• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansinių nusikaltimų tarnyboje neįprasta problema. Būrys pareigūnų pasiskundė teismui, kad visus darbo metus turėjo už savus pinigus pirkti ir darbe trinti rūbus ir batus. Dabar jie reikalauja kompensacijų po maždaug pusantro tūkstančio eurų, mat pagal statutą priklausančios uniformos jiems skirtos nebuvo.

Finansinių nusikaltimų tarnyboje neįprasta problema. Būrys pareigūnų pasiskundė teismui, kad visus darbo metus turėjo už savus pinigus pirkti ir darbe trinti rūbus ir batus. Dabar jie reikalauja kompensacijų po maždaug pusantro tūkstančio eurų, mat pagal statutą priklausančios uniformos jiems skirtos nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarnybos atstovai aiškina, kad anksčiau uniformų neskyrė, nes nemanė, kad jos be skiriamųjų ženklų dirbantiems pareigūnams gali būti reikalingos.

REKLAMA

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos tyrėjas Sigitas Kaleinykas iš savo kabineto išeina ... su paprastais drabužiais ir batais. Su savo pirkta apranga ir visai nevienodai apsirengę, tarytum verslo įmonės darbuotojai, čia vaikšto maždaug pusantro šimto pareigūnų. Sakote, nieko keista? Tyrėjas Sigitas ir dar 19 darbuotojų nusprendė skųstis teismui, nes pagal statutą pareigūnams priklauso uniforma.

REKLAMA
REKLAMA

„Kas dirba valstybinėse institucijose, tai žino, kad kostiumą nusipirkus ir jį nuolat dėvėti, jis labiau susidėvi, nei kad tu tą kostiumą naudoji gyvenime“, – sako FNTT tyrėjas Sigitas Kaleinykas.

Štai čia su uniforma FNTT vadovas. Bet mėlyną švarką, kelnes turi tik aukščiausia tarnybos valdžia – apie 20 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad kartais 500 ar 800 eurų į rankas gaunantys darbuotojai turi patys pirkti ir į stalus ir kėdes trinti savus kostiumus ar kitus drabužius, batus bei striukes, besiskundžiantys vadina dvigubu standartu.

„Nes pareigūnas, pvz., policijos pareigūnas, gauna ir savo atlyginimą, ir dar aprūpinami ir uniforma, o FNTT viską iš savo atlyginimo turi susimokėti, visus rūbus ir panašiai. O kadangi dabar policijoj priedų pagalba ir panašiai yra didesnis atlyginimas negu FNTT darbuotojams, kaip ir gaunasi, kad socialinė neteisybė“, – tvirtino S. Kaleinykas.

REKLAMA

Panašu, kad šių pareigūnų kova principinė ir susiveda ne vien į negautą socialinę garantiją, bet ir į mažas algas.

Iš valdžios neva gavę atsakymą, kad uniformos nebūtinos, o po to, kad stinga lėšų, dalis FNTT pareigūnų prieš dvejus su puse metų kreipėsi į teismą. Ten prašė kompensacijų už laiką, kai uniformos neturėjo. Tai yra, už visą laiką, kai tarnyboje dirbo apsirengę patys. Kompensacijų sumos skirtingos, bet vidutiniškai tai – apie 1500 eurų už 7-9 metus. Į teismą besikreipusių žmonių profsąjungos atstovas aiškina, kad realybėje darbo rūbams išleido daugiau, bet teisiškai galėjo paprašyti tik nedidelės dalies nudėvėtų uniformų kainos.

REKLAMA

Pinigus iš seifų, sienų traukiantys, finansinius nusikaltėlius gaudantys ir tokiais tyrimais besirūpinantys pareigūnai Vilniaus apygardos teisme kovą iš pradžių pralaimėjo – skundas atmestas. Bet palankumo sulaukė Vyriausiajame administraciniame teisme.

Čia teisėjai teigė, kad nuostolių pareigūnai dėl savų rūbų nudėvėjimo tikrai patyrė, be kita ko, jiems buvo suteiktas ir akivaizdus teisėtas lūkestis, kad uniformos bus duodamos. Dėl to, kad būtų tikslinamas žalos dydis, byla perduota žemesnės instancijos teismui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FNTT atstovai nemano, kad praktikoje čia dirbantiems uniformos tikrai reikalingos. Bet laukia aiškaus teismo verdikto.

„Yra specialusis įstatymas, FNTT įstatymas, kuris aiškiai nustato, kad pareigūnui vykdant savo pareigas užtenka parodyti savo tarnybinį pažymėjimą, ir to kaip ir pakanka, kad jis galėtų atlikti savo funkcijas. Nesiejamas jo statusas su uniformos dėvėjimu. Teismai anksčiau taip aiškino ir mes ne vieną bylą esam laimėję“, – tvirtino FNTT atstovas Almantas Gudonis.

REKLAMA

Dėl tokių uniformų skyrimo dabar į teismą kreipėsi ir panašu, kad kompensacijas gaus, tik saujelė pareigūnų. Bet jei bus sukurtas precedentas, kreiptis gali ir daugiau jų neturėjusių žmonių. Vidaus reikalų ministras nemano, kad toks teismo procesas – didelė bėda. Daug besikreipiančių jis nesitiki. Klausiame, ar nesirengia keisti tvarkos ir atsisakyti uniformos, pavyzdžiui, kabinetuose dirbantiems pareigūnams?

REKLAMA

„Iš principo, idėja galbūt ir svarstytina, reikia gerai pagalvoti, pasitarti su įstaigų vadovais, su profesinėm sąjungom. Tada galima būtų tą klausimą išdiskutavus ir priimt sprendimą. – Jūsų nuomonė kokia? - Uniforma, jeigu tai yra statutinis pareigūnas, kaip yra statute, tai jis turėtų turėt uniformą“, – sakė ministras Eimutis Misiūnas.

Gavusi didesnį finansavimą, FNTT uniformas pareigūnams žada nupirkti jau šiemet. Vien uniforminis švarkas ir kelnės kainuoja apie 300 eurų. Kai gaus uniformas, jas nešioti visiems tarnybos pareigūnams jau bus privaloma.

Plačiau apie tai TV3 reportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų