Daugėjant nutukusių žmonių, vis daugiau dėmesio skiriama nutukimo, arba bariatrinei, chirurgijai plėtoti.
Neseniai Vilniuje vykusiame Baltijos šalių nutukimo chirurgijos kongrese dalyvavo ir Jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vadovas Artūras Razbadauskas bei Pilvo chirurgijos skyriaus vedėjas Martynas Sokolovas.
Svoris - ligų priežastis
„Nutukimas - būsena, kada riebalų perteklius ima kenkti sveikatai. Tai didžiulė problema, nes per paskutinius 30 metų pasaulyje nutukusių žmonių skaičius padvigubėjo. Ateityje ta tendencija tik didės. 2000 metais Pasaulinė sveikatos organizacija nutukimo mastą pavadino pasauline epidemija“, - pasakojo M. Sokolovas.
Manoma, kad pasaulyje šiuo metu yra apie 300 mln. nutukusių žmonių, o 750 mln. turi antsvorio. Lietuvoje apie 16 proc. žmonių yra nutukę.
„Tie skaičiai reikalauja aktyvių koordinuotų veiksmų. Visa visuomenė turi atkreipti dėmesį į šią problemą, nes pagal mirtingumo priežastis nutukimas žengia į pirmą vietą po širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų. Be to, nutukimas yra viena iš priežasčių, sukeliančių minėtas ligas“, - sakė gydytojas.
Tarp nutukimo priežasčių vardijamas didelės energetinės vertės ir per didelis maisto kiekis, mažas fizinis aktyvumas. Svarbus ir genetinis faktorius, mat yra tokių, kurie daug valgydami ir mažai judėdami nenutunka.
Įrodyta sąsaja tarp nutukimo ir daugiau kaip 30 ligų: 2 tipo diabeto, aterosklerozės, hipertoninės ligos, venų trombozės, kepenų suriebėjimo, sąnarių, plaučių ligų, kai kurių vėžio formų, miego apnėjos ir kt.
Šių su nutukimu susijusių ligų gydymo kaštai sudaro 2-8 proc. visų gydymui skirtų lėšų.
Operacijos - pagal poreikį
Pasaulyje, - pasakojo M. Sokolovas, - atliekamos trijų rūšių nutukimo gydymo laparoskopinės operacijos.
Tai maloabsorbcinės operacijos, t. y. papildomų jungčių tarp skrandžio ir žarnyno sukūrimas, todėl dalis skrandžio ir žarnos virškinime nebedalyvauja. Dėl to suvirškinamos, įsisavinamos ne visos medžiagos.
Kitos operacijos - restrikcinės. Skrandis, perjuostas specialiu žiedu, padalijamas į dvi dalis. Maistas, pakliuvęs į mažą skrandelį, ištempia jo sieneles, dėl to žmogus pajunta sotumą nuo mažesnio maisto kiekio. Specialistų manymu, ši nutukimo gydymo operacija yra saugiausia.
Taip pat atliekamos ir mišrios operacijos.
Kainuoja daug
Tačiau, pabrėžia gydytojai, vien chirurginio nutukimo gydymo nepakanka - tokį pacientą gydo visa komanda, nes tenka koreguoti ir dietą, gyvenimo būdą, konsultuoti dėl kitų ligų.
„Niekas ir nepradeda gydymo nuo chirurgijos. Šis gydymas siūlomas, kai kūno masės indeksas siekia 40 ir daugiau arba kai yra gretutinių ligų, susijusių su nutukimu, - 35. Ir visada norima, kad žmogus būtų išbandęs kitus svorio mažinimo metodus - dietą, fizinį aktyvumą“, - sakė pokalbininkas.
Deja, Lietuvoje chirurginiai gydymo būdai pacientui kainuoja ne vieną tūkstantį litų, mat ligonių kasos chirurginių komplektų kainos nekompensuoja.
M. Sokolovo manymu, nors kaina didelė, bet pacientas sutaupys po operacijos atgavęs darbingumą, socialinius ryšius, sumažinęs vaistų dozes, pagaliau pratęs savo gyvenimą.
Genovaitė Privedienė