Nepaisant to, kad byla pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 290 straipsnį, tai yra dėl valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimas, pradėta dar 2012 m., teismui pirmą posėdį surengti pavyko tik šiemet.
Į teismą atvyko parlamentaras S. Šedbaras, tuo metu kaltinamasis Vievio gyventojas K. Dringelis į posėdį buvo atvesdintas policijos, mat anksčiau kvietimus atvykti į teismą ignoruodavo.
Vis dėlto, posėdis netruko ilgai, mat K. Dringelis teismo paprašė atidėti bylos nagrinėjimą kitam posėdžiui, mat kaltinamasis nespėjo susipažinti su bylos medžiaga. Teismas kaltinamojo prašymą patenkino.
BK numatyta, kad tas, kad tas, kas įžeidė savo pareigas einantį valstybės tarnautoją ar viešojo administravimo funkcijas atliekantį asmenį, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Supykdė įvykiai Garliavoje
2012 m. buvo įvykdytas teismo sprendimas perduoti mažametę Drąsiaus Kedžio dukterį jos motinai Laimutei Stankūnaitei. Šį sprendimą pavyko įvykdyti, tik pasitelkus policijos pareigūnus, mat tuo metu Garliavoje aplink namą, kuriame kartu su buvusia teisėja Neringa Venckienė gyveno D. Kedžio dukra, buvo susirinkusi didžiulė minia žmonių, kurie protestavo prieš nutarimą mergaitę perduoti jos motinai.
Šių įvykių įkarštyje Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą, kuriam tuo metu vadovavo S. Šedbaras, užplūdo piliečių skundai, žmonės norėjo sužinoti, kas vyksta Garliavoje, tačiau parlamentarai, atsakydami į laiškus, aiškino, kad Seimo nariai negali kištis į teisėsaugos reikalus.
„Skaitydami tai, pasipiktinę nusiuntėme atsakymą, tokį komentarą: kad „iš šunsnukio Šedbaro mes daugiau nesitikėjome“. Plačiau šiuo metu viešinti negaliu“, – anksčiau žiniasklaidai yra minėjęs kaltinamasis K. Dringelis.
Praėjus ketveriems metams po įvykio K. Dringelis apie tai, kodėl S. Šedbarą išvadino „šunsnukiu“ nepanoro.
„Kol teisme apie tai viešai nebus pasakyta, aš nenoriu tai garsinti, nes aš lyg kaltinamas, kad stengiausi, kad kuo daugiau žmonių sužinotų, ką aš ten parašiau“, – portalui tv3.lt sakė K. Dringelis.
Susitaikymo nebus
K. Dringelis pasakojo, jog prasidėjus ikiteisminiam tyrimui dėl valstybės tarnautojo įžeidimo, jam buvo paskirta atlikti psichiatrinę ekspertizę, tačiau ekspertizė taip ir nebuvo atlikta.
„Buvo nuspręsta daryti psichiatrinę ekspertizę, trejus metus aiškinasi, ar aš, kritikuodamas valdžią, nesu paranojikas, šizofrenikas. Ekspertizė buvo paskirta, bet vėliau pradelsta, suėjo terminai. Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį buvau nuvežtas ekspertizei. [...] Išvada tokia, kad buvau neteisėtai nuvežtas ekspertizei, nes buvau nuvežtas per vėlai, o reikia ekspertizę atlikti ne vėliau kaip per tris mėnesius“, – pasakojo K. Dringelis.
Kaltinamasis teigė iš dalies pripažįstantis savo kaltę, bandęs taikytis su „šunsnukiu“ išvadintu Seimo nariu S. Šedbaru, bet parlamentaras taikytis nesutiko.
„Iš esmės aš nesakau, kad aš nekaltas, [...] bet tiek, kiek aš prisikentėjęs, yra neadekvatu. Aš pripažinau, kad tai, ką aš parašiau Seimo nariui, buvo negražu, bet to neužteko. Prasidėjo persekiojimas manęs. [...] Aš rašiau atsiprašymą, bet Seimo narys nesutiko taikytis“, – kalbėjo K. Dringelis.
Parlamentaras S. Šedbaras portalui tv3.lt teigė tiksliai nepamenantis, kodėl buvo išvadintas „šunsnukiu“. Pasak konservatoriaus, susitaikymo galimybės jis nemato, mat įžeistas buvo iš esmės ne kaip privatus asmuo, o kaip valdžios atstovas, kaip parlamento narys.
„Reikalas yra tas, kad parašyta buvo kaip pareigūnui, Seimo komiteto pirmininkui ir aš jau čia ne kunigas, kad galėčiau atleisti už tai. [...] Šiuo atveju mano pareiga buvo kreiptis, o valstybės pareiga – įvertinti veiksmus, nes tai buvo atliktas veiksmas prieš valstybę, prieš valdžios instituciją, prieš pareigūną. Tokie veiksmai gali kartotis, gali būti kitas komiteto pirmininkas ir jo atžvilgiu tokių veiksmų gali imtis kitas pilietis. Tegul įvertina valstybė, ar joje žmonės gali taip elgtis“, – aiškino S. Šedbaras.
K. Dringelis apie tai, kodėl teismui bylos nepavyko atversti ketverius metus, kalbėti nepanoro. Kaltinamas tik dar kartą užsiminė apie bandymą jį persekioti. Tuo metu S. Šedbaras teigė manantis, jog K. Dringelis pats mėgina vilkinti bylą.
„Ištisai buvo skundžiamas bet koks ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro veiksmas, tai todėl šitiek laiko ir užsitęsė“, – sakė Seimo narys.