G. Mackevičiūtė buvo užblokuota dėl to, kad ne visoms savo parduodamoms prekėms pateikė originalumo įrodymus, tačiau moteris piktinasi, kad apie tai net nežinojo, o kai sužinojo ir jau, kaip ji teigia, pateikė įrodymus, vis tiek nebegalėjo toliau prekiauti.
Trūko originalumo įrodymų
„Taigi, mano parduodami daiktai visi iki vieno buvo originalūs, jei dėl kurio nors nebuvau tikra – taip ir parašydavau. Iš pradžių nežinojau, kad būtinai turėdavo būti nurodyti originalumo kodai ir tt. Tiesiog, jei narės paprašydavo, atsiųsdavau. Kai moderatorė Emilija parašė, kad reikia originalumo įrodymų, pradėjau daiktus kelti su kodais ir kortelėmis, žinoma, ne visus, nes vinted nėra vien tik naujų rūbų parduotuvė ir puikiai žinom, kad ne visi jie su etiketėmis būna, juo labiau, jei pirkti prieš kelerius metus. Nemaniau, kad tai bus problema. Tada ir prasidėjo... pradėjo slėpti daiktus ar juos trinti iš katalogo net jei tarp nuotraukų būdavo įkelti autentiškumo įrodymai!!!
Viskas baigėsi tuo, kad mane užblokavo keliems šimtams metų, o blogiausia dalis ta, kad nebegaliu susisiekti su narėmis, kurioms turėjau išsiųsti siuntinukus. Apskritai neberodo žinučių skilties, joms taip pat manęs neberodo. Susisiekiau su Emilija, kuri mane tikino, kad žinutes galiu rašyti ir gauti, kaltos tik mano naršyklės kompiuteryje, tada telefonas ir t.t. kas tikrai ne tiesa. Išbandžiau du laptopus ir skirtingas naršykles – nieko“, – pasakojo supykusi moteris.
G. Mackevičiūtė tikina negavusi jokio konkretaus atsakymo iš moderatorių, kodėl slepiamos jos parduodamų drabužių nuotraukos, todėl pati juos padarė matomus, kad merginos galėtų tai nupirkti.
„Kai paklausiau kodėl taip elgiasi, atsakė, kad pačios kaltė ir kad reikėjo bendrauti su moderatoriais, nors klausiau ne kartą moderatorių kodėl blokuoja daiktus su autentiškumą patvirtinančiomis nuotraukomis, tačiau jokio konkretaus atsakymo negavau, tad visas foto atslėpiau.
Buvau susikūrusi vieną paskyrą,kad bent su kuo nors galėčiau susisiekti, tačiau labai greit užblokavo, nes tas pats IP adresas. Dabar susikūriau kitą, tačiau manau, kad ir jį tuoj rasiu užblokuotą. Parašiau pareiškimą policijai ir vartotoju teisėms dėl tokio moderatorės elgesio ir šmeižto. Ką galite patarti?“ – pagalbos kreipėsi moteris.
Gavo ne vieną įspėjimą
Vinted komunikacijos atstovė Vilma Mažylė tv3.lt nurodė, kad G. Mackevičiūtė yra gavusi ne vieną įspėjimą dėl prekiavimo replikomis – prabangos prekėmis be tai įrodančių dokumentų ar pirkimo čekių.
„Prašydami įrodyti tokių prekių originalumą siekiame apsaugoti Vinted vartotojus, kurie nusiviltų gavę originalo kopiją bei sumokėję didelę kainą. Prekių ženklų originalumo politika skelbiama mūsų pagalbos centre.
Narei nesureagavus į kelis tokius įspėjimus ir pakartotinai keliant įtarimų dėl originalumo turinčius daiktus, taip pat turint daugiau įvairių įspėjimų narystės istorijoje (pvz.: kai prekė po apmokėjimo neišsiunčiama ir išsiunčiama tik įsikišus Vinted klientų aptarnavimo specialistams), narė buvo užblokuota visam laikui. Narių blokavimo politika taip pat viešai prieinama pagalbos skiltyje“, – laiške atsakė V. Mažylė.
Vinted taisyklėse nurodoma, kad „Vinted kataloge galite pardavinėti rūbus, batus ar aksesuarus, kurių nebenešiojate, bet norite suteikti jiems antrą gyvenimą, tačiau klastočių ir analogų portale pardavinėti nėra galima.
Portale yra draudžiamas klastočių, analogų, prekių ženklų imitacijų pardavimas ir mes visais būdais stengiamės portalą nuo jų apsaugoti. Klastojimas, kurį galima apibūdinti kaip gamybą, importą bei įvairių produktų, kurie netinkamai naudoja tam tikrą prekės ženklą, pardavimą, pažeidžia intelektinės nuosavybės teises. Kadangi tai yra nusikalstama veikla, tokie daiktai negali būti pardavinėjami Vinted. Tokių prekių pardavimas gali užtraukti baudas netgi jei pardavėjas nežino apie tai, kad prekės yra klastotės“, – rašoma Vinted taisyklėse.
V. Mažylė sako suprantanti, kad situacijąsi komplikuojasi dėl to, jog užblokuota narė turi pradėtų sandorių.
„Įprastu atveju net ir užblokuoti nariai gali prisijungti prie savo anketos per tinklapį bei skaityti ir atsakyti žinutes. Ši narė teigia, jog jai nepavyksta to padaryti – todėl mes iš tiesų apgailestaujame dėl patiriamų nepatogumų ir kuo greičiau susisieksime su nare bei susitarsime dėl laikino anketos aktyvavimo ir įtarimų nesukeliančių sandorių užbaigimo“, – nurodė įmonės atstovė.
Sunku įrodyti
„eScan“ antivirusines programas platinančios įmonės „Baltimax“ saugumo ekspertas, pardavimų vadovas Deividas Pelenis tv3.lt nurodė, kad neoriginalų pardavinėjimo problema Lietuvoje yra, ir ji pakankamai sunkiai įrodoma.
„Jeigu jūs perkate prekę per, pavyzdžiui, „Ebay“, kvepalus ir gaunate neoriginalius ir pasiskundžiate „Ebay“, jie atlieka tyrimą. Jeigu jie nustato, kad buvo tokia galimybė, kad prekė galėjo būti neoriginali – ypač, jei skundžiasi daugiau žmonių, tada „Ebay“ grąžina pinigus nukentėjusiajam ir išskaičiuoja iš sąskaitos to žmogaus, kuris pardavė, ir, žinoma, jį užblokuoja.
Kalbant apie Lietuvos rinką, neoriginalų pardavinėjimo problema yra, ir ji yra pakankamai sunkiai įrodoma. Galima skųstis Vartotojų teisėms, tačiau aš manau, kad jų kompetencija yra kiek silpnoka šitais klausimais. Jeigu pardavinėjami drabužiai, gal dar nebūtų sunku įrodyti, bet jei pardavinėjami kvepalai, kurie, kaip teigiama, perkami iš tiekėjų Turkijoje ar Latvijoje – tai yra sunku atsekti“, – sako pašnekovas.
Perkant prekę iš tokio puslapio kaip Vinted, pašnekovas pataria pasitikrinti prekes gamintojo kataloge – pasižiūrėti, ar jų kolekcijoje yra toks drabužis.
„Nors prekė gali būti ir senesnė, tačiau surasti tikrai galima. Pasakysiu taip: mano žmona mėgsta pirkti iš Vinted. Paskutinis buvo keistas atvejis – turime kūdikį, pirko žmona brangų kombinezoną, kai jai atsiuntė, jos paklausiau, ar ji garantuota, kad čia originalas. Žmona atsakė, kad pardavėja tikrai patikino, kad originali. Po to žmona dar patikrino tos firmos kolekciją ir pamatė, kad ta prekė tikrai joje yra“, – nurodo D. Pelenis.
Sunku
Kalbant apie internetinę prekybą Lietuvoje apskritai, rizika nusipirkti neoriginalų daiktą, anot pašnekovo, nėra didelė, tačiau kitaip yra su, pavyzdžiui, „Facebooko“ grupėmis, kur pardavinėjamos prekės.
„Rizika nusipirkti neoriginalą nėra didelė – viena iš priežasčių yra reputacija. Jei nusipirksiu prekę, kuri man sukels abejonių, įmonės reputacijos žlugimas yra staigus. Kalbant apie tą sferą, kai prekes pardavinėja privatūs asmenys, tai, dėl Vinted abejočiau, bet iš „Facebooko“ įvairių grupių nusipirkti neoriginalą yra tikrai labai didelė tikimybė. Netgi pasakysiu taip: nusipirkti originalą ten beveik neįmanoma“, – nurodo D. Pelenis.