OPEC+ trečiadienį Vienoje įvykusiame susitikime sutarė nuo lapkričio sumažinti bendrą gavybą 2 mln. barelių per dieną.
„Trumparegiškas OPEC+ sprendimas nuvylė prezidentą“, – pranešime pareiškė nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas (Džeikas Salivanas) ir Nacionalinės ekonomikos tarybos vadovas Brianas Deese'as.
Tačiau nusivylimas, pasak ekspertų, šiuo atveju yra pernelyg švelnus žodis.
J. Bidenas ne vieną mėnesį stengėsi pasiekti, kad JAV degalinėse sumažėtų kuro kainos, o daug energijos išteklių eksportuojanti Rusija netektų pajamų karo Ukrainoje finansavimui.
Ir likus vos penkioms savaitėms iki vidurio kadencijos rinkimų, per kuriuos demokratai tikisi išsaugoti Kongreso kontrolę, jis buvo pasiekęs šiokią tokią sėkmę.
Vidutinė benzino kaina smuko daugiau kaip 1 JAV doleriu už galoną, palyginti su anksčiau šiais metais pasiektu aukštu lygiu, kuris prezidentui buvo politiškai kenksmingas, o JAV vadovaujama Vakarų koalicija, stojusi į priešpriešą su Rusija, tebėra tvirta.
Taigi sprendimas, kurį priėmė OPEC, kur pirmu smuiku griežia Saudo Arabija, ir kartelio sąjungininkai, tarp kurių dominuojantį vaidmenį atlieka Rusija, tapo tikru sukrėtimu.
Saudo Arabija yra viena artimiausių JAV sąjungininkių ir kone didžiausia pažangių JAV ginklų pirkėja. J. Bidenas liepą net apsilankė karalystėje ir susitiko su jos faktiniu valdytoju, sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu, nors JAV žvalgyba buvo padariusi išvadą, kad „The Washington Post“ žurnalistas Jamalas Khashoggi 2018 metais buvo nužudytas su jo žinia.
Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre davė suprasti, kad administracija yra nusivylusi, pareiškusi, jog „yra akivaizdu, kad OPEC+ šiuo sprendimu jungiasi prie Rusijos“.
J. Bideno sąjungininkas senatorius Chrisas Murphy kalbėjo tiesmukiau.
„Galvojau, kad visa esmė to, kodėl mes parduodame ginklus Persijos įlankos valstybėms, nepaisydami žmogaus teisių pažeidimų šiose šalyse, beprasmiško karo Jemene, veikimo prieš JAV interesus Libijoje, Sudane ir kitose šalyse, buvo ta, kad, kilus tarptautinei krizei, Persijos įlanka galėtų pasirinkti Ameriką, o ne Rusiją ar Kiniją“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.