Žygio su žirgais iki Juodosios jūros dalyviai, penktadienį priimti Vyriausybėje, paragino valdžios atstovus atsisakyti fizinių sienų tarp valstybių, sudariusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valstybinį darinį. Buvo atkreiptas dėmesys į būtinybę išsaugoti žemaitukų veislės žirgus kaip Lietuvos istorinį kultūrinį paveldą.
Žygio „2000 kilometrų istorijos" dalyviai atgaivino legendą, pagal kurią LDK kunigaikštis Vytautas Didysis išplėtė istorinės valstybės ribas iki Juodosios jūros ir pagirdė joje savo žirgus. Drauge su raiteliais vykusi filmavimo komanda užfiksavo istorines LDK vietas, kurios bus parodytos dokumentiniame filme.
Istorinio žygio vadovas Giedrius Klimkevičius šiek tiek apgailestavo, kad nebeliko Vytauto Didžiojo legendą gaubusio paslapties šydo, nes žemaitukai godžiai gėrė Juodosios jūros vandenį.
„Keliaudami per istorines žemes priminėme ukrainiečiams ir baltarusiams, kad turime gyventi be fizinių sienų. Reikės raginti politikus, kad sienos pagaliau griūtų", - sakė žygio sumanytojas ir vadovas.
Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius prisipažino su pavydu sekęs istorinės kelionės eigą ir teigė, kad Lietuvos raitelių atliktas eksperimentas jam priminė vasarą vykusį dviračių žygį, kuriame dalyvavo ir pats Vyriausybės vadovas.
„Tokios pačios mintys nepaleido ir mūsų, kai mynėme per buvusias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes. (...) Prieš šimtmečius tai buvo viena kultūrinė, politinė erdvė, ir tie skirtumai pagaliau turi išnykti", - pritardamas žygio dalyviams sakė A. Kubilius.
Raiteliai akcentavo žemaitukų išsaugojimo problemą, kvietė puoselėti šią veislę, kaip neatsiejamą istorinio paveldo dalį, nes ši žirgų veislė yra ties išnykimo riba. Ministras Pirmininkas juokaudamas užsiminė, kad ministrai turėtų nuo kėdžių persėsti į žemaitukų balną.
„Noriu pakviesti visus saugoti žemaitukus - tai unikali veislė, kol kas deramai nepristatyta pasaulyje. Turime šią veislę nešti kaip mūsų kultūros paveldo vėliavą", - sakė verslininkas G. Klimkevičius. Žygio organizatoriai Premjerui pristatė ir savo viziją, kaip galima išsaugoti ir garsinti žemaitukų veislę.
Susitikime apsilankė ne tik Juodąją jūrą pasiekę raiteliai, bet ir Baltarusijoje, Alšėnuose, prie žygio dalyvių prisijungęs šuo Alšis. Premjeras pavaišino jį skanėstais, leido nufotografuoti savo kėdėje.
Dešimt raitelių - 8 vyrai ir 2 moterys - ant žemaitukų žirgų su lydinčia komanda į keturiasdešimties parų žygį per buvusias Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės žemes rugsėjo 8-ąją leidosi iš Vytauto Didžiojo gimtinės, Senųjų Trakų.
Neprofesionalūs raiteliai jojo žemaitukų veislės žirgais, garsėjančiais savo ištverme ir užsispyrimu. Istoriniai šaltiniai teigia, kad būtent tokiais arkliais jojo ir Vytautas Didysis.
Tadas Valančius