Specialistai naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokia yra turto paveldėjimo tvarka mirus artimam žmogui. Paaiškino, ar galite naudotis jo turtu dar iki paveldėjimo ir atsakė, kas už tokius veiksmus gali grėsti.
„Artimo žmogaus, šeimos nario netektis visuomet suardo gyvenimą, be sunkių emocinių potyrių dažnai iškyla ir neįprastų ūkinių klausimų – kaip paveldėti mirusiojo turtą, ką su juo daryti. Naudojimasis nesuteikia jokių teisių į mirusiojo turtą.
Tikriausiai niekas nenubaus ir nepersekios, jei sėsite prie mirusio šeimos nario automobilio vairo, tačiau, kol turto nepaveldėjote, šis automobilis jums nepriklausys, negalėsite jo parduoti, perregistruoti, net apdrausti mirusiojo vardu nepavyks“, – naujienų portalui tv3.lt pakomentavo Lietuvos notarų rūmų (LNR) prezidentas Marius Stračkaitis.
Tiesa, nors kai kuriuo turtu naudotis iki paveldėjimo galite, notaras perspėja, kad liesti velionio banko sąskaitoje esančių pinigų nevalia.
„Lietuvoje paveldima dviem būdais – pagal testamentą ir pagal įstatymą. Jei asmuo mirė nepalikęs testamento, paveldima pagal įpėdinių eiles – nuo pirmosios, kurioje vaikai (įvaikiai), iki šeštosios – pusbroliai ir pusseserės. Taigi, net jei žinote mirusiojo banko kortelės PIN kodą ar elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis, negalite liesti velionio pinigų. Gali atsitikti taip, kad juos paveldės kažkas kitas, pvz., asmuo, kuriam turtas ar jo dalis palikta testamentu, apie kurį galėjote nežinoti. Tokiu atveju galite susilaukti teisinių pasekmių“, – teigė M. Stračkaitis.
Tuo metu SEB banko atstovė spaudai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė tikina, kad vos tik banko sistema gauna informaciją apie asmens mirtį, jo banko sąskaita yra blokuojama:
„Kai bankui tampa žinoma apie asmens mirtį, jo turėtos sąskaitos, kortelės ir interneto bankas yra blokuojamas. Lėšos iš mirusio asmens gali būti pervedamos tik paveldėjimo teisės liudijime nurodyta tvarka. Bankas lėšas mirusio kliento sąskaitoje saugo neribotą laiką.“
Tai reiškia, kad po artimojo mirties galite fiziškai naudotis jo turtu (automobiliu, būstu, kitu nekilnojamuoju turtu), tačiau šiuo turtu negalėsite laisvai disponuoti, t.y. parduoti, išnuomoti, apdrausti. Išimtis – banko sąskaita ir pinigai. Net jei banke sąskaita lieka neužblokuota, šiuo turtu naudotis negalite. Už tai, kaip teigia LNR prezidentas, gali grėsti ir teisinė atsakomybė.
Paveldėjimui – trys mėnesiai, tačiau koronavirusas – išimtis
Šalyje pasitaiko atvejų, kuomet po artimojo mirties žmonės nesikreipia į notarus ir nepradeda paveldėjimo proceso, kuriam skirtas 3 mėnesių laikotarpis. Pasibaigus šiam laikotarpiui, apie paveldėjimą prisiminę asmenys susiduria su kitais sunkumais.
„Įstatymai numato, kad mirus asmeniui, nepriklausomai nuo to, ar paveldima pagal testamentą, ar pagal įstatymą, įpėdiniai priimti palikimą privalo per tris mėnesius. Norint pradėti paveldėjimo bylą, įpėdinis arba jo įgaliotas asmuo privalo per tris mėnesius pateikti notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo arba atsisakymo priimti palikimą“, – tikino M. Stračkaitis.
Praleidus šį laikotarpį artimiesiems tenka kreiptis į teismą ir prašyti pratęsti paveldėjimo terminą. Tik po priimto teismo sprendimo artimieji vėl įgauna teisę paveldėti turtą.
Kaip rašoma advokatų profesinės bendrijos „Constat“ pranešime žiniasklaidai, nustatytą palikimo priėmimo terminą teismas gali atnaujinti, jeigu pripažįsta, kad jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Teismų praktikoje laikomasi pozicijos, jog prašant atnaujinti terminą palikimui priimti, reikia įrodyti, kad jis buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, turinčių teisinę reikšmę, taip pat privaloma jas bei praleidimo trukmę įvardinti.
Lietuvoje siaučiančio Covid-19 viruso sukelti padariniai ir pasekmės taip pat gali turėti svarią teisinę priežastį prašant atnaujinti terminą priimti palikimui. „Teismų vertinimu, dėl Covid-19 įvesti apribojimai, kelionių draudimai, kai pareiškėjas dirba ar gyvena užsienyje, taip pat kitos objektyvios aplinkybės, tokios, kaip ambasados teikiamų paslaugų ribojimas, įgaliojimų neišdavimas tam tikrą laiką, notarinių veiksmų neatlikimas, kai yra nežymiai praleistas terminas palikimui priimti, laikomos pakankamomis priežastimis praleistam terminui atnaujinti“, – teigia advokatas R. Naruševičius.
Pasak teisės specialisto, teismas gali atnaujinti praleistą terminą palikimui priimti net jeigu dėl Covid-19 taikomi apribojimai tiesiogiai nelėmė termino praleidimo priežasčių, tačiau terminas buvo praleistas ne nuo pareiškėjo valios priklausančių aplinkybių, pvz., pašto siuntų vėlavimo.
Taigi, jeigu susidūrėte su šiuo metu visame pasaulyje taikomais apribojimais ir dėl to negalėjote laiku priimti palikimo, vis dar turite galimybę situaciją ištaisyti – galite palikimo atsiradimo vietos teismui pateikti motyvuotą prašymą atnaujinti praleistą terminą palikimui priimti.