• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugybė šalių reaguodamos į pasaulinę koronaviruso pandemiją paskelbė karantiną. Kol vienose valstybėse piktinamasi karantino nesilaikančiaisiais, kiti į pagalbą pasitelkia technologijas: karantinuojami žmonės priversti kaskart atnaujinti savo buvimo vietą telefono programėlių, GPS pagalba. Naudojamos net technologijos, kurios iki šiol buvo naudojamos kovai su terorizmu.

Daugybė šalių reaguodamos į pasaulinę koronaviruso pandemiją paskelbė karantiną. Kol vienose valstybėse piktinamasi karantino nesilaikančiaisiais, kiti į pagalbą pasitelkia technologijas: karantinuojami žmonės priversti kaskart atnaujinti savo buvimo vietą telefono programėlių, GPS pagalba. Naudojamos net technologijos, kurios iki šiol buvo naudojamos kovai su terorizmu.

REKLAMA

Kaimyninėje Lenkijoje neseniai pradėjo veikti telefono programėlė skirta gyventojams grįžusiems iš užsienio, kuriems privalomas 14 dienų karantinas,

Žmonės, kurie turi izoliuoti save namuose, darosi asmenukes ir įkelia jas į programą kaip įrodymą, kad jie nėra išvykę.

Administracijos ir skaitmeninių reikalų ministerijos atstovas spaudai naujienų agentūrai AFP sakė: „Karantine esantys žmonės turi du pasirinkimus: arba sulaukti netikėtų policijos vizitų, arba atsisiųsti šią programėlę.“

REKLAMA
REKLAMA

Programėlėje naudojamos lokacijos ir veido atpažinimo funkcijos. Pirmą kartą įkėlus nuotrauką, programėlė nereguliariais intervalais vis reikalauja pasidaryti nuotrauką, kurią vartotojas iš savo karantino vietos turi įkelti per 20 minučių – to nepadarius yra informuojama policija.

REKLAMA

Penktadienį Lenkijos policija jau paskyrė 500 zlotų (109 eurų) baudą asmeniui, kuris pažeidė privalomojo karantino laikymąsi. Baudos gali siekti iki 5000 zlotų (1093 eurų), praneša AFP.

Pietų Korėjoje taip pat naudojama mobilioji programėlė leidžianti sekti žmones, kuriems liepta niekur nevykti iš namų ir palaikyti ryšį su prižiūrėtojais, jiems vis pranešant apie savo būklę.

Programėlė susieta su GPS, tokiu būdu galima nustatyti buvimo vietą tų gyventojų, kuriems būtina laikytis karantino. MIT Technology Review rašo, kad saviizoliuotis Pietų Korėjoje, remiantis ligų kontrolės ir prevencijos centrų gairėmis, reikia visiems, kurie turėjo kontaktą su patvirtintu koronaviruso nešiotoju. Karantino trukmė – dvi savaitės.

REKLAMA
REKLAMA

Karantine esantys žmonės programėlės pagalba pareigūnams pateikia savo būsenos atnaujinimus. Jei yra išeinama iš karantino zonos, programėlė išsiunčia perspėjimą tiek programėlę naudojančiam žmogui, tiek pareigūnui.

Baudos iki 10 tūkst. dolerių

Singapūre naudojama mobilioji programėlė „TraceTogether“. Jos esmė – padėti susekti visus žmones, su kuriais kontaktavo apsikrėtęs asmuo.

Kaip rašo mobihealthnews.com, kontaktų nustatymas priklausė nuo apklaustųjų atminties, tačiau pasitaikė atvejų, kai sergantieji negalėjo atsiminti visų žmonių, su kuriais bendravo. „TraceTogether“ padeda atsekti tokius žmones. Programėlė siunčia trumpo atstumo „Bluetooth“ signalus iš šią programėlę turinčių vartotojų telefonų, esančių netoliese.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Programėlė taip įvertina atstumą tarp programos naudotojų ir tokių susitikimų trukmę. Šie įrašai užšifruojami ir saugomi kiekvieno vartotojo telefone 21 dieną.

Jei programėlės naudotojai apklausiami Sveikatos apsaugos ministerijos, siekiant atsekti žmones, su kuriais buvo kontaktuota, asmuo gali sutikti, kad jo „TraceTogether“ duomenys būtų perduoti ministerijai

REKLAMA

Taip Sveikatos apsaugos ministerija gali iššifruoti programėlės duomenis ir greičiau susekti visus žmones, su kuriais kontaktavo užsikrėtęs asmuo, taip juos įspėjant apie buvusį artimą kontaktą su Covid-19 nešiotojais.

Teigiama, kad šią programėlę Singapūre per tris dienas parsisiuntė daugiau nei 620 tūkst. žmonių.

Keliavusiems Singapūro gyventojams taip pat įteikiami likimo namuose pranešimai. Kiekvienas gavęs tokį pranešimą privalo dvi savaites būti namuose. Tai, ar asmenys laikosi šio nurodymo, tikrinama panašiai kaip ir Lenkijoje bei Pietų Korėjoje.

REKLAMA

Žmonės įvairiu dienos metu gauna SMS žinutes, o jas gavę turi pranešti apie savo buvimo vietą naudojantis GPS signalu. Gyventojai gali sulaukti netikėtų patikrinimų namuose arba skambučių, kurių metu privaloma nufotografuoti tuo metu supančią aplinką taip patvirtinant savo buvimo vietą, nurodo CNA.

Pagal išleistą įsakymą, bet kuriam asmeniui pirmą kartą pažeidus karantiną gali būti skirta iki 10 tūkst. dolerių (daugiau nei 9 tūks. eurų) bauda, kalėjimas iki šešių mėnesių arba abu su didesnėmis nuobaudomis už pakartotinus pažeidimus, praneša The Straits Times.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitelkė technologijas naudotas kovai su terorizmu

Vykstant kovai su koronavirusu, Izraelis patvirtino elektroninė pacientų sekimą naudojant skaitmeninę technologiją, kuri iki šiol buvo naudojama tik kovai su terorizmu, rašo CNN.

Ši technologija pirmą kartą naudojama civiliams gyventojams. Šalies vidaus saugumo agentūra gali sekti asmenų telefonus, kad išsiaiškintų, kur buvo koronavirusu užsikrėtęs asmuo ar galimas šio viruso nešiotojas ir su kuo jie kontaktavo.

REKLAMA

Pirmą kartą jis bus naudojamas civiliams gyventojams, kad šalies vidaus saugumo agentūra „Shin Bet“ galėtų sekti asmenų telefonus, kad išsiaiškintų, kur buvo koronaviruso pacientas ar įtariamas vežėjas ir su kuo jie kontaktavo.

Praėjusią savaitę Izraelio Sveikatos ministerija pranešė, kad pradėjus naudoti masinio stebėjo priemones koronaviruso nešiotojų judėjimui atsekti, apie privalomą 14 dienų karantiną informuoti 400 žmonių, kurie bendravo su viruso nešiotojais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų