JAV Masačusetso Technologijos institute (MIT) sukurtas 110 skaičiavimo branduolių turintis procesorius, tinkamas ir serveriams, ir išmaniesiems telefonams. Panaudojus naują mikroarchitektūrą mokslininkams pavyko 14 kartų sumažinti vidinėmis lusto grandinėmis siunčiamų duomenų kiekį, o tai leido gerokai sumažinti energijos vartojimą ir išskiriamos šilumos kiekį, sakoma MIT pranešime.
Pranešama, kad kristalo, kuriame integruota 110 procesoriaus branduolių, dydis yra 10 x 10 mm. Procesorius buvo pagamintas naudojant 45 nanometrų technologinį procesą.
Pasak MIT atstovų, šis procesorius yra universalus, jį galima naudoti ir kaip centrinį procesorių darbo stotyse, ir serveriuose, ir net išmaniuosiuose telefonuose. Jo mikroarchitektūra buvo kuriama taip, kad procesorius galėtų dirbti su didelių apimčių duomenimis, o jo elektrinių grandinių apkrovimas būtų minimalus.
Procesoriuose dideli signalų srautai juda tarp skaičiavimo branduolių ir spartinančiosios atmintinės, tačiau MIT sukurtame universaliame procesoriuje ji pakeista bendra atminties talpykla, o tai leido sumažinti perduodamų duomenų kiekį, sakoma pranešime. Kuo daugiau duomenų cirkuliuoja mikroschemų grandinėmis, tuo daugiau energijos jos vartoja ir labiau kaista.
Naujasis procesorius sugeba nuspėti signalų perdavimo savo grandinėmis tendencijas, o tai suteikė galimybę sumažinti informacijai apdoroti būtinų ciklų skaičių.
Skelbiama, kad naujasis procesorius yra 25 proc. našesnis už kitus daug branduolių turinčių procesorių modelius, tačiau MIT atstovai nenurodo, su kokiais būtent procesoriais jis buvo lyginamas. Pabrėžiama, kad naujasis procesorius kol kas yra eksperimentinis, ar jį planuojama pateikti rinkai, MIT atstovai nepraneša.