• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nyderlandų policija suėmė įtariamąjį, kuris dalyvavo kibernetinėse tarptautinių mokėjimo sistemų „MasterCard“ ir „PayPal“ atakose. Tai 16-metis paauglys, praneša naujienų agentūra Agence-Press. Mokėjimo sistemos buvo atakuotos po to, kai nutraukė „WikiLeaks“ aptarnavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Haagoje kovos su nusikaltimais aukštų technologijų srityje darbuotojai suėmė jaunuolį po to, kai jis pats prisipažino, kad dalyvavo atsisakiusių bendradarbiauti su „WikiLeaks“ tarptautinių mokėjimo sistemų „MasterCard“ ir „PayPal“ atakose.

REKLAMA

Prokuratūra pranešė, kad programišius, kurio vardas neskelbiamas, buvo areštuotas, nes įtariamas „haktivizmu“ (hacktivism – angl.), t.y. kenkėjišku programavimu su politine potekste.

Kol kas neaišku, kokį vaidmenį jis atliko, vykdydamas kibernetines atakas. Garsus skandalas, susitelkęs ties demaskuojančiu resursu „WikiLeaks“, įvyko po slaptų diplomatinių JAV dokumentų paviešinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Po daugiau nei 250 tūkstančių konfidencialių dokumentų paviešinimo, tinklalapis „WikiLeaks“ susidūrė su didelėmis problemomis. Prasidėjo tinklalapio „kraustymasis“ iš vieno serverio į kitą. Trečiadienį Amerikos internetinių pardavimų gigantas „Amazon“, spaudžiamas JAV valdžios, „iškraustė“ „WikiLeaks“ iš savo serverių. Po to „informacijos nutekinimo specialistai“ rado prieglobstį švedų hostinge „Bahnhof“ ir prancūzų kompanijos „OVH“ serveriuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be Visa ir MasterCard, kuriuos „WikiLeaks“ naudojo finansinių paaukojimų gavimui, aptarnauti „WikiLeaks“ profilį nustojo ir mokėjimo sistema PayPal, priklausanti stambiausiam interneto aukcionui eBay.

Tuomet anoniminiai „WikiLeaks“ lyderio Juliano Assange'o šalininkai pradėjo plataus masto kampaniją internete prieš organizacijas ir įmones, kurios trikdo „WikiLeaks“ darbą. Kibernetinių atakų aukomis tapo inicijavusios tyrimą dėl J. Assange'o kaltinimo prievartavimu švedų prokuratūros tinklalapis, mokėjimo sistema „PayPal“, kuri atsisakė priimti paaukojimus tinklalapiui „WikiLeaks“, ir šveicarų Pašto tarnybos finansinis servisas „Postfinance“, kuris „užšaldė“ J. Assange'o sąskaitas.

REKLAMA

„Haktivistai“ tvirtina, kad kovoja už žodžio laisvę: interneto, žurnalistų ir viso pasaulio piliečių. Vienas iš jų, 22-jų metų programuotojas, vadinantis save „Coldblood“ (angl. Šaltakraujis), laikraščiui „The Daily Telegraph“ pareiškė: „Kampanija dar nebaigta, ji iki šiol nenusilpo. Vis daugiau žmonių prie jos prisijungia. Aš matau tai, kaip karo tęsinį. Tik tai ne tradicinis karas: tai karas už informaciją. Mes stengiamės išsaugoti interneto prieinamumą visiems“.

REKLAMA

Programišiai planavo atakuoti ir internetinės parduotuvės „Amazon“ tinklalapį. Šis tinklalapis parduoda klientams knygas, vaizdo ir audio produkciją. Tačiau vėliau programišiai apsigalvojo, nes suprato, kad „Amazon“ tvirtovė jiems neįkandama, praneša BBC.

Vietoj to jie nusitaikė į „PayPal“, kuri užšaldė „WikiLeaks“ sąskaitą, naudojamą finansinei paramai iš šalininkų susirinkti. Mokėjimo sistemos atstovas patvirtino, kad jo kolegos jau užfiksavo kibernetinius puolimus.

Numanoma, kad smūgio dalį gaus ir „Twitter“ svetainė, būtent iš ten dingo programišių, vadinančių save „Anonymous“, grupės įrašas. Grupė, prisiimanti atsakomybę už atakas, – tai nedidelė programišių bendruomenė, susijusi su žinomu tinklalapiu 4chan. BBC šaltinis pranešė, kad paskutinis „Anonymous“ įrašas „Twitter“ svetainėje buvo su nuoroda į vienos kompanijos klientų kreditinių kortelių duomenis, todėl profilis ir buvo pašalintas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų