• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krašto apsaugos viceministras (KAM) Jonas Gečas atmeta galimybę sukurti bendrą Lietuvos ir Baltarusijos priešlėktuvinės gynybos instrukciją, kuria būtų vadovaujamasi skrydžių režimo Ignalinos atominės elektrinės (IAE) rajone pažeidimų atvejais.

REKLAMA
REKLAMA

"Nebus kuriama bendra instrukcija, kuria vadovautųsi tiek Baltarusijos, tiek Lietuvos priešlėktuvinės gynybos pajėgos. Neįsivaizduoju, kaip būtų galima sukurti tokią instrukciją, juk skiriasi valstybių įstatymų bazės, skirtingas požiūris į oro erdvės apsaugą", - BNS sakė J. Gečas.

REKLAMA

KA viceministras BNS korespondentui komentavo Baltarusijos karinių oro bei priešlėktuvinės gynybos vado generolo Olego Paferovo Minske per spaudos konferenciją pasakytus teiginius, kad abi šalys sutarusios per artimiausius du mėnesius "sukurti ir patvirtinti instrukciją, kuria bus vadovaujamasi tuo atveju, kai bus pažeistas skrydžių režimas Ignalinos atominės elektrinės rajone".

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų agentūros "Interfax" pranešimu, pasak Baltarusijos generolo, šiuo metu susitarta, kad kilus nestandartinei situacijai oro erdvėje virš IAE kiekviena šalis savo teritorijoje "savarankiškai priima sprendimus".

Ignalinos atominė elektrinė yra vos už kelių kilometrų nuo valstybės sienos su Baltarusija.

Viceministro J. Gečo teigimu, Baltarusijoje ir Lietuvoje smarkiai skiriasi požiūris į valstybės oro erdvės apsaugą ir "taikos metu taikomus veiksmus, kurių gali imtis priešlėktuvinės gynybos daliniai".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viceministras kaip pavyzdį nurodė prieš kelerius metus įvykusį incidentą, kai Baltarusijos priešlėktuvinės pajėgos numušė iš Lenkijos į Baltarusiją įskridusį oreivių iš JAV pilotuojamą oro balioną.

Lietuvoje taikos metu, anot viceministro, tokie incidentai neįmanomi.

Anot J. Gečo, siekdamos užtikrinti efektyvią IAE oro erdvės apsaugą, prieš kelerius metus Lietuvą ir Baltarusiją susitarė dėl pasikeitimo informacija ir specialios telefono linijos įdiegimo.

REKLAMA

Tačiau, kaip minėjo viceministras, nėra jokio susitarimo dėl konkrečių vienos ar kitos šalies veiksmų krizės IAE oro erdvėje atveju.

Baltarusijos karinių oro pajėgų bei priešlėktuvinės gynybos vadas generolas O. Paferovas pareiškė, kad Lietuvos kariškiai nepakankamai saugo oro erdvę virš IAE.

REKLAMA

Pasak generolo, IAE saugo "vienas divizionas, naudojantis nesovietinės gamybos zenitinį kulkosvaidžių kompleksą, kuris neužtikrina visiško atominės elektrinės oro erdvės saugumo".

"Lietuvos vadovams siūlėme pagalbą dengiant oro erdvę iš Baltarusijos teritorijos, tačiau toks sutikimas nebuvo gautas. Šiuo metu oro erdvės kontrolė virš Ignalinos atominės elektrinės išimtinai vykdo Lietuvos priešlėktuvinės gynybos pajėgos", - teigė O. Paferovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Gečas tokius baltarusių teiginius apie Lietuvos oro gynybos pajėgas įvertino kaip "filosofinius".

Lietuvos pareigūnas priminė, kad per 2001 m. rugsėjo 11 dienos teroristinius išpuolius JAV vienas iš arabų teroristų atakuotų objektų - Pentagonas - taip pat buvo saugomas priešlėktuvinės gynybos įrenginių, tačiau tai neapsaugojo pastato nuo to, kad į jį įsirėžė lėktuvas.

REKLAMA

Vis dėlto J.Gečas pripažino, kad "jei būtų bandoma numesti bombą iš kokių 10 kilometrų aukščio, tai elektrinę saugojanti zenitinė baterija negalėtų sunaikinti tokio lėktuvo".

J. Gečas BNS teigė, kad artimiausiais metais Lietuva iš vienos NATO sąjungininkės ketina įsigyti modernesnių priešlėktuvinių ginklų. Jis teigė, kad detalizuoti sandorį dar per anksti, tačiau pabrėžė, jog turįs galvoje ne pernai Lietuvos ir JAV pasirašytą susitarimą dėl artimojo nuotolio oro gynybos raketinių kompleksų "Stinger" įsigijimo.

REKLAMA

Šiuo metu virš Ignalinos jėgainės yra neskraidymo zona. Dabar draudžiama bet kokiems orlaiviams skristi 5 kilometrų spinduliu aplink IAE ir mažesniame nei 6 kilometrai aukštyje. Oro erdvę virš IAE saugo dvi radiolokacinės stotys, kurios nuolat stebi oro liniją Amsterdamas - Maskva, kuri eina tik 9 km nuo elektrinės, o į pažeidžiamiausią iš oro vietą nutaikyti zenitiniai pabūklai, pasiruošę numušti pažeidėją.

IAE oro erdvę saugo Lietuvos oro gynybos bataliono švediškų pabūklų "L-70" baterija.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų