• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau tėvų, užuot pirkę mokyklines uniformas, renkasi padėvėtas - tokią tendenciją šiais metais sako pastebėję ir mokytojai, ir siuvėjai. Tėveliai, ieškantys kur pigiau pasisiūdinti naują uniformą, siuvėjo gali dairytis Gargžduose: vos už 18 km nuo Klaipėdos esančio miestelio meistrai švarką siūlosi pasiūti už dukart mažesnę kainą nei uostamiesčio įmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Būsimosios "Ąžuolyno" gimnazistės mama buvo priblokšta išgirdusi, jog už dukros uniforminį švarką reikės pakloti kelis šimtus litų.

REKLAMA

"Visiškai nesinaudoju siuvimo paslaugomis, ir gal aš naivi, bet įsivaizdavau, kad švarkas kainuos pusantro šimto litų, bet kad dvigubai tiek? Kai gimnazijos siuvėja pasakė kainą - 315 litų - buvau priblokšta. 80-90 litų kainuoja medžiaga, visa kita - pasiuvimas", - pasakojo pigesnio varianto ieškoti nusprendusi moteris.

REKLAMA
REKLAMA

"Ėjau ir į vieną siuvyklą, ir į kitą, bet visur kainos milžiniškos. Tada ieškojau pažįstamos siuvėjos, kuri galėtų pasiūti švarką pigiau, ir radau. Negaliu sau leisti šiuo metu mokėti kelių šimt7 litų už švarką, kurį po metų dukra greičiausiai išaugs", - sakė ji.

Švarkas - prabanga

"Kiekvienais metais rugpjūčio mėnesį būdavo pats uniformų siuvimo įkarštis, o šįmet užsakymų labai mažai: žmonės stengiasi išsiversti su senomis uniformomis - jeigu įmanoma, pataisyti, padidinti. Manau, kad šįmet užsakymais, bent jau Gargžduose, niekas nėra užverstas", - dienraščiui sakė gargždiškė siuvėja Irena Bernotienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moters manymu, mokyklos bus priverstos nebespausti vaikų nešioti uniformas, nes žmonių pajamos stipriai sumažėjusios, o pats pigiausias švarkas su medžiaga bei pasiuvimu kainuoja 100 litų.

"Girdėjau, kad kažkur Klaipėdoje gatavi švarkai po 200 litų parduodami. Na, kas sunkmečiu gali mokėti tokias sumas? Mamos atsineša medžiagą ir guodžiasi, kad ir 100 litų - milžiniški pinigai, kad tų švarkų niekam nereikia. Anksčiau taip nešnekėdavo, buvo susitaikiusios su reikalavimais. Mano manymu, mokyklinė uniforma šiandien išties prabangos dalykas. Tai neišsprendžia apsirengimo problemos, vis tiek prie švarko reikia drabužių. Vaikai dabar rengiasi iš antrų rankų, ir neblogai apsirengia", - sakė I. Bernotienė.

REKLAMA

"Kalbu prieš savo verslą, bet švarkai - visiškai nepraktiškas ir nepatogus drabužis, ypač tų mokyklų, kurios pasirinkusios brangesnę medžiagą - pusvilnę. Į skalbyklę tokių švarkų neįkiši, juos reikia į valyklą nešti, o ten vėl kaskart reikia 30-40 Lt pakloti. Šimtu procentų būčiau prieš švarkus, jei turėčiau mokyklinio amžiaus vaikų", - atviravo moteris.

REKLAMA

Anot I. Bernotienės, nėra ko stebėtis, kad tėvai ieško padėvėtų uniformų - juk dažniausiai vaikai jas išauga per metus.

"Jei berniukas per metus ūgteli 15 centimetrų, tai koks švarkas po to jam gali tikti? Daugiausia, ką gali padaryti švarkui, tai tik siūles truputį šonuose atleisti ar rankoves pailginti, o juk mergaitėms paauglėms ir krūtinė atsiranda - tokiu atveju jokie pataisymai neišgelbės", - kalbėjo siuvėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima skalbti

Gargždiškė siuvėja Loreta Zaveckienė, ne pirmus metus uniformas pagal sutartį siuvanti uostamiesčio Prano Mašioto, "Verdenės" bei Gedminų pagrindinių mokyklų mokiniams, teigė, kad jos vadovaujama firma užsakymų šiais metais taip pat sulaukė šiek tiek mažiau nei pernai, nors čia siuvamų uniformų kaina perpus mažesnė nei daugelio gimnazijų.

REKLAMA

"Mūsų siuvami švarkai kainuoja 140 litų, pradinukų liemenė - 60, sarafanas - 70 litų, tad dauguma mielai siuvasi ir nešioja", - sakė ji.

Pasak L. Zaveckienės, uniformos siuvamos iš nebrangios medžiagos - iš Slovakijos įvežamo poliesterio, kurį galima skalbti rankomis arba skalbykle įjungus švelnią programą.

REKLAMA

"Šitų uniformų nereikia nešti į valyklą. Paklijuotės vokiškos, neatsiklijuoja, siūlai stiprūs, išbandyti, tad dažniausiai vaikai panešioję jas dar ir parduoda už pusę kainos", - pasakojo L. Zaveckienė.

Gelbsti mugės

Klaipėdos "Versmės" pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Zita Andrėkienė teigė, kad dar nespėjusieji uniforma pasirūpinti šios įstaigos ugdytiniai naujų kelnių bei švarkelių gali įsigyti prekybos centre "BIG", o padėvėtų - mokyklos mugėje, kuri vyks rugpjūčio 24 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Pradžioje, kai tik įvedėme uniformas, tėveliai patys bendraudavo, vienas kitam nebereikalingas uniformas parduodavo ar padovanodavo. Paskui mokinių komitetas pradėjo organizuoti padėvėtų uniformų muges, kurios labai palengvina tėveliams mokyklinio drabužio paieškas. O dabar uniformas mums siuvanti siuvykla jau gatavus švarkus dar ir prekybos centre pardavinėja - šiuo metu nauji švarkai parduodami su 50 proc. nuolaida", - tėvelius informavo direktoriaus pavaduotoja.

REKLAMA

Tiesa, Z. Andrėkienė pastebėjo, kad nemaža dalis tėvelių uniformas jau pasisiuvo arba įsigijo anksčiau mokykloje vykusiose mugėse.

Anot jos, į mugę atnešamos uniformos būna išskalbtos arba išvalytos, o kai kurios atrodo kaip naujos.

"Ypač geros kokybės būna padėvėti pradinių klasių mergaičių sarafanai - jų dar kelioms mergaitėms užtenka, nes medžiaga labai kokybiška. Gimnazistų švarkai gana greitai išblunka, o mūsų uniformos spalva pilka - labai praktiška. Uniformyčių kainos įvairios - nuo 20 iki 50 litų. Kartais tėveliai atneša ir tiesiog palieka. Sako, jei reikės kokiam vaikučiui, atiduokit", - pasakojo "Versmės" mokytoja.

REKLAMA

Kainų apklausa

Atlikę nedidelį žurnalistinį eksperimentą sužinojome, kad dar nespėjusieji pasirūpinti uniforma Gargžduose švarką gali pasisiūdinti du ar net tris kartus pigiau nei uostamiesčio siuvyklose.

Paskambinę į 9 uostamiesčio siuvimo įmones, visur už gimnazisto švarko pasiuvimą (be medžiagos) buvome paprašyti pakloti nuo 200 iki 250 litų. Be to, keturiose siuvyklose buvo atsakyta, kad siuvami tik švarkai mergaitėms, nes berniukams švarkų siūti "nemokame".

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Gargžduose už gimnazisto švarko pasiuvimą buvo prašoma 100 litų, o pora siuvėjų šį darbą sutiko atlikti už 70 litų.

"Daug metų Gargžduose ne tik siuvimo įkainiai dvigubai mažesni, bet ir medžiagos perpus pigesnės nei uostamiestyje, nes čia vis gi provincija: žmonės daugiausia rengiasi iš "skudurynų", ir tik retkarčiais atneša kokį drabužį pataisyti", - kainų skirtumo priežastis aiškino siuvėja I. Bernotienė.

Laima Švedaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų