktų numatyta tvarka“, – padėtį charakterizavo Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktorius Rimantas Krasuckis.
Sutarties keisti neskubama
Pieno taryboje dalyvavę pieno perdirbėjai pasiūlė atsisakyti dabar galiojančių tipinių pieno pirkimo–pardavimo sutarties sąlygų punkto, leidžiančio dėl pieno supirkimo kainų keitimo nutraukti sutartį, prieš 15 dienų apie tai informavus kitą šalį. Atsisakius šio punkto ar pratęsus informavimo terminą iki 90 ar 30 dienų, tiek gamintojai, tiek perdirbėjai galėtų užsitikrinti stabilesnes pajamas. Anot perdirbėjų, kitose šalyse nėra tokios galimybės kas dvi savaites keisti kontraktus.
Pieno gamintojai konstatavo, kad šiandien situacija pieno rinkoje yra labai pasikeitusi, tačiau pripažino, kad pieno perdirbimo įmonės geriau valdo situaciją ir orientuojasi rinkoje bei prognozuoja jos pokyčius, todėl šiuo metu galiojančių tipinės pieno pirkimo–pardavimo sutarties sąlygų siūlė nekeisti.
Siekiama, kad karvės būtų sveikesnės
Karvių tešmens uždegimo (mastito) paplitimas šiuo metu yra ypač aktuali problema, kuri daro neigiamą įtaką pieno kokybei. Pastebima, kad karvės dažnai nėra laiku gydomos, falsifikuojami pieno mėginiai, siekiant nuslėpti tikruosius pieno kokybės (somatinių ląstelių skaičiaus) rodiklius. Žemės ūkio ministerijos vyriausioji patarėja Virginija Žoštautienė, žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus sudarytos darbo grupės vadovė, pristatė šios grupės parengtą Karvių sergamumo mastitu mažinimo ir pieno kokybės gerinimo ilgalaikę programą, kurioje siūlomos įvairios prevencinės priemonės. „Siekiant išsaugoti sveikus gyvulius, pirmiausia reikėtų sukurti naują melžimo įrangos patikros sistemą, nes šiuo metu daug įrangos neatitinka nustatytų reikalavimų. Taip pat reikėtų paskirti instituciją, kuri periodiškai atliktų melžimo įrangos patikrinimus”, – sakė V.Žoštautienė. Norint paskatinti karvių laikytoją, kad jis būtų pats suinteresuotas dalyvauti programoje, reikėtų peržiūrėti ir paramą – subsidijas pieno tyrimams, produktyvumo įkainiams ir t.t.
Numatoma, kad sulaukus socialinių partnerių pritarimo, programa galėtų startuoti jau 2011 metais.
Pieno kokybės gerinimo fondas netrukus taps realybe
Pieno gamintojų iniciatyva sukurti Pieno kokybės gerinimo fondą, į kurį būtų pervedamos pieno supirkėjų taikomos nuoskaitos už inhibitorinėmis medžiagomis užterštą pieną, netrukus taps realybe. Žemės ūkio rūmai informavo, kad pieno gamintojai ir pieno perdirbimo įmonės jau paskyrė atstovus į fondo valdybą. Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius ragina kuo greičiau registruoti fondą ir atidaryti sąskaitą.
Parama – pagal parduoto pieno kiekį
Pieno tarybos posėdyje taip pat informuota, kad ES skirta 10,7 mln. Lt parama pieno gamintojams, nukentėjusiems nuo krizės pieno sektoriuje, bus paskirstyta pagal 2008–2009 kvotos metais parduoto pieno kiekį. Ši parama, gavus Europos Komisijos pritarimą, pieno gamintojus pasieks iki birželio 30 dienos.