Prieš savaitę Kelmėje paminėtos 1863 metų sukilimo 150-osios metinės.
Iš ryto rajono moksleiviams surengta pilietiškumo pamoka-ekskursija, pavadinta „1863 metų sukilimo pėdsakai Kelmės krašte“.
Kelmės krašte yra ne vienas sukilimo atminimo ženklas, vieta. Moksleiviai aplankė kunigo ir sukilėlių vado Antano Mackevičiaus gimtinę Pakražančio seniūnijos Morkių kaime, Zigmo Citavičiaus žuvimo vietą ir sukilėlių kapus Tytuvėnuose. Po pietų Morkiuose A. Mackevičių pagerbė ir rajono vadovai, kelmiškiai, neabejingi tautos istorijai.
Rajono mero pavaduotojas, Laisvės kovoms įamžinti komisijos pirmininkas Kęstutis Bilius, pasidžiaugęs, kad ši diena skirta istorinei atminčiai, išreiškė pagarbą neeilinei Antano Mackevičiaus asmenybei. Prie paminklinio akmens, pastatyto 1988 metais Morkiuose, žyminčio sukilėlių vado ir kunigo gimtinę, padėta gėlių.
Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo netoli A. Mackevičiaus gimtinės kelio stovi ir kelmiškio tautodailininko Anatolijaus Akstino sukurtas stogastulpis.
1863 metų sukilimą mena ir unikalus Kelmės krašto muziejaus eksponatas – Povilo Šimkevičiaus sukilėlių būrio vėliava, kuri, pasak muziejaus direktorės Danutės Žalpienės, šiuo metu eksponuojama tarptautinėje parodoje Šiauliuose.
Muziejuje Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikas Algimantas Daugirdas skaitė paskaitą apie 1863 metų sukilimo viltis ir netektis.
1864-aisiais sukilimas slopo, suimti pagrindiniai vadai. Tapo aišku, kad nebus žadėtosios užsienio intervencijos. Po sukilimo caro valdžia uždraudė spaudą lietuviškais rašmenimis. Tačiau, pranešėjo tvirtinimu, mėginimas sunaikinti lietuvių tautą davė priešingus rezultatus. Lietuviai priespaudos sąlygomis dar labiau susitelkė. Gimė inteligentija, puoselėjusi tautinę idėją.
„Mano manymu, tai ir buvo svarbiausias, pagrindinis 1863-1864 metų sukilimo laimėjimas“, – sakė Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikas Algimantas Daugirdas. Per visą sukilimą priskaičiuojama apie 70 tūkstančių sukilėlių, tarp kurių aktyvūs buvo ir žemaičiai. Caro kariuomenė buvo kur kas gausesnė, siekė iki 145 tūkstančių.
Pranešėjas sukilėlių veiksmuose įžvelgė nemažai panašumų su pokariu vykusiu partizaniniu judėjimu.
Kelmės krašto muziejuje sukilimo 150-ųjų metinių proga atidaryta ir tarptautinė paroda „1863 metų sukilimo ženklai Artūro Grottgerio kūrybos cikluose „Polonia“ ir „Lituania“.