Prezidentas G. Nausėda su parlamentinių partijų atstovais sutarė ieškoti dialogo galimybės, „neblokuoti, nemarinuoti vieni kitų iniciatyvų ir ieškoti, kaip pasiekti, tą rezultatą, kad darbas galėtų vyktų vienoje salėje“, po susitikimo nurodė prezidento patarėjas Povilas Mačiulis.
„Susitikimas nuteikė pakankamai optimistiškai, nes opozicija pakankamai argumentuotai kalba apie infliacijos poveikio mažinimo priemones, kurias būtina svarstyti. Prezidentas su tokia nuomone sutinka. Na, valdantieji galbūt ieško formų, kaip geriausia būtų ne pavienes iniciatyvas svarstyti, o galbūt per darbo grupes įtraukiant ir Vyriausybę, ieškoti bendrų pozicijų, kurios labiausiai tiktų spręsti šitą problemą“, – pirmadienį žurnalistams sakė P. Mačiulis.
Kaip vieną iš pavyzdžių jis pateikė keliamą opozicijos klausimą „dėl baudavimo tų vartotojų, kurie nepasirinko elektros tiekėjo šiuo metu“.
„Dalyvavo šiandien ir energetikos ministras, kuris taip pat pakankamai konstruktyviai kalba apie tai“, – pridūrė jis.
Pasiteiravus, ar buvo pateiktas atsakymas kada opozicija sugrįš į posėdžių salę ir bendrų sprendimų ieškos vienoje patalpoje su valdančiaisiais, P. Mačiulis nurodė, kad apie tai turi kalbėti parlamentinių partijų atstovai.
„Šitas susitikimas nuteikia optimistiškai, kad jau rytoj visus Seimo narius išvysime dalyvaujančius vienoje salėje“, – sakė jis.
Ar antiinfliacinės priemonės, kurias siūlo opozicija, nėra per brangios valstybei, prezidento patarėjas atsakyti negalėjo.
„Reikėtų vertinti ir esamas priemones, kurias yra teikusi Vyriausybė, ir jos šiuo metu veikia. Tai tikrai reikia kalbėtis ne dabar konkrečiai apie kiekvieną priemonę, bet galvoti apie visą jų turinį. Tuo tarpu, šiuo susitikimu nebuvo lendama taip giliai į kiekvieną klausimą, kalbant apie tai, koks turėtų būti tas mokesčio tarifas. Šito susitarimo esmė – kad tie keliami klausimai, kurie yra svarbūs Lietuvos žmonėms, atsirastų darbotvarkėje viena ar kita forma“, – nurodė P. Mačiulis.
Karbauskis: Seimo darbotvarkėje neturėtų būti dviejų klausimų
Po susitikimo su prezidentu, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis kalbėjo, kad pirmiausia jį nustebino, kad susitikime nedalyvavo Liberalų sąjūdžio lyderės – Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen.
„Ji aiškiai tame posėdyje nedalyvavo sąmoningai“, – teigė R. Karbauskis.
„LVŽS kelia klausimus dėl to, kad darbotvarkėje dabar tikrai neturėtų būti narkotikų dekriminalizavimo ir civilinės sąjungos klausimų, nes tai yra ne pirmo būtinumo klausimai. Jeigu kalbėtume apie kitus dalykus, tai visi matome interesą, kad būtų darbas Seime, nes yra savivaldos įstatyme [būtini sprendimai], kuriuos reikia priimti, yra antiinfliacinės priemonės, yra infliaciją kompensuojančių priemonių priėmimas.
Ta yra sprendimai, kurių reikia Lietuvos žmonėms. Mes tikrai nesame nusiteikę tam darbui trukdyti. Paprasčiausiai nesuprantame, kodėl valdančioji dauguma šiandien renkasi prioritetu visai ne tai, kad svarbiausia Lietuvos žmonėms“, – patvirtino LVŽS lyderis.
Pasiteiravus, ar valstiečiai antradienį grįš į posėdžių salę, jis nurodė, kad pirmiausia valdantieji turi pažadėti, kad šioje sesijoje nebus svarstomi įstatymai, kurie neturi nieko bendro su Lietuvos žmonių interesais“.
„Tai tokiu atveju mūsų frakcija iškart būtų Seimo salėje“, – pabrėžė R. Karbauskis
Armonaitė: dialogas ultimatumais yra nevykdomas
Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė žurnalistams pasakojo, kad susitikimo metu ji išgirdo prezidento poziciją „sugrįžti į Seimo salę“.
„Man atrodo, labai svarbu pasakyti, kad dėl procedūrinių nesusipratimų įvyko šis konfliktas. Būtų gerai visiems, kad jis būtų greičiau išspręstas, nes niekam yra nenaudinga, kad Seimo darbas yra paralyžiuotas. Nepaisant to, kad jau vasara, yra sprendimai, kuriuos reikia priimti. Tikriausiai ir opozicija nori būti priimant sprendimus“, – kalbėjo ji.
Žurnalistams pasiteiravus, kaip vertina R. Karbauskio keliamus reikalavimus, ji pirmiausia kalbėjo apie tai, kad praėjusią savaitę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pateikė ratifikuoti Stambulo konvenciją.
„Štai kariaujanti su Putino režimu šalis, esanti viduryje karo, veikia, gali priiminėti žmogaus teisių klausimus, o mes, sakykime, kad manome, kad dabar yra ne metas. Tai žmogaus teisių klausimams laikas gali būti visada tinkamas. Deja, kartais galime ir pavėluoti. Tai nevėluokime“, – nurodė ji.
Tačiau A. Armonaitės tvirtinimu, Seimo pavasario sesijoje atsisakyti civilinės sąjungos ir narkotikų dekriminalizavimo klausimų neketinama.
„Jeigu mes siekiame dialogo Seime, tai dialogas ultimatumais yra nevykdomas. Jeigu yra suformuota Vyriausybė ir valdančioji koalicija, kuri veikia, tai ji ir dirba, ir neša svarbius koalicijos partneriams projektus.
Jeigu LVŽS nori formuoti valdančiąją koaliciją, ji gali bandyti tą daryti ir tada spręsti jų prioritetinius klausimus. Bet esmė juk yra ne apie tai. Esmė yra apie tai, kad sprendimai būtų priimami, reformos įvyktų. Tiesa sakant, dėl Seimo nesusirinkimo ir nepatvirtintų darbotvarkių yra ir pokyčių, kurias pati Vyriausybė yra atnešusi susisiekimo, teisingumo, ekonomikos srityse. Tai mums reikia, kad tas darbas funkcionuotų. Norėtųsi, kad opozicija dalyvautų“, – nurodė ji.
Seimo pirmininkė susitiks su dialogo grupe
Vėliau pirmadienį Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiks su vadinamąja dialogo grupe, sudaryta ir valdančiųjų, ir opozicijos atstovų.
Opozicijos atstovai teigia, kad ketinama aptarti anksčiau Seimo vadovei įteiktą reikalavimų sąrašą.
Jame – raginimas spręsti dėl žemės ūkio ministro atstatydinimo, V. Čmilytei-Nielsen pasitikrinti pasitikėjimą Seime, šią sesiją svarstyti tik su ekonominėmis ir socialinėmis problemomis susijusius klausimus, stabdant nesutarimus keliančius projektus dėl civilinės sąjungos, valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui ir kitus.
Opozicijos atstovai taip pat viliasi, kad pavyks sutarti, jog į antradienio plenarinio posėdžio darbotvarkę būtų įtrauktas jų siūlomų antiinfliacinių priemonių paketas.
„Dialogo grupėje kalbame, kad jeigu antradienį įtrauktų į darbotvarkę, būtų didelis žingsnis dialogo link. Tai parodytų požiūrį, ar norima bendrai dirbti, ar ne“, – BNS sakė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Saulius Skvernelis.
„Darbiečių“ seniūnas Viktoras Fiodorovas taip pat teigė, kad pirmadienio pokalbis gali lemti opozicijos sprendimą grįžti dirbti į plenarinius, komitetų, komisijų posėdžius.
„Mes tikimės, kad galėsime padaryti (projektų – BNS) pateikimą antradienį ir tam dalykui ruošiamės, nes dirbti norime“, – BNS sakė jis.
„Viskas priklausys nuo pirmadienio pokalbio“, – pridūrė V. Fiodorovas.
Tuo metu pirmasis Seimo vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma abejojo, ar opozicijos projektams atsiras vietos antradienio Seimo darbotvarkėje.
„Antradienio darbotvarkę mes patvirtinome gana didelės apimties, nelabai įsivaizduoju, kur ten dar būtų galima įtraukti papildomus projektus. Jie ketvirtadienį po pietų turi opozicinę darbotvarkę, ten, man atrodo, ir yra tinkama vieta jų projektams“, – BNS sakė jis.
J. Razma atkreipė dėmesį, kad Seimo Teisės departamentas turi teisę septynias dienas parengti išvadas dėl opozicijos projektų.
„Kaip tik ketvirtadienį tas terminas ir baigtųsi“, – teigė jis.
„Ką duotų, jei dviem dienomis anksčiau įtrauktume į darbotvarkę? Nemanau, kad ir iš jų pusės yra tokia būtinybė stengtis. Nebent būtų noras Šeimų sąjūdžiui pasidemonstruoti, nes jie paskelbė, kad antradienį yra pagrindinė jų mitingo diena. Bet vien dėl to gal neskubėsime darkyti jau suformuotos darbotvarkės“, – kalbėjo konservatorius.
Praėjusios savaitės pabaigoje Seimo darbą boikotuojanti opozicija parengė infliacijos padarinius gyventojams turinčių mažinti priemonių planą.
Jame numatytos įvairios pridėtinės vertės mokesčio lengvatos, didesnis neapmokestinamųjų pajamų dydis, mažesni akcizai kurui ir didesnės pensijos.
Dialogo grupė suburta spręsti konfliktui tarp valdančiųjų ir opozicijos, kuris kilo svarstant interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, kai abi pusės pasinaudodamos procedūromis bandė įvykių eigą pasukti norima linkme.
Opozicijai pasipiktinus valdančiųjų sušaukti nenumatytu posėdžiu, mažumos atstovai paliko Seimo salę ir nuo birželio 8 dienos posėdžiuose nedalyvauja, išskyrus registraciją ir darbotvarkės tvirtinimą.
Valdantieji Seime turi 74 balsus, opozicija – 67.
Bet ir naivumas žmogaus!