Krizė - ne vien populiariausias šių metų žodis, kurį visi kaišioja kur tik nori, su reikalu ar be jo. Ji kartu su šalies valdžios "susapnuotomis" drastiškomis mokesčių reformomis iš tiesų skaudžiai palietė žmones, privertė užmiršti savigarbą ir su ištiestu delnu lankyti įstaigas, kurios iki šiol gelbėdavo tik žemiausiai puolusius arba neįgaliuosius. Apie tai kalba skaičiai ir faktai.
Pamynę orumą klaipėdiečiai, dar vakar iš prekybos centrų į namus tempdavę didžiulius pirkinių maišus, šiandien varsto labdaros organizacijų ir valgyklų duris.
Prašančiųjų nemokamų maisto davinių, socialinių pašalpų ir kompensacijų uostamiestyje nuo metų pradžios padaugėjo dvigubai.
Dar didesnės apgulties paramą teikiančios įstaigos laukia rudenį, prasidėjus šildymo sezonui.
Prašytojų tik daugėja
Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Svetlana Vasiliuk dienraščiui teigė, jog dėl socialinės pašalpos, paramos ir kompensacijų už vandenį bei šildymą nuo metų pradžios kreipėsi kur kas daugiau gyventojų nei anksčiau.
Pernai per pirmuosius 5 mėnesius į Socialinės paramos skyrių dėl pašalpos ir kompensacijų už būsto šildymą, karštą ir šaltą vandenį kreipėsi 2353 asmenys.
Per pirmuosius 5 šių metų mėnesius prašytojų eilė gerokai ištįso - į skyrių kreipėsi jau 4440 asmenų - 2087 daugiau nei 2008 metais.
Pernai per pirmą pusmetį dėl socialinės paramos mokiniams kreipėsi 397 asmenys, o šiemet per tą patį laikotarpį - jau 781 asmuo, t. y. 384 daugiau.
"Šildymo kainų šuolis lėmė mūsų klientų skaičiaus didėjimą. Juk jei anksčiau šeimai pajamų pakakdavo tik būtiniesiems poreikiams, tai po naujųjų metų situaciją iš esmės pakeitė išlaidos už šildymą. O jei dar vienas šeimos narys ar net abu tapo bedarbiais ir tenka išlaikyti keletą nepilnamečių, tuomet žmonėms kitos išeities nelieka - jie ieško paramos", - komentavo S. Vasiliuk.
Valdininkė sakė nelabai tikinti valdžios pažadais, jog šildymo kainos kris vasarą ir tokiomis išliks iki rudens. Anot jos, spalį Socialinės paramos skyriaus greičiausiai laukia tikra prašytojų apgultis.
Rėmėjai nebemaitina
Klaipėdos miesto socialinės paramos centras beveik kiekvieną savaitę sulaukia 50-60 skambučių. Skambinančiųjų tikslas vienas - išsiaiškinti, kokią paramą gali suteikti centras ir kokie asmenys gali ją gauti.
Pasak šios įstaigos direktorės Dianos Stankaitienės, iki krizės per savaitę skambučių būdavo vos 15-25.
Šiandien dažniausiai prašoma nemokamo maitinimo arba maisto krepšelių, karšto maisto į namus paslaugos.
Iki šios dienos centras tokią paslaugą suteikė 321 klaipėdiečiui. Lyginant su praėjusiais metais, nemokamą maistą gavo apie 20 proc. mažiau jo prašiusiųjų nei pernai, nes dėl sunkmečio buvo sumažintas finansavimas ir pačiam centrui.
Šiuo metu vadinamojoje nemokamo maisto eilėje laukia dar 125 uostamiesčio gyventojai. Palyginimui - pernai laukdavo apie 50 žmonių.
"Kreipiasi bedarbiai, tačiau pagal įstatymą nemokamas maitinimas jiems negali būti suteiktas. Kad taip atsitiktų, žmogus turi būti dar ir benamis arba neįgalus bedarbis. Nuo 2002 iki 2006 metų mus rėmė kelios bendrovės. Kasmet skirdavo 75 tūkst. Lt, už kuriuos galėdavome pamaitinti iki 250 žmonių per mėnesį. Rėmėjų neliko, todėl valgančiųjų skaičius sumažėjo iki 100 asmenų per mėnesį", - skaičius vardijo D. Stankaitienė.
Pučiasi eilės ir laukiančiųjų socialinės pagalbos namuose. Pirmoje - 43 prašymai dėl socialinio darbuotojo pagalbos ypač didelę negalią turintiems asmenims, antroje - 16 prašymų padėti klaipėdiečiams su vidutine negalia.
"Pernai centrui papildomai buvo skirta 16 etatų, todėl šios eilės tirpo, bet šiemet tai įmanoma vieninteliu atveju - jeigu neįgaliųjų, namuose prižiūrimų klientų ratą praretins mirtis..." - liūdnai konstatavo biudžetinės įstaigos direktorė.
Ateina padorūs žmonės
10 metų uostamiestyje veikianti Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos labdaros ir kultūros draugija "Klaipėdos Sandora" iki krizės nemokamai maitino grįžusius iš įkalinimo vietų, vienišus skurstančius pensininkus ir benamius.
Nuo šių metų sausio šiltos sriubos ir duonos kąsnio čia kasdien ateina prašyti po keletą tvarkingai, padoriai atrodančių klaipėdiečių.
"Galime maitinti tik 40 žmonių, daug kam tenka atsakyti. Šiuo metu eilėje laukia 12 žmonių. Pirmumą teikiame gyvenantiems skurdžiausiai. Tą nustatome apsilankydami jų namuose, bendraudami. Per šiuos metus maisto prašė dažniausiai sveiki, gana jauni bedarbiai vyrai, pensininkai", - pastebėjo Magdalena Piklaps, draugijos pirmininkė.
Benamius keičia bedarbiai
Klaipėdoje labdaros pagrindais veikiančios Išganymo armijos klientai dažniausiai buvo asocialų gyvenimo būdą pamėgę benamiai. Dabar į Tiltų gatvėje esančias patalpas vis dažniau užsuka nemokamo maisto ieškantys buvę darbininkai.
Išganymo armijos socialinis darbuotojas Olegas Riutkenen pastebėjo, kad naujiems klientams peržengti labdarą teikiančios organizacijos slenkstį nėra paprasta - moraliai šie žmonės jaučiasi nepatogiai.
"Po naujųjų metų iškart pradėjo eiti. Dažniausiai - vidurinio išsilavinimo darbininkai. Bet kokio maisto prašė buvę virėjai, vairuotojai, šaltkalviai. Dalinome ir daliname jiems maisto krepšelius, kuriuos pavyko surinkti per akciją "Maisto bankas", - sakė O. Riutkenen.
Anksčiau beveik visų savo vargdienių veidus žinoję Išganymo armijos savanoriai tuo šiandien pasigirti nebegali - beveik kasdien apsilanko vis naujų lankytojų. Būna dienų, kai su ištiestu delnu ateina po kelis iš karto.
Kompensacijų sumos padvigubėjo
Klaipėdos miesto socialinės paramos skyriaus duomenimis, 2008 metais per sausio-balandžio mėnesius buvo skirta 1 101 849,50 lito kompensacijų:
* išlaidų šaltam vandeniui kompensacijos - 5 466,19 Lt;
* išlaidų karštam vandeniui kompensacijos - 75 369,51 Lt;
* būsto šildymo išlaidų kompensacijos - 1 021 013, 80 Lt.
* 2009 metais per sausio-balandžio mėnesius buvo skirta 2 492 170,54 lito kompensacijų:
* išlaidų šaltam vandeniui kompensacijos - 14 758, 55 Lt;
* išlaidų karštam vandeniui kompensacijos - 175 227, 34 Lt;
* būsto šildymo išlaidų kompensacijos - 2 302 184, 65 Lt.
Vaida JUTKONĖ