• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) kaltintojas pateikė prašymą Sudano prezidento Omaro al-Bashiro areštui. Pastarasis kaltinamas genocido vykdymu – tvirtinama, kad Bashiras vadovavo žudymo, prievartavimo ir deportavimo kampanijai, kuri buvo nukreipta prieš tris gentis Darfure.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią naktį Bashiras atmetė kaltinimus ir pareiškė, kad TBT neturi jokios jurisdikcijos Sudane. „Nuo pat pradžių sakėme, kad nesame teismo nariai... teismas neturi jokios jurisdikcijos Sudane. Tie, kas lankėsi Sudane... žino, kad visi šitie kaltinimai yra melas“, - sakė jis valstybės valdomo televizijos kanalo laidoje.

REKLAMA

Prieš priimant sprendimą dėl arešto, trys TBT tribunolo teisėjai svarstys kaltinamąjį aktą. Galutinio sprendimo priėmimo gali tekti laukti mėnesius.

Vakar JAV įsakė sustiprinti saugumą savo ambasadoje Chartume, o Jungtinės Tautos (JT) atšaukė dalį savo darbuotojų – taip buvo pasielgta bijant galimo smurto prieš užsieniečius proveržio. Parlamento pirmininkas Muhammadas al-Hassanas al-Ameenas įspėjo, kad valdžia negali užtikrinti saugumo. „JT prašo mūsų apsaugoti jų žmones, bet kaip mes galime garantuoti jų saugumą, kai jie nori areštuoti mūsų šalies vadovą?“, - sakė parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Bendros JT-Afrikos taikos palaikymo pajėgos Unamid taip pat sustiprino saugumą ir atšaukė nebūtinus darbuotojus. Atstovė spaudai pranešė, kad taip pasielgta pirmiausiai dėl atakų prieš Unamid kareivius.

Afrikos Sąjunga vakar pareiškė, kad bet koks kaltinamasis aktas turi būti suspenduotas tol, kol tęsiasi taikos derybos Darfure ir Pietų Sudane. Tanzanijos užsienio reikalų ministras, kalbėdamas Afrikos Sąjungos vardu, sakė, kad „mes prašome TBT peržiūrėti savo sprendimą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma teisininkų net neprognozavo, kad kaltinimai gali būti tokie griežti. TBT kaltintojas Luisas Moreno-Ocampo tvirtina, kad Sudano prezidentas „suorganizavo ir įvykdė planą, kaip sunaikinti didelę dalį Fur, Masalit ir Zaghawa etninių grupių“.

REKLAMA

Po sukilimo Darfure 2003 metais, realizuojant planą buvo žudoma, masiškai prievartaujama ir vykdomas etninis valymas. „Jo motyvai buvo daugiausiai politiniai. Jo alibi buvo „baudžiamosios akcijos prieš sukilėlius“. Jo tikslas buvo genocidas“, apie Bashirą kalbėjo Moreno-Ocampo.

JT prieš trejus metus nusprendė, kad žudymai Darfure, nepaisant jų masto, negali būti įvardinami genocidu. More-Ocampo tokiam sprendimui prieštarauja, teigdamas, kad Bashiro kaltė yra didesnė, kadangi dėl jo vadovaujamų pajėgų veiksmų 2.5 milijono Darfuro gyventojų tapo benamiais.

REKLAMA

„Bashiras atsakingas už išgyvenusiųjų skurdą, nesaugumo jausmą ir jų įžeidinėjimą. Jam nereikėjo kulkų. Jis naudojo kitus ginklus: prievartavimus, badą ir baimę. Taip pat efektyvu, tačiau tylu“, - sakė Moreno-Ocampo.

Kaltintojo pareiškimas buvo teigiamai sutiktas Darfuro sukilėlių. Ahmadas Hussainas Adamas, Judėjimo už teisingumą ir lygybę narys, sakė, kad šis kaltinimas „siunčia labai tvirtą žinią diktatoriams, kad jie negali išsisukti, įvykdę nusikaltimus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, kai kurie teisininkai abejoję, ar Moreno-Ocampo sugebės įrodyti kaltinimus genocidu. Williamo Schabo, dirbančio Airijos nacionalinio universiteto teisių centre, teigimu, genocido apibrėžimas yra naudojamas fiziniam etninių grupių naikinimui apibūdinti. „Manau, kad daugelis stebėtojų sutiktų, kad tai nėra tas atvejis, kurį matome čia. Išmintingesnis veiksmas būtų pateikti kaltinimus dėl nusikaltimų žmogiškumui“. Schabas teigia, kad pagal tarptautinę teisę Bashiras dėl genocido turės būti išteisintas.

Omaras al-Bashiras tapo pirmuoju valstybės vadovu, kuriam tokius kaltinimus pateikė prieš šešerius metus įkurtas pirmasis nuolatinis Jungtinių Tautų tribunolas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų