Portalo tv3.lt skaitytoja Rima skundėsi, kad darbdavys vis tiek ragina ją išeiti iš darbo. Ji pasakojo, kad jau sulaukė pensinio amžiaus, tačiau nusprendė toliau dirbti.
„Taip nusprendžiau ir dėl didesnių pajamų, ir dėl savirealizacijos. Tačiau darbdavys vis užsimena, kad greitai teks atsisveikinti.
Ar gali jis taip imti mane ir atleisti? Savo noru pareiškimo rašyti neketinu, jeigu nori, tegu atleidžia“, – sakė moteris.
Rima tikino, kad priežasčių ją atleisti nėra.
„Niekas mano darbo kokybe nesiskundžia. Vienintelis mano minusas – pensinis amžius. Tikriausiai darbdaviui esu per sena, jis nori įdarbinti jaunesnius darbuotojus.
Tačiau noriu ir toliau dirbti, nes jaučiu, kad dar turiu jėgų ir galiu tai daryti“, – tikino moteris.
Dėl amžiaus atleisti negali?
VDI komentavo, kad darbuotojo amžius, taip pat ir senatvės pensijos amžius, negali būti teisėta priežastis nutraukti darbo sutartį darbdavio iniciatyva ar sprendimu, išskyrus įstatymų nustatytas išimtis. Darbo santykiai tęsiasi ir darbuotojui sulaukus senatvės pensijos amžiaus.
„Prie pensinio amžiaus artėjantis darbuotojas, pageidaujantis dirbti ir sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, nieko specialiai daryti neturi, t. y. neturi darbdaviui teikti prašymo dėl tolesnio jo darbo ar pan.
Specialūs įstatymai gali nustatyti tam tikras išimtis, kai tam tikras pareigas gali eiti tik tam tikro amžiaus darbuotojai. Pažymėtina, kad tokios išimtys gali būti nustatytos tik įstatymo lygmeniu, t. y. tokių išimčių, nenumatytų specialiame įstatyme, darbdavys vietiniuose norminiuose teisės aktuose nustatyti negali. Paprastai, darbuotojui sulaukus senatvės pensijos amžiaus, jo darbo sutartis nėra keičiama, ji nenutrūksta ir nauja sutartis nėra sudaroma“, – komentavo VDI.
Anot inspekcijos, dalis pensinio amžiaus sulaukusių darbuotojų svarsto apie galimybes ir toliau likti darbovietėje, tačiau neretai iškyla klausimų, ar ir toliau bus taikomos tokios pat garantijos, ar likę dirbti vėliau nepraras galimybės nutraukti darbo sutartį gaunant išeitinę išmoką.
Sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva – ko tikėtis?
Pasak VDI, tuo atveju, kai pagal neterminuotą darbo sutartį dirbantis darbuotojas, sukakęs senatvės pensijos amžių ir įgijęs teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį, pageidauja nutraukti darbo sutartį savo iniciatyva, raštu įspėti darbdavį turi prieš 5 darbo dienas, t. y. taikomas trumpesnis įspėjimo terminas (kitais atvejais jis būtų 20 kalendorinių dienų).
„Pagal neterminuotą darbo sutartį dirbančiam darbuotojui, sukakusiam senatvės pensijos amžių, įgijusiam teisę į visą senatvės pensiją dirbant pas tą darbdavį ir dėl šios priežasties nutraukiančiam darbo sutartį, išmokama 2 jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio (VDU) išeitinė išmoka. O, jeigu darbo santykiai tęsėsi trumpiau negu vienus metus, – jo 1 VDU dydžio išeitinę išmoką.
Svarbu paminėti, kad trumpesnis 5 darbo dienų įspėjimo terminas taikomas ir išeitinė išmoka yra mokama ne bet kuriam senatvės pensijos amžių sulaukusiam darbuotojui, o tik atitinkančiam visas šias sąlygas:
- senatvės pensijos amžių sukakęs darbuotojas dirba pagal neterminuotą sutartį. Jeigu su darbuotoju buvo sudaryta terminuota darbo sutartis, ši garantija netaikoma;
- darbuotojas įgijo teisę į visą senatvės pensijos amžių. Jeigu darbuotojas išeina į „išankstinę pensiją“, ši garantija netaikoma;
- darbuotojas teisę į visą senatvės pensiją įgijo dirbdamas būtent pas tą darbdavį. Jeigu darbuotojas pas tą darbdavį įsidarbino jau būdamas senatvės pensijos amžiaus ir įgijęs teisę į visą senatvės pensiją, minėta garantija netaikoma“, – vardijo VDI.
Anot inspekcijos, siekiant apsisaugoti nuo darbo ginčų dėl atleidimo pagrindo, darbuotojui patartina darbdaviui teikiamame atleidimo prašyme aiškiai nurodyti priežastį, dėl kurios nutraukiama darbo sutartis.
„T. y. kad darbuotojas sukako senatvės pensijos amžių, įgijo teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį ir dėl to pageidauja nutraukti darbo santykius“, – atkreipė dėmesį VDI.
Dirba, nes iš pensijos nepragyvena?
Šių metų kovo mėnesio „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje dirba beveik 79 tūkstančiai senatvės pensijos gavėjų ir per 40 tūkstančių žmonių su negalia – netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė įsitikinusi, kad pagrindinė priežastis, kodėl pensininkai dirba, yra finansai.
„Pavyzdžiui, Švedijoje ar Norvegijoje darbuotojai skaičiuoja minutes, kada jie išeis į pensiją. Tuo metu Lietuvoje to nėra, nes žmonėms net nekyla mintis išeiti į pensiją, jie ir toliau dirba. Nes gavę pensiją nepragyventų.
Lietuvoje, kol dar žmogus dirba, jis gali save išlaikyti, o išėjęs į pensiją jis dažniausiai atsiduria skurde. Mūsų pensijos nėra pakankamai orios. Todėl žmonės jaučia stresą“, – komentavo darbuotojų atstovė.
Ji atkreipė dėmesį, kad vyresnio amžiaus žmonės Lietuvos darbo rinkoje ne visada yra patrauklūs darbuotojai.
„Jeigu žmogus praranda darbą likus 5 metams iki pensijos, dažnu atveju jis pensijos negauna, o Užimtumo tarnyba išmoka temoka keletą mėnesių. O iš ko paskui žmogui gyventi? Todėl tie pensininkai, kurie dar gali ir turi, kur dirbti, naudojasi galimybe.
Žinoma, nedidelė dalis žmonių dirba dar ir todėl, kad jaučia malonumą ir nori būti reikalingi“, – komentavo I. Ruginienė.
Daugiau už konservatorius nebalsuosiu