Praėjusią savaitę Lietuva gavo kvietimą iš Suomijos prisijungti prie formuojamos Šiaurės valstybių karinių instruktorių grupės, kuri ruošiasi dalyvauti Europos Sąjungos mokymo misijoje Malyje. Šioje grupėje be Suomijos dalyvauja Švedija, prisijungti pakviestos Lietuva, Latvija ir Estija.
Lietuva į šią grupę planuoja skirti du instruktorius. Tai būtų pirmas kartas, kai Lietuvos kariai tiesiogiai dalyvautų misijoje Afrikos žemyne.
„Lietuva remia ES iniciatyvas imtis didesnio vaidmens tarptautinio saugumo srityje, – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. – Džiaugiamės, kad turime galimybę prie šios iniciatyvos prisijungti kartu su Šiaurės ir Baltijos valstybėmis. Tai geras pavyzdys, kaip bendradarbiaudamos ir sutelkdamos savo resursus, šalys gali realiai prisidėti stiprinat ES atsako į krizes pajėgumus. Afrikos valstybių saugumo institucijų stiprinimas – vienas iš ES prioritetų“. Pasak ministro, Lietuva pagal savo galimybes rems šias ES pastangas.
Šiuo metu yra derinamos Lietuvos karinių instruktorių dalyvavimo misijoje sąlygos ir datos.
Siūlymas dėl Lietuvos instruktorių prisijungimo prie Šiaurės šalių instruktorių grupės ir jų išsiuntimo į ES mokymo misiją Malyje pristatytas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos, Užsienio reikalų komitetams, Užsienio reikalų ministerijai, kitoms valstybės institucijomis.
Vakar, vasario 18 d., ES Užsienio reikalų taryba priėmė sprendimą pradėti ES mokymo misiją (EUTM) Malyje, patvirtinto misijos planą ir reikiamus karinius pajėgumus. Šios misijoje tikslas – paruošti vietos pajėgas, kurios galėtų užtikrinti šalies teritorinį vientisumą ir atremti teroristinių grupuočių išpuolius šalies viduje. Iš viso ES planuoja dislokuoti iki 200 karinių instruktorių. Visą ES misijos personalą sudarys iki 500 žmonių. Lietuva dalyvauja ES bendroje saugumo ir gynybos politikoje ir prisideda plėtodama bendrijos daugianacionalinius greitojo reagavimo kovos su krizėmis pajėgumus – ES kovines grupes, remia ES vadovaujamas tarptautines operacijas.
Šiuo metu vienas Lietuvos karininkas tarnauja ES karinės jūrinės kovos su piratavimu operacijos ATALANTA štabe Nortvude, Jungtinėje Karalystėje.
Anksčiau Lietuvos kariai yra dalyvavę ES vadovaujamoje operacijoje „Concordia“ buvusioje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje, ES operacijoje „Althea“ Bosnijoje ir Hercegovinoje, ES stebėtojų misijoje Gruzijoje.