• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su kuprine žingsniuokite saugiai!

Ne paslaptis, kad kartais pradinuko kuprinėje telpa „visas gyvenimas“. O paskui vaiko gyvenimą apsunkina stuburo problemos. Kasmet vis daugiau mokinukų skundžiasi nugaros skausmais, o tėveliams kyla vienas ir tas pats klausimas – kaip sumažinti stuburo apkrovą?

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras kasmet sveria pradinių klasių moksleivių kuprines. Per mėnesį trunkančią akciją pasveriama daugiau nei 7000 kuprinių. Tokią akciją paskatino pastebėjimas, kad labai daug mokinukų nešioja pernelyg sunkias kuprines.

REKLAMA

Per sunki kuprinė – nugaros skausmai

Specialistai pastebi, kad kuprinės svoris turi sudaryti 10 procentų vaiko svorio. Tai reiškia, kad keturiasdešimt kilogramų sveriantis mokinys gali nešti 4 kg sveriančią kuprinę. „Didelis kuprinės svoris lemia tai, kad daug pradinukų vaikšto susikūprinę, nes išlaikyti prie žemės traukiančios kuprinės svorį išties nelengva. Toks svoris žaloja vaikų sveikatą, todėl vertėtų ir tėvams, ir pedagogams kartu spręsti šią problemą“, – pasakojo Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, atliktas tyrimas parodė, kad net 74 proc. moksleivių skundžiasi nugaros skausmais, kuriuos nulėmė sunkios kuprinės nešiojimas. Iš daugiau nei 10 tūkst. apklaustų 7–18 m. moksleivių 38 proc. pripažino, kad nugaros skausmus jaučia labai dažnai, 46 proc. – kartais arba retai. Tyrimas taip pat atskleidė, kad dėl sunkių kuprinių nugaros ir pečių skausmais dažniausiai skundžiasi mergaitės. (*Tyrimas atliktas 2010 m. liepos mėn. internetu apklausus 10 611 mokyklinio amžiaus (7–18m.) vaikų ir jaunuolių. Šaltinis Office 1).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nereikėtų numoti ranka ir į vyresnių klasių mokinius, kurių mokyklinė našta kasmet vis sunkėja. Specialistai pastebi, jog pradinukai nešiojasi mažiau knygų, jų sąsiuviniai ploni, pratybos nesunkios, todėl jiems užtenka mažesnės kuprinės. Tačiau nuo 5 klasės moksleiviams kuprinę reikia parinkti ypač atidžiai, nes knygų svoris tampa didelis ir tik tinkama kuprinė, kuri ant nugaros gerai „paskirsto“ svorį ir prie jos „prisitaiko“, apsaugos moksleivį nuo nugaros iškrypimo, traumų ir skausmo.

REKLAMA

Ar reikia kuprinę matuotis?

VšĮ Kauno Kalniečių poliklinikos gydytoja pediatrė Asta Ruibienė primena, kad dėl netinkamos kuprinės visų pirma deformuojamas stuburas, o vėliau išsivysto ir kiti negalavimai: spaudžiamų vidaus organų veikla gerokai apsunkinama. Todėl patariama atkreipti dėmesį į kuprinės kokybę ir pasiuvimą. Medikė pastebi, jog tėvai rinkdami vaikams kuprinę didelį dėmesį skiria jos išvaizdai, dažnai užmiršdami kokybę, kai turėtų būti atvirkščiai.

REKLAMA

Šiuo metu kuprinės traukia akį savo spalvingumu, nepaprastais herojais iš animacinių filmukų ar paauglių dievukų atvaizdais. Būkite atidūs vaikų norams ir netapkite įvaizdžio vergais. Taip pat nepirkite kuprinių savo nuožiūra. Atminkite, kad iš pažiūros vienodos kuprinės skiriasi, tad kiekvienam vaikui kuprinę parinkti reikia individualiai. Nesikuklinkite konsultuotis su specialistais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į ką atsižvelgti renkantis kuprinę

Ergonominė nugarėlė. Ji turi tam tikras formas – išgaubimus, griovelius, kurie puikiai priglunda prie vaiko nugaros, taip pat leidžia cirkuliuoti orui, todėl nešiojant kuprinę nejaučiama nemaloni trintis. Tinkamai uždėtos kuprinės dugnas turėtų būti 5–10 cm virš vaiko juosmens.

REKLAMA

Petnešos. Nuo jų priklauso, ar kuprinę bus patogu nešioti. Petnešos turėtų būti plačios, minkštos, kad sunkesnė kuprinė vaikui netrintų pečių. Taip pat svarbu, kad petnešų ilgis būtų tinkamai sureguliuotas. Ir, svarbiausia, įsitikinkite, kad vaikas ją nešioja taisyklingai, o ne užsikabinęs ant vieno peties.

REKLAMA

Kuprinės forma turi būti tokia, kad joje tvarkingai tilptų knygos, sąsiuviniai, pieštukinė bei kiti mokykloje reikalingi daiktai. Kuprinės viduje turi būti skyrių, kurie atskirtų didesnius daiktus nuo mažesnių. Taip pat svarbu, ar kuprinė turi papildomų kišenių, skirtų susidėti smulkesniems daiktams. Per daug skyrelių taip pat nėra gerai – mokinukai pamiršta, kur ką suslėpė, negali rasti reikiamų priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saugumo garantijos. Kad vaikas tamsiu paros metu būtų matomas iš visų pusių, kuprinės priekyje, šonuose ir ant petnešų turi būti atšvaitai.

Specialistai pataria:

• Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.

REKLAMA

• Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės.

• Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno masės.

• Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

• Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.

• Paraginkite vaiką dažniau susitvarkyti kuprinę: išpurtyti visą jos turinį ir atrinkti, kas jam reikalinga. Mokyklinukai tikrai linkę savo kuprinėse kaupti „turtą“, kuriuo naudojosi prieš mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų