Vienuolika ilgamečių bendrovės „Klaipėdos kartonas“ darbuotojų kreipėsi pagalbos į dienraštį, nes, kaip pačios sako, „nenori būti nuvarytais arkliais, kuriuos nušauna“.
Neva verčiamos iš darbo išeiti savo noru ir tokiu būdu gauti išeitines kompensacijas tik už mėnesį, moterys sukilo prieš savo darbdavį ir reikalauja jas atleisti pagal įstatymą.
„Šioje darbovietėje išdirbome po 30-40 metų, o sulaukėme vien didžiulės nepagarbos. Norima mus į gatvę išmesti tuščiomis kišenėmis, patiriame didžiulį spaudimą dėl to, kad nepaklusome darbdavio nurodymams“, - situaciją „Klaipėdos kartone“ apibūdino maištaujančios moterys.
Anot jų, prieš kurį laiką sužinota, jog dėl sunkmečio planuojama atleisti 72 darbuotojus. 60 iš jų sutiko su darbdavio sąlygomis ir parašė pareiškimus, jog išeina iš darbo savo noru. Už „geranoriškumą“ žmonėms sumokėtos išeitinės kompensacijos tik už vieną mėnesį.
„Pagal įstatymą bendrovė privalo įspėti apie atleidimą iš anksto, o pagal išdirbtą laikotarpį mums visoms priklausytų išeitinės išmokos už pusę metų. Atsiskaityti sąžiningai nenorima, dabar bendrovė paskelbė prastovą. Darbai laikinai sustabdyti, tačiau mes du kartus per dieną privalome ateiti į darbo vietą ir pasirašyti prastovos lape. O juk kelionės taip pat kainuoja. Savaitę buvo daromas psichologinis spaudimas, tačiau nusileisti neketiname - juk reikės išgyventi likus be darbo, mokėti mokesčius ir paskolas bankams“, - nuoskaudas bėrė darbuotojos.
Prie apskrito stalo abi pusės susėdo tik atvykus žurnalistams, tačiau ir tuomet „Klaipėdos kartono“ direktorius Arūnas Pasvenskas buvo nekalbus. Bendrovės vadovas darbuotojoms pasiūlė kreiptis į teismą ir juristus.
Tačiau teisme ieškoti teisybės moterys negali, nes kol kas oficialiai iš darbo yra neatleistos.
„Nepasiduokite spaudimui“
Arūnas DŽIUGAS, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyriaus vedėjas:
Skambučių ir skundų dėl analogiškų situacijų kaip „Klaipėdos kartone“ sulaukiame dažnai. Darbuotojams primygtinai siūlau nepasiduoti darbdavių spaudimui ir nesirašyti dokumentų, su kuriais nesutinka, nes pasirašius savo noru, vėliau ieškoti teisybės bus neįmanoma.
„Tarkitės raštu“
Justas PAULIONIS VDI Klaipėdos skyriaus teisininkas:
Remiantis nustatyta tvarka, apie atleidimą iš darbo darbdavys privalo informuoti darbuotoją prieš 2-4 mėn.
Jeigu darbuotojas sutinka iš darbo išeiti savo noru ir parašo prašymą, jam pagal įstatymą priklauso išmoka už išdirbtą laikotarpį ir išmokos už nepanaudotas atostogas.
Jeigu darbuotojas atleidžiamas iš darbo dėl įmonės ar organizacijos ekonominių sunkumų, atleidžiant skaičiuojamas išdirbtas laikotarpis. Jei darbo stažas 30-40 metų, atleidžiamam asmeniui priklauso išmoka už 6 mėn.
Darbdavys apie planuojamą atleidimą privalo darbuotoją informuoti raštu ir asmuo, atidžiai perskaitęs raštą, privalo jį pasirašyti. Nerekomenduoju tartis žodžiu, nes tokių sutarčių sąlygos gali būti keičiamos labai lengvai.
Jeigu iš darbo atleistas ir kompensacijas gavęs darbuotojas mano, jog atleistas buvo pažeidžiant įstatymus, į teismą kreiptis jis gali tik per mėnesį.
Tuo atveju, kai atleistasis nesulaukia išmokų ir kompensacijų iš buvusio darbdavio, į teismą jis turi teisę kreiptis per 3 metus.
Vaida Jutkonė