Recesija kelia stresą, netgi mažiems vaikams. Naujausi moksliniai tyrimai nurodo, kad žmonės, gimę 1980-1984 metais bei kūdikystėje patyrę 1980-1982 metų recesijas, labiau linkę rūkyti marihuaną, vartoti alkoholį bei įsitraukti į nusikalstamas veiklas paauglystėje, praneša „Businessweek“.
Sirakūzų, Glazgo bei SUNY medicinos universitetų tyrėjai pasinaudojo 1997 metų nacionaline 8 tūkst. paauglių apklausa ir palygino atsakymus su narkotikų vartojimo, smurto, areštų bei būrimosi į gaujas tendencijas su ekonomine situacija, vyravusia jiems gimus.
Mokslininkai nustatė, kad vienerių metų amžiaus vaikas, užaugęs rajone, kurio nedarbo lygis buvo 1 proc. didesnis už nacionalinį vidurkį, paauglystėje 11 proc. dažniau vogė, 9 proc. – rūkė marihuaną ar prisijungė prie nusikalstamos grupuotės, 6 proc. dažniau vartojo alkoholį.
Vis dėlto jie nesiryžta nurodyti konkrečių šio ryšio priežasčių. Ataskaitoje jie suponuoja, kad „didelės bedarbystės laikotarpiai sužlugdo tėvų ekonominį stabilumą ir taip sukelia pavojų vaiko auginimui“. Jie taip pat pateikė nuorodas į anksčiau atliktas studijas, kurios sieja didelį nedarbo lygį su išaugusiomis smurto prieš vaikus tendencijomis.
„Vis dėlto mūsų tyrimas neduoda galutinių rezultatų, jis tik sako, kad egzistuoja tokios sąsajos. Dar turime išsiaiškinti, kokios priežastys lemia minėtą ryšį: ar tėvai neturi pakankamai laiko, o gal tai susiję su patiriamu stresu?“, - sako vienas tyrimo autorių Sirakūzų universiteto Whitmano vadybos mokyklos docentas Natarjanas Balasubramanianas.
Tačiau jis pabrėžia, kad recesija greičiausiai neigiamai paveiks nusikalstamumo rodiklius, kai šiandieniniai kūdikiai bus pakankamai suaugę, kad galėtų įsigyti marihuanos ar alkoholio. Kaip situacija skirsis nuo buvusios 1980-1984 metais, - neaišku.
Tuomet nedarbo lygis buvo kur kas didesnis nei šiandien, tačiau toks jis laikėsi pakankamai trumpai. Priešingai nei pastaruosius trejus-ketverius metus, per kuriuos išlika didelis nedarbo lygis, todėl šeimos jaučiasi patekusios į finansinius spąstus gerokai ilgiau, tad greičiausiai patyrė ir kur kas daugiau streso.