2009 m. pabaigoje Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariato kriminalinės policijos pareigūnai kartu su Ženevos policija (Šveicarija) bei DEA (JAV) pradėjo tarptautinį tyrimą, nukreiptą prieš asmenis iš Vakarų Afrikos šalių, kurie verbavo Lietuvos Respublikos piliečius narkotikų kontrabandai iš Pietų Amerikos ir Afrikos į įvairias pasaulio šalis.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad kokaino kontrabandos tinklą organizavo Nigerijos, Ganos ir Togo piliečiai, pagrindiniai organizatoriai gyveno Afrikoje, o jų bendrininkai - Europoje ir Lotynų Amerikoje. Nigeriečių organizuotos grupuotės yra plačiai žinomos Europoje, kaip pagrindinės kokaino kontrabandos organizatorės, savo veiklai užmaskuoti jos samdo kitų tautybių asmenis, ypač paklausūs kurjeriai – „baltieji“ Europos Sąjungos piliečiai: jiems ne tik nereikia vizų į Lotynų Amerikos valstybes, bet taip pat jie kelia mažiau įtarimų. Šveicarijoje kokaino kontrabandos gabenimo organizavimu rūpinosi afrikietė, kuri palaikė draugiškus ryšius su vienu Lietuvos Respublikos piliečiu, per kurį ir surasdavo narkotikų kurjerių iš Lietuvos, kuris draugams ir pažįstamiems siūlydavo darbą egzotiškose šalyse. Į narkotikų gabenimo tinklą buvo įtraukta apie 20 asmenų iš Lietuvos. Kai kurie į nelegalų verslą įsitraukdavo ištisom šeimom (pvz., tėvas, sūnus ir dukra). Lietuvos Respublikos piliečiai narkotikus gabeno į Šveicariją, Ispaniją, Jungtinę Karalystę, o taip pat ir į Jungtines Amerikos Valstijas. Iš viso tyrimo metu buvo sulaikyta 19 asmenų (įskaitant ir pagrindinius organizatorius), 12 iš jų - Lietuvos Respublikos piliečiai. Operacijos metu buvo išimta apie 14 kg kokaino bei apie 3 kg heroino. Nustatyta, kad iki teisėsaugos tyrimo mažiausiai 25 kg kokaino buvo išplatinti Šveicarijos narkotikų rinkoje.
Tyrimas atskleidė kraupius duomenis - beveik visi kurjeriai buvo gyvaisiais konteineriais. Gyvųjų konteinerių arba rijikų pavadinimą gauna asmenys, gabenantys narkotikus skrandyje. Rijikai rizikuoja ne tik įkliūti ilgiems metams nelaisvės, tačiau žymiai labiau jie rizikuoja savo sveikata ir gyvybe. Policijai yra žinomas ne vienas atvejis, kai nukenčia gyvieji konteineriai: prieš kelis metus vaikinas mirė, nes jo draugai, bijodami atsakomybės, nenuvežė blogai besijaučiančiojo į ligoninę (draugai ne tik leido numirti vaikinui, bet iš jo kūno bandė išimti narkotikus, o nepavykus, kūną išmetė į jūrą); užsienio valstybės medikams nesuspėjus suteikti pagalbos, mirė dvidešimtmetis lietuvis, gabenęs kokainą skrandyje. Tai tik keli žinomi atvejai, o kiek dar artimieji apie tai nutyli ir neviešina mirties aplinkybių. Mirtis dėl suirusio narkotikų įpakavimo (konteinerio) dažniausiai yra labai staigi, nes narkotikai per skrandį greitai absorbuojasi į žmogaus organizmą, įvyksta staigus apsinuodijimas, dar kitaip - narkotikų perdozavimas. Narkotikų gabenimas skrandyje ne tik pavojingas gyvybei, bet varginantis ir skausmingas gabenimo būdas. Narkotikų buvimas skrandyje kelia diskomfortą, sutrinka normali medžiagų apykaita, žmogų kamuoja skausmai, bet koks staigus judesys kelia skausmą bei gali išprovokuoti narkotikų pasišalinimą iš organizmo. Rijimo procedūra taip pat nėra maloni ir trunka iki kelių valandų.
Iš 2009 m teisėsaugos institucijoms žinomų 195 užsienyje sulaikytų asmenų tik 9 procentai sulaikytųjų buvo susiję su narkotikų disponavimu ir prekyba, o likusi dalis - su narkotikų kontrabanda. Daugiausia Lietuvos piliečių sulaikyta gabenus kokainą, penktadalis jų buvo gyvieji konteineriai. Rijikų amžius labai įvairus - nuo devyniolikmečių iki šešiasdešimtmečių.
Belieka tik spėlioti, kokios negandos priverčia žmogų rizikuoti savo gyvybe dėl kelių tūkstančių litų. Daugelis nežino apie gresiančią riziką, nes verbuotojai įtikinėja, kad tai saugu, o skurdo iškamuoti asmenys tuo patiki, jaunimui suveikia jaunatviškas maksimalizmas: greitai ir pelningai. Deja, pasitaiko nemažai apgavysčių, kai kurjeriai, rizikuodami sveikata ir gyvybe atgabenę narkotikus lieka be užmokesčio, sulaikytieji kurjeriai irgi paliekami likimo valiai.
Todėl, jeigu žinote apie tokius verbavimus, ar esate gavę pasiūlymų trumpai ir pelningai padirbėti egzotiškose šalyse, būkite atsargūs, kreipkitės į artimiausią policijos įstaigą arba galite paskambinti anoniminiais telefonais (8 5) 272 5372, (8 800) 20808 arba rašyti el. paštu [email protected].
Narkotikai (Policijos nuotr.)
Narkotikai (Policijos nuotr.)
Narkotikai (Policijos nuotr.)
Narkotikai (policijos nuotr.)