Atsakingoms institucijoms atlikus patikrinimus ugdymo įstaigoje nustatyta viena užsitęsusi problema – rasti supeliję valgyklos langai, tačiau iš kur tiksliai atėjo salmoneliozės užkratas, dar nežinoma. Tuo tarpu darželinukų tėvai skundžiasi darželio administracijos komunikacija ir pasigenda informacijos – darželis buvo uždarytas, bet tėvams nepranešta, kas atsitiko.
Nuo praėjusio penktadienio į gydymo įstaigas dėl salmonelionės sukeliamų simptomų kreipėsi 42 Kelmės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ auklėtiniai. Vien šiuo metu keturi dar gydomi Respublikinės Šiaulių ligoninės moters ir vaiko klinikoje.
Ketvirtadienį savivaldybė pranešė, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Kelmės skyrius informavo, kad dvylikai Kelmės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ vaikų patvirtinta salmoneliozės diagnozė.
Medikų pagalbos prireikė 42 vaikams
Trečiadienį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja Alma Mackevičienė naujienų portalą tv3.lt informavo, kad medikų pagalbos prireikė iš viso 42 vaikams iš Kelmės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“.
Iš Šiaulių respublikinės ligoninės buvo gauta informacija apie 23 sirgusius vaikus. Tiesa, Šiaulių moters ir vaiko klinika nurodo, kad pas juos buvo patekę 24 vaikai iš „Ąžuoliuko“. A. Mackevičienė patikina, kad skyrius gavo informacijos apie 23 į Respublikinę Šiaulių ligoninę patekusius mažamečius.
Dar 19 pranešimų apie kreipimąsį į medikus gauta iš privačios šeimos klinikos Kelmėje „Vita Sana“. Visi 19 į medikus besikreipusių vaikų taip pat buvo iš „Ąžuoliuko“ ir skundėsi panašiais į salmoneliozės sukeliamais simptomais.
Kelmės lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ iki trečiadienio skelbė, kad kol kas nėra žinoma, kokios ligos protrūkis kilo ugdymo įstaigoje, tačiau A. Mackevičienė informuoja, kad galima teigti, jog vaikus išguldžiusi liga – salmoneliozė.
„Mes susisiekėme su Šiaulių ligoninės bakteriologine laboratorija, patvirtinta salmoneliozė 12 vaikų. 7 vaikams tyrimai dar yra tikslinami“, – tv3.lt komentuoja A. Mackevičienė.
NVSC Šiaulių departamento Kelmės skyrius dar penktadienį atliko patikrinimą darželyje. Buvo tikrinta, kiek vaikų tądien nebuvo darželyje, dėl kokių priežasčių jie neatėjo.
„Išsiaiškinome, kad tą dieną nebuvo 98 vaikų, bet kaip darbuotojai teigė, kad ir dėl kitų sveikatos sutrikimų, ne vien dėl vėmimo, viduriavimo, bet kad ir ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, bet to atskirti negalėjome, nes jie nebuvo pasižymėję. Tik dėl sveikatos sutrikimų 98 vaikų grupėse nebuvo“, – pasakoja A. Mackevičienė.
Šią ugdymo įstaigą lanko apie 200 vaikų.
Tėvai išgyveno siaubą: vaikams prasidėjo traukuliai
Portalas tv3.lt pasikalbėjo ir su dviem savo vaikus į Kelmės lopšelį-darželį „Ąžuoliuką“ vedančiais tėvais. Savo abu vaikus į šią ugdymo įstaigą vedanti Ernesta sako išgyvenusi tikrą siaubą. Susirgo abu moters vaikai, tiesa, sūnui užteko gydytis namie, o dukrai kelias dienas prireikė gydytis ligoninėje Šiauliuose.
„Kaip lapas visiškai gulėjo, iki 40 temperatūra, su traukuliais visokiais, buvo kažkas baisaus. <…> Du vaikus turiu, dar tiek nesu patyrusi“, – prisimena Ernesta.
Abiems moters vaikams sveikata prastėti ėmė ketvirtadienį vakare. Pirmiausia abiems sukilo temperatūra, vaikams buvo atlikti kraujo tyrimai, dukra paguldyta į Šiaulių moters ir vaiko kliniką.
„Dukra labai valgo darželyje, o sūnus mažiau. Matyt, to brudo sūnus gavo mažiau kažkiek“, – samprotauja Ernesta.
Tą dieną, kai dukra pateko į ligoninę, Ernesta sako prisimenanti su siaubu – esą nuvykus į ligoninę, medikai darželio pavadinimą jau kartojo kaip keiksmažodį, o atvežta buvo tiek darželinukų, kad buvo sunku rasti visiems vietos.
Ernesta dalinasi, kad dukra namo iš ligoninės grįžo prieš porą dienų, tačiau iki šiol yra išsigandusi ir miegodama krūpčioja.
„Turėtų darželyje sveiką maistą valgyti pagal sveikatos apsaugos ministrą. O tai ką mes ten valgome tada, kas vaiko organizme? Netikiu, jei kažkas buvo blogai, tai tikrai ne tą dieną, reiškia, nuolatos yra, tik dabar labai nepasisekė tai virtuvei. Kaip dabar tą vaiką reikės vesti į tą darželį? Nežinau, kaip man psichologiškai save perlipti, kad jį ten nuvesčiau, nežinau“, – sako Ernesta.
Pasigenda darželio komunikacijos
Vykinto sūnui sveikata prastėti ėmė naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį. Kaip įtaria tėvas, vaikas trečiadienį darželyje suvalgė žuvies. Vaikui sutriko virškinimo sistema, jis ėmė viduriuoti, vemti, taip pat pakilo temperatūra, vaikas prastai jaučiasi ir iki šiol.
Tačiau Vykintas sako įžvelgiantis dar vieną problemą – tėvams trūksta informacijos iš darželio administracijos. Kaip pasakoja vyras, į šį darželį vaikus vedantys tėvai turi savo grupes socialiniuose tinkluose. Jau ketvirtadienį esą jose pradėjo pasirodyti informacijos, kad masiškai ėmė sirgti vaikai. Jau tada nemaža dalis tėvų, kaip sako Vykintas, nusprendė vaikų į darželį nevesti. Tačiau iš darželio administracijos neva nebuvo sulaukta jokio pranešimo ar pasiteiravimo, kas nutiko.
„Atėjo penktadienis, sėkmingai vaikai toliau galėjo eiti į darželį, jokio pranešimo, kad yra padidėjęs užsikrėtimų skaičius, mažai vaikų grupėse susirinko. Kaip suprantu, niekas nedėjo per daug pastangų ir nesiaiškino, kodėl taip nutiko.
Neinformavo tėvų, neperskambino, neklausė, kodėl jūs nepasirodėte, jaučiatės blogai, kažkas atsitiko? Nes matome, kad iš kokių 20 vaikų darželyje pasirodė vos 10. Kai vieną dieną 10 vaikų neateina, o prieš tai visas buvusias dienas grupės buvo pilnos, man natūraliai kiltų klausimas, kodėl taip atsitiko, plius, kai šiuo metu kovojame su pandemija“, – tv3.lt pasakoja Vykintas.
Vyras sako penktadienį po pietų sulaukęs darželio auklytės skambučio. Ji esą pasiteiravo, kaip jaučiasi Vykinto sūnus, tačiau jokios informacijos apie situaciją darželyje ir sergančių vaikų kiekius nepateikė.
„Penktadienį nieko, šeštadienį sekiau tą informaciją, ieškojau, ir Facebook aktyviai veikė, šeštadienį ryte pastebėjau jų internetiniame tinklalapyje, kad yra žinutė, kad tiesiog darželis neveiks birželio 6 d. Dviejų sakinių kratinys, kad darželis nedirbs birželio 6 d., taškas.
Nei dėl kokių priežasčių, nei kas įtariama, nei kas vyksta, jokios informacijos. Nei direktorės jokio žodžio, visi supranta, kad šventės, gali tas užkratas pasitaikyti, bet vis tiek mes esame žmonės, turime žmogiškumo, reikėtų paaiškinti situaciją ar bent jau atsiprašyti už susidariusią situaciją“, – pasakoja Vykintas.
Vykintas taip pat užregistravo ir oficialų raštą su klausimais darželio direktorei.
Direktorė vaikais sako besidominti
Portalas tv3.lt susisiekė su Kelmės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktore Dalia Gedminienė. Įstaigos vadovė sako apgailestaujanti dėl susirgusių vaikų. Jos žiniomis, be 42 į medikus besikreipusių darželinukų, dar maždaug 10 gydosi namie.
Iš virtuvės, kaip informuoja D. Gedminienė, jau buvo paimti tokie mėginiai: nuo įrankių, įrenginių, virėjų rankų bei rūbų. Taip pat tirta praėjusią savaitę vaikams patiekta vištiena.
„Visuose šiuose mėginiuose salmonelių nebuvo rasta. Atėjo atsakymai šiandien, kad ir mėsa yra sveika. Šiandien yra imami žuvies, šaldytų daržovių, kalakutienos produktų mėginiai“, – tv3.lt komentuoja D. Gedminienė.
Direktorė neturi duomenų, kad salmonelioze būtų užsikrėtęs nors vienas įstaigos darbuotojas. Virtuvės darbuotojai turės atlikti ir salmoneliozės tyrimus.
Netrukus, kaip sako „Ąžuoliuko“ direktorė, buvo imtasi dezinfekavimo darbų. Jos teigimu, Kelmės vietinio ūkio atstovai išdezinfekavo grupes, valgyklą, virtuvę. Auklėtojos ir jų padėjėjos šiuo metu plauna ir dezinfekuoja vaikų žaislus, įstaiga ruošiama darbo pradžiai.
Paklausta, kaip pakomentuotų tėvų kritiką dėl nepakankamos darželio administracijos komunikacijos, įstaigos vadovė sako, jog praėjusią savaitę komentuoti ji negalėjo, mat nebuvo žinoma, kuo tiksliai užsikrėtė vaikai.
Teiginį, kad su tėvais nėra bendraujama, direktorė neigia.
„Su tėvais mes bendraujame nuo penktadienio. Mano įpareigojimu, grupių auklėtojos rašo į uždarus grupių Facebook. Kiekviena grupė turi savo uždarą grupę ir ten visą informaciją tėvai mato pačiu greičiausiu ir skubiausiu būdu.
Penktadienį, kai viskas paaiškėjo, kad yra nemažai susirgusių vaikų, buvo parašyta, kad yra susirgimas, neaišku, koks. Šaštadienį vėl per grupių auklėtojas, nes aš turbūt visiems neapskambinčiau ir jeigu skambinčiau asmeniškai kiekvienam tėvui, nežinau, ar tai būtų veiksminga, tai vėl grupių auklėtojos buvo įpareigotos pasiteirauti, kaip vaikų sveikata, kaip jaučiasi. Lygiai tas pats sekmadienį, pirmadienį“, – sako D. Gedminienė ir priduria iš grupių auklėtojų taip pat susižinanti viską informaciją apie vaikų būklę.
Informaciją apie sunegalavusius vaikus D. Gedminienė sako sužinojusi penktadienį.
Lopšelis-darželis yra uždarytas nuo balandžio 6-osios, o vaikus vėl turėtų priimti birželio 12-ąją.
Praėjus maždaug valandai po tv3.lt žurnalistų pokalbio su įstaigos direktore, lopšelio-darželio interneto svetainėje buvo patalpinta D. Gedminienės žinutė.
Reikėjo informuoti anksčiau
Su tv3.lt bendravę tėvai skundėsi negavę pakankamai informacijos apie sergančius vaikus. Jiems kyla abejonių, ar vaikams nebuvo sukeltas papildomas pavojus, mat jei jau ketvirtadienį ryte buvo aišku, kad dalis vaikų sunegalavo, kodėl vaikai ir ketvirtadienį, ir penktadienį dar ėjo į ugdymo įstaigą?
NVSC Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja A. Mackevičienė sako, kad vaikams į ugdymo įstaigą eiti ir toliau galėjo būti pavojinga.
„Mes pranešimus apie susirgimus gavome tik penktadienį. Mes tada vykome tuoj pat į ugdymo įstaigą ir aiškinomės situaciją. Dabar negalėčiau atsakyti, aišku, kad galbūt nebuvo saugu, bet mes jokios informacijos nei iš darželio, nei iš gydymo įstaigų neturėjome apie tai. Čia jau turbūt direktorės pražiūrėta vis tik, jeigu ketvirtadienį jau dalis vaikučių neatvyko į ugdymo įstaigą, ji turėjo informuoti ir mus, ir savivaldybės administraciją, kad tiek vaikų be priežasties neatėjo arba bent išsiaiškinti priežastį“, – sako A. Mackevičienė.
Kelmės rajono mero pareigas laikinai einantis Egidijus Ūksas sako, kad savivaldybę informacija apie negaluojančius darželinukus irgi pasiekė penktadienį po pietų. Apie tai, kad dalis darželinukų jau ketvirtadienį nepasirodė ugdymo įstaigoje, o kad penktadienį darželiui jau buvo žinoma apie 98 į ugdymo įstaigą neatėjusius vaikus, savivaldybė nei ketvirtadienį, nei penktadienį iki pietų dar nežinojo.
„Direktorė žino, kaip tokiose situacijose elgtis, juk būna ir gripo atvejai ir visų kitų atvejai. Jeigu jau tokie ateina signalai, tėvai informuoja ir panašiai, tai, aišku, mokyklos vadovas turi informuoti steigėją ir imtis atitinkamų priemonių, tėvus informuoti ir panašiai“, – tv3.lt komentuoja E. Ūksas.
Dar laukiama kai kurių duomenų, dėl salmoneliozės planuojama tirti ir kitas rajono ugdymo įstaigas. Gavus reikiamą informaciją ir išsiaiškinus užkrato kilmę, kaip sako E. Ūksas, „bus imtasi atitinkamų veiksmų ir vertinant direktorės kompetenciją susidariusioje situacijoje“.
Šiaulių ligoninėje dar keturi vaikai
Laikinoji Šiaulių vaiko ir moters klinikos vadovė Emilija Bogužienė sako, kad iš Kelmės vaikai ligoninėn buvo pradėti vežti jau ketvirtadienį, dalis vaikų į ligoninę atvyko ir šventinį savaitgalį. Iš viso, kaip sako E. Bogužienė, į ligoninę pateko 24 vaikai.
„Dar negalvojome nieko blogo, kad kažkokie protrūkiai gali būti, bet daugiausia, didžiausia masė pradėjo važiuoti penktadienį. <…> Buvo ir šeštadienį, buvo ir sekmadienį atvažiavusių vaikų, bet jau pavienių. Pats didžiausias srautas buvo būtent balandžio 2 d.“ – tv3.lt komentuoja E. Bogužienė.
Iš viso Šiaulių vaiko ir moters klinikoje buvo paguldyti 15 vaikų, o likusiems suteikta ambulatorinio stebėjimo paslauga. Jos metu atliekami tyrimai, sulašinami reikalingi skysčiai ir jei vaiko būklė per 24 valandas pagerėja, jie yra išleidžiami namo.
Šiaulių moters ir vaiko klinikoje trečiadienį dar yra gydomi keturi vaikai.
Rasta užsitęsusi problema
VMVT atstovas žiniakslaidai Rosvaldas Gorbačiovas patvirtina, kad kol kas užkrato salmonelioze šaltinio rasti nepavyko. Jau buvo atlikti vištienos tyrimai, vištienoje salmonelių nerasta.
„Toliau tiriami kiti mėginiai, šiandien buvo paimtas žuvies mėginėlis, nes buvo valgiaraštyje ir žuvis. Bus tiriama, ar žuvyje nėra. Taip pat išplėstas mėginių sąrašas, be žuvies bus tiriamos daržovės ir vaisiai. Bus papildomai daugiau tyrimų daroma, kad nustatytume židinį.
Nereikėtų atmesti, kad nebūtinai nuo maisto. Galbūt gali būti žmogiškasis faktorius – kažkas sirgo iš darbuotojų ir panašiai. Visos versijos bus tiriamos, bet, aišku, mūsų kompetencijos ribos yra maistas“, – tv3.lt komentuoja R. Gorbačiovas.
VMVT duomenų apie įtarimus dėl infekcijos gavo balandžio 2 d. popiet. Tarnyba tą pačią dieną patikrino lopšelio-darželio maisto tvarkymo patalpas, maisto saugą, kokybę, laikymo sąlygas, vartojimo terminus ir atsekamumą. Taip pat tikrinta, kaip įstaigoje vykdoma savikontrolės sistema, kaip užtikrinama patalpų ir personalo higiena, ar tinkamai naudojami biocidiniai produktai.
„Nors, išankstiniais patikrinimo duomenimis, šiurkščių maisto kokybės, produktų ženklinimo, jų tinkamumo vartoti terminų, laikymo sąlygų, atsekamumo, savikontrolės ar personalo higienos neatitikimų nenustatyta, tačiau užfiksuotos neatitiktys dėl maisto ruošimo srautų išdėstymo, nepilnai sukomplektuotų rankų higienos priemonių ir kt.
Taip pat buvo konstatuota užsitęsusi problema – maisto ruošimo patalpose būtina nedelsiant atlikti remontą. Patikrinimo metu nustatyta ypatingai bloga langų būklė, jie pasidengę pelėsiu, būtina suremontuoti grindis, reikalingas gamybinio inventoriaus atnaujinimas“, – nurodoma VMVT pranešime žiniasklaidai.
Kontrolės metu taip pat vertinami iš „Ąžuoliuko“ valgyklos valgiaraščio technologiniai aprašymai patiekalams ruošti, pasiūlyta atlikti tam tikrų koregavimo veiksmų.
Kelmės lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ neveiks iki birželio 12-osios.