Chuliganams kartais irgi yra už ką padėkoti. Tuo įsitikino komiškos istorijos liudininkais tapę „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ darbuotojai.
Ant siauruko vagonų savo sugebėjimus pademonstravę grafičio mėgėjai galėtų pretenduoti į žiopliausių nusikaltėlių titulą. Keliasdešimties tūkstančių litų nuostolį „Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui“ padarę „menininkai“ sprukdami paliko policijos pareigūnams paieškas gerokai palengvinusius įkalčius – dažų pirkimo čekius.
Netrukus prieš teismą stosiantys penki 20–21 metų jaunuoliai, kad sušvelnintų gresiančią atsakomybę, keletą mėnesių triūsė šveisdami ir perdažydami pačių išmargintus vagonus.
Graffiti mėgėjus išdavė žioplumas (nuotr. Balsas.lt)
„Dabar istorinio siauruko vagonai gražesni nei buvo“, – džiaugiasi VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ direktorius Gintaras Kerbedis.
Neįvertintiems „menininkams“ vasaros atostogas praleisti šveičiant ir dažant vagonus teko, kai per praėjusias Kalėdas Anykščiuose patirtą jų nuotykį išaiškino policijos pareigūnai.
Po šventinio žiemos savaitgalio į darbą Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje susirinkę darbuotojai apstulbo: keturių antros klasės siauruko vagonų šonai švietė išmarginti grafičiu. Ryškiais dažais vagonai buvo išpiešti nuo apačios iki pat stogo. „Dailininkams“ pasisekė atlikti savo darbą taip tyliai ir paslaptingai, kad liko nepastebėti geležinkelio stoties sargo. Tačiau atlikę darbą grafičio „meistrai“ pamiršo susirinkti įkalčius.
Policijos pareigūnams sekant vandalų pėdsakais paaiškėjo gana komiškų nusikaltimo aplinkybių. Pasirodo, penki vilniečiai bendraamžiai nusprendė originaliai atšvęsti Kalėdas – grafičiu išmarginti Rokiškio geležinkelio stotį.
Tačiau dažų nusipirkusiems ir iš sostinės į Rokiškį atidardėjusiems vaikinams savo kėslų teko atsisakyti, mat geležinkelio stotyje patruliavo policijos pareigūnai.
Atkaklūs „menininkai“ nenuleido rankų ir iš Rokiškio patraukė ieškoti traukinio vagonų į Anykščius. Kol anykštėnai dar miegojo, penki vilniečiai netrukdomi margino vagonų šonus. Vaikinų būta patyrusių – keturis vagonus paryčiais spėjo išpiešti per keliolika minučių ir išrūko atgal į Vilnių, tik pamiršo susitvarkyti „darbo vietą“ – veikiausiai nepastebėjo tamsoje nukritusių parduotuvės čekių.
„Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ vandalų darbą įvertino 40 tūkst. litų.
Tiek įstaigai būtų kainavę nušveisti ir vėl raudonai nudažyti istorinę vertybę.
Policijos sučiupti jaunuoliai turbūt apskaičiavo, kad jiems pigiau atsieis patiems sunaikinti savąjį meną, nei atlyginti geležinkeliui padarytus nuostolius.
Graffiti mėgėjus išdavė žioplumas (nuotr. Balsas.lt)
Iš penkių grafičio meistrų trys pasiprašė leisti sutvarkyti, ką pridirbę. Du chuliganų išpiešti vagonai buvo seniai dažyti. Juos vaikinai nušveitė, nugruntavo ir perdažė. Kitus du prieš „menininkų“ invaziją įstaiga buvo atnaujinusi. Vilniečiams pakako nuo jų savo piešinius nuvalyti specialiomis cheminėmis medžiagomis.
Pasak G.Kerbedžio, vaikinai gailėjosi ne vietoje atskleidę savo „talentą“, tačiau kodėl niokojo istorinę vertybę, nesugebėjo paaiškinti. „Jiems atrodo, kad grafitis yra menas. Sakyčiau, gana brangus – 40 tūkst. litų verta gera skulptūra“, – palygino G.Kerbedis.
Sąžiningai žalą atlyginusiems „dailininkams“ netrukus vis tiek teks stoti prieš Anykščių rajono apylinkės teismą. Jiems teks atsakyti už chuliganizmą.
Nors „menininkai“ sutvarkė vagonus, tačiau įstaiga negali jais naudotis visu pajėgumu. Jau greitai sukaks metai, kai iš Panevėžio geležinkelio stoties siaurukas nebeišrieda į Anykščius.
Didžiausio Aukštaitijos sostinės turistų traukos centro darbas užstrigo dėl užsitęsusių dviejų statybos įmonių – „Pirekos“ ir Panevėžio statybos tresto – ginčo, kuriai turėtų atitekti 8 mln. litų vertės užsakymas atnaujinti siauruką – rekonstruoti penkių stočių pastatus, Panevėžio depą, viaduką, pakeisti dalį geležinkelio ruožo bėgių bei įrengti 5 stoteles šalia turizmui patrauklių vietų.
Teismų maratoną statybininkai pradėjo, kai „Pireka“ jau buvo spėjusi išardyti viaduką. „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ skaičiuoja dėl statybos įmonių ginčo šįmet netekęs apie 200 tūkst. litų pajamų.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ