• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su istoriniu vizitu Irane viešėjęs Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Čarlzas (Charles) pirmadienį susitiko su Bamo miesto gyventojais, nukentėjusias per stiprų žemės drebėjimą, ir su prezidentu Mohammadu Khatami (Muhamedu Chatamiu) aptarė religijos klausimus.

REKLAMA
REKLAMA

Princas Čarlzas, kurio vizitas veikiausiai pagerins Londono ir Teherano santykius, yra pirmasis Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos narys, atvykęs į Iraną po beveik trijų dešimtmečių.

REKLAMA

Sostinėje Teherane trumpai susitikęs su prezidentu M. Khatami, princas Čarlzas išvyko į Irano pietryčiuose esantį senovinį Bamo miestą, kur gruodžio 26 dieną per žemės drebėjimą žuvo daugiau kaip 40 tūkst. žmonių.

"Norėčiau, kad mes galėtume labiau padėti. Mes bandome Didžiojoje Britanijoje mobilizuoti daugiau pagalbos", - palapinėje prie sugriauto miesto gyvenančiam datulių augintojui Barani Baravati (Baraniui Baravačiui) sakė princas.

REKLAMA
REKLAMA

Jam taip pat buvo parodyti senovinės Bamo citadelės, sugriuvusios per žemės drebėjimą, griuvėsiai.

Tiesa, vietos gyventojai stebėjosi netikėtu aukšto svečio apsilankymu. "Ko jis čia atvyko? - viena moteris klausė žurnalisto. - Negi jis atstatys miestą?"

Didžiosios Britanijos pareigūnai pabrėžtinai pažymi, kad šis vizitas yra grynai humanitarinio pobūdžio, nors apžvalgininkai konstatuoja, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė turėjo vienaip ar kitaip pritarti vizitui, kurį kai kurie Irano laikraščiai jau vertina kaip atversiantį naują puslapį abiejų šalių santykiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol paskutinį kartą Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos narys su oficialiu vizitu lankėsi Irane 1975 metais. Į tada dar šacho Mohammado Reza Pahlavi (Muhamedo Rezos Pahlavio) valdomą šalį atvyko velionė princo Čarlzo senelė, dabartinės Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II (Elizabeth II) motina. Irano šachas buvo nuverstas per 1979 metų Islamo revoliuciją.

REKLAMA

Irane šiuo metu yra kilusi viena aštriausių pastarųjų metų politinių krizių: prezidentas M. Khatami ir jo sąjungininkai reformatoriai pasipiktinę reagavo į įtakingos ir konservatyvios Sergėtojų tarybos sprendimą neleisti vasario 20 d. numatytuose parlamento rinkimuose dalyvauti tūkstančiams reformatoriškai nusiteikusių politikų.Pirmadienio vakarą princas Čarlzas iš Irano atskrido į Saudo Arabiją.

REKLAMA

Jo apsilankymas Irane sutapo su 25-osiomis Islamo revoliucijos, po kurios buvo įkurta islamo valstybė, metinėmis.

Po revoliucijos Londono ir Teherano santykius ilgą laiką temdė abipusiai kaltinimai šnipinėjimu, diplomatų išsiuntimai ir atitinkamos atsakomosios priemonės bei abipusis nepasitikėjimas. Santykius kurį laiką labai komplikavo devintojo dešimtmečio pabaigoje paskelbtas religinis verdiktas dėl islamą tariamai įžeidusio britų rašytojo Salman Rushdie (Salmano Rušdžio) nužudymo. Tačiau pastaraisiais metais Didžioji Britanija bene aktyviausiai iš Europos Sąjungos (ES) valstybių siekia spręsti nesutarimus su Iranu bendradarbiaudama, o ne jį izoliuodama, kaip to siekia Vašingtonas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak oficialios naujienų agentūros IRNA, prezidentas M. Khatami pasakė princui Čarlzui, jog Irano derybos su Europos valstybėmis dėl jo branduolinės programos turėtų tapti modeliu būsimam bendradarbiavimui. Pernai, tarpininkaujant Didžiajai Britanijai, Vokietijai ir Prancūzijai, Iranas sutiko leisti iš anksto nepranešus patikrinti savo, anot JAV, branduolinio ginklo gamybai pritaikytus objektus. Iranas visą laiką teigia, kad jo branduolinė programa yra grynai civilinio pobūdžio.

REKLAMA

"Mes stengiamės derybomis ir logišku elgesiu nesusipratimus paversti geresniu tarpusavio supratimu", - M. Khatami, anot IRNA, pasakė princui Čarlzui. Pastarasis pareiškęs, jog "labai gerai", kad Iranas pasirašė Jungtinių Tautų (JT) sutarties dėl netikėtų patikrinimų protokolą. Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis taip pat palankiai įvertino M. Khatami samprotavimus jo mėgstama aktyvesnio dialogo tarp religijų ir valstybių tema.

"Dialogas tarp civilizacijų ir religijų yra būtinas šiandieniniame pasaulyje", - IRNA citavo princą Čarlzą, raginusį Islamą ir Vakarus geriau suprasti vieni kitus.Manoma, kad panašų raginimą jis pakartos ir Islamo tėvynėje Saudo Arabijoje.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų