Teismas leido suimti pagrindinį įtariamąjį Europos Sąjungos pagalbos žemės ūkiui programos SAPARD lėšų grobstymo byloje - 41 metų A. P., kuris per fiktyvų modernaus paukštyno projektą išviliojo 200 tūkst. litų.
Apie įtariamojo sulaikymą žurnalistams po susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojas Valdas Grendelis.
Jo teigimu, nuo teisėsaugos pasislėpęs kaunietis A. P. buvo ieškomas nuo liepos 10 dienos ir sulaikytas ketvirtadienio rytą sostinėje nuomojamame bute. Sulaikomas vyriškis nesipriešino.
Anot FNTT pranešimo spaudai, ketvirtadienį dėl sukčiavimo stambiu mastu organizavimo jam pateikti įtarimai. Kauno miesto apylinkės teismo sprendimu, A. P. suimtas dviem mėnesiams.
Skandalas dėl SAPARD programos lėšų grobstymo kilo liepos viduryje, kai žiniasklaida pranešė, kad Jonavos rajono Praulių kaime esančias apleistas fermas įforminę kaip paramos reikalaujantį objektą, sukčiai spėjo pagrobti beveik 200 tūkst. litų.
Tai buvo pirmoji paskirtos paramos dalis - lėšos tariamiems konsultavimo bei statybos ir renovavimo darbams.
Tie patys nusikaltėliai kėsinosi ir į 740 tūkst. litų - antrąją bei trečiąją paramos dalis.
Šią gerai suplanuotą aferą demaskavo FNTT Kauno apskrities skyriaus pareigūnai.
Sutartį dėl SAPARD paramos lėšų skyrimo su Nacionaline mokėjimo agentūra (NMA) pasirašė tariamas uždarosios akcinės bendrovės "Šilų paukštynas" direktorius 27 metų Ž. B., kuris vykdė A. P. - pavedimus bei turėjo atiduoti jam iš paramos programos gautas lėšas.
Kauno apylinkės teismas buvo leidęs suimti A. P., tačiau jis dingo ir buvo paskelbta jo paieška. FNNT detales apie A. P. sulaikymą žada paskelbti ketvirtadienio popietę.
Be "Šilų paukštyno" bylos, FNTT atlieka dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl ES Lietuvos žemės ūkio įmonėms skiriamų investicijų grobstymo.
Šis ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl pinigų pasisavinimo, pasinaudojus vienu Tauragės apskrityje esančiu cechu ir įforminus jį kaip paramos reikalaujantį objektą. Šiai įmonei neteisėtai išmokėta suma siekia daugiau nei 2 mln. litų.
Šioje byloje pareikšti įtarimai ir vienam iš NMA skyrių vadovui R. S. dėl netinkamo tarnybos pareigų atlikimo skirstant SAPARD lėšas. Neatmetama galimybė, kad įtarimai gali būti pateikti ir daugiau NMA darbuotojų.
Paaiškėjus, kad nusikaltėliai grobsto SAPARD lėšas, šalies politikai ir vadovai paragino iš pareigų atsistatydinti NMA vadovą Evaldą Čijauską, tačiau jis pareiškė neketinąs palikti posto.
NMA iki šiol yra pasirašiusi SAPARD sutarčių už 405 mln. litų (iš jų - apie 70 mln. litų jau išmokėta). Dar šiemet numatoma išmokėti 258 mln. litų.
Nuo kitų metų agentūra kasmet turės išmokėti po 1,2 mlrd. litų įvairios ES paramos.
BNS