• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai aukštosios mokyklos paskelbs stojimų rezultatus, prasidės didįjį tautų kraustymąsi primenantis procesas – kasmetinė šviežiai iškeptų studentų migraciją. Iš Lietuvos miestų ir miestelių su pilnais mamų uogienių krepšiais į didmiesčius patrauks studijuoti ir studentauti nusiteikę jaunuoliai.

REKLAMA
REKLAMA

Dar nespėjus nuslūgti euforijai, kuri apims sužinojus stojimo rezultatus, būsimų studentų tėvams kaip reikiant įskaus galvą skaičiuojant, kiek be studijų kainos dar teks investuoti į savo atžalų mokslus, juk ne paslaptis, kad pragyvenimas didmiestyje kainuoja ne tiek jau mažai. Naujienų portalas „Balsas.lt“ pasidomėjo, kiek kainuoja pragyvenimas studentui Lietuvos didmiesčiuose. Šį kartą mūsų taikinyje – Klaipėda.

REKLAMA

Vilioja patrauklios studijų programos

Nors dažnai teigiama, kad geidžiamiausias visų studentų miestas yra Vilnius, vis daugiau studentų įvertina vakarų Lietuvoje įsikūrusių aukštųjų mokyklų siūlomas studijų programas ir renkasi studijas jose. Žinoma, nutarę rinktis studijas Klaipėdoje, nemažai studentų iš atokesnių Lietuvos vietų susirūpina gyvenamosios vietos paieška šiame mieste ir pirmiausiai kreipiasi į aukštąsias mokyklas dėl vietos bendrabutyje.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos universiteto Studijų departamento vyresnioji specialistė Daiva Taurinskaitė teigė, kad kol kas nėra aišku, kiek šiemet universiteto bendrabučiuose apsigyvens pirmakursių, nes dar tikslinami nutarusių pratęsti sutartis studentų sąrašai.

Į klausimą, kiek kainuoja studentui apsigyventi bendrabutyje, pašnekovė sakė: „Į bendrabučio kainą skaičiuojami komunaliniai mokesčiai, tenkantys vienam asmeniui, ir 12 litų nuomos mokestis. Tokia mokėjimo tvarka taikoma nuolatinių studijų studentams, o jei studentas bendrabučiu naudojasi tik laikinai, tarkime atvyksta sesijos metu – para jam kainuoja 12 litų.“ Pašnekovės teigimu, priklausomai nuo sezono keičiasi ir mokestis už komunalines paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistės teigimu, fiksuotą mokestį už bendrabutį studentai moka tik liepos-rugpjūčio mėnesiais – 70 litų fiksuotas komunalinių paslaugų ir 40 litų nuomos mokestis.

Pirmenybė – iš toliau atvykusiems studentams

Kalbėdama apie pageidaujančių gauti vietą bendrabutyje skaičių, D. Taurinskaitė sakė: „Praėjusių kelių metų statistika rodo, kad kasmet apie šimto prašymų patenkinti negalime. Pasitaiko atvejų, kad studentai, kuriems bendrabutis būna paskirtas, pagyvena ir po kurio laiko jo atsisako.“ Tuštėti bendrabučiai pradeda dažniausiai spalio-lapkričio mėnesiais ir iki metų pabaigos bendrabutyje norintiems apsigyventi studentams paprastai atsiranda laisvų vietų.

REKLAMA

Pašnekovės teigimu, skirstant vietas bendrabučiuose atsižvelgiama į tai, iš kur studentas yra atvykęs ir kokia jo šeimos finansinė padėtis. „Studentams iš socialiai remtinų šeimų ar atvykusiems iš vietovių, kurios yra toli nuo Klaipėdos, skirstant vietas bendrabučiuose teikiama pirmenybė.“

REKLAMA

Kolegijų bendrabučiuose lieka laisvų vietų

Klaipėdos universiteto studentų sąjungos prezidentė Aurima Švedaitė, paklausta, ar į Klaipėdą studijuoti atvykstantys studentai susiduria su būsto paieškos problemomis, sakė: „Susirasti būstą nėra sunku, bet žinoma, kaip ir visur, pasitaiko įvairių situacijų. Studentai gali rintis – gyventi bendrabutyje ar nuomoti butą. Kiek teko girdėti, Klaipėdoje veikiančių kolegijų bendrabučiuose net lieka laisvų vietų. Pirmiausiai studentai plūsteli į bendrabučius, o paskui renkasi buto nuomą. Būstus studentai nuomoja ne tik pačiame Klaipėdos mieste, bet dėl gero susisiekimo kartais renkasi apsigyventi ir Kretingoje ar Gargžduose.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, kokių keblumų dažniausiai iškyla iš kitų miestų į Klaipėdą studijuoti atvykusiems studentams, pašnekovė sakė: „Didžiausia problema – gyvenamosios vietos radimas tuo atveju, jei žmogus šiame mieste neturi jokių pažįstamų ar draugų, kurie padėtų susirasti būstą. Keblumų iškyla dėl to, kad tuomet buto ieškančiam studentui tenka rintis iš to, kas yra, o pasiūlymų skaičius būna ribotas.“

REKLAMA

A. Švedaitės teigimu, dar viena opi problema, su kuria susiduria studentai, darbo paieškos: „Kadangi didelė dalis studentų už studijas turi mokėti, jie aktyviai ieško darbo. Kiek teko girdėti, atkaklūs studentai darbus suranda. Žinoma, pasitaiko, kad šios paieškos užsitęsia keletą mėnesių ar pusmetį. Dažnai studentai suranda įsidarbinimo galimybių ne pačioje Klaipėdoje, bet Palangoje ar kitose gyvenvietėse, nes su šiomis gyvenvietėmis patogus susisiekimas, o studentai gali naudotis nuolaidomis ne tik miesto bet ir tarpmiestinių autobusų bilietams.“

REKLAMA

Apie tai, kaip aukštosios mokyklos vadovybė vertina dirbančius studentus, pašnekovė sakė: „Iš Studentų sąjungos pozicijos galiu pasakyti tik tiek, kad, kol valstybė nustato tokias studijų sąlygas, norintis išgyventi studentas yra priverstas dirbti. Suprantama, studijuoti ir dirbti nėra lengva, bet nieko čia nepadarysi, tenka prisitaikyti prie situacijos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Studentų kišenes papildo stipendijos

Pašnekovės teigimu, Klaipėdos universiteto studentai gali gauti nuo 130 iki 390 litų dydžio stipendijas už mokymosi rezultatus bei pretenduoti į socialines stipendijas. „Studentai gali kreiptis į universitetą dėl vienkartinių stipendijų ar studijų mokesčio sumažinimo. Tokiam studentui patartina kreiptis į universiteto administraciją ir motyvuotai, pateikiant reikiamus dokumentus, išdėstyti savo problemą. Kiek teko girdėti studentų atsiliepimų, esant tikrai rimtai situacijai, universiteto administracija neatsisako padėti ir visuomet lanksčiai sprendžiamos studentų problemos.“

REKLAMA

Apie tai, kokios sumos prireiktų mėnesiui pragyvenimui Klaipėdoje studentui, kuris gavo vietą bendrabutyje ir nėra didelis išlaidautojas, pašnekovė sakė: „Pati į Klaipėdą studijuoti atvykau iš Vilniaus ir gyvenu studentų bendrabutyje. Su bendrabučio mokesčiais ir labai neišlaidaujant pavyksta sutilpti į 400-600 litų.“

REKLAMA

Klaipėdoje pigiau nei Vilniuje

Švedaitės teigimu, Vilniuje studentams pragyvenimas brangesnis nei Klaipėdoje: „Bendrabučių kainos sostinėje didesnės, o studentai visus metus moka fiksuotą mokestį, kai Klaipėdoje jis skaičiuojamas pagal komunalinių paslaugų kainas. Kai sugrįžusi į Vilnių apsilankau maisto prekių parduotuvėse, pastebiu, kad kainos skiriasi, taip pat skiriasi ir paslaugų kainos, pavyzdžiui kirpyklų ir pan.“

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė taip pat akcentavo, kad skiriasi ir viešojo transporto bilietų kainos – studentas už mėnesinį bilietą sostinėje moka 22 litus, o Klaipėdoje – 17 litų 60 centų.

Dažnai didmiesčių studentai skundžiasi, kad neužtenka bibliotekų saugyklose esančių knygų ir, norint pasiruošti paskaitoms ar egzaminams, neužtenka ir reikia pasidaryti jų kopijas bei susirasti papildomos literatūros, tad kopijavimo paslaugoms tenka išleisti nemažai pinigų.

„Išlaidų mokymosi priemonėms padaugėja prieš egzaminus ir kitus atsiskaitymus. Kopijavimui išlaidos tikrai nebūna didelės, be to, daug ką galima surasti internete, medžiagą studentams paskaitų metu pateikia dėstytojai. Sunku įvertinti, kiek per mėnesį tenka studentui pačiam investuoti į savo mokymosi priemones – tai priklauso nuo daugelio dalykų, bet kiek tenka bendrauti su kitas studentais, ši suma galėtų būti iki 30-ties litų,“ – kalbėjo pašnekovė.

Nuomos kainomis lenkia Kauną

Kitaip nei kituose didžiuosiuose miestuose, vasarą Klaipėdoje būsto nuomos rinka ypač aktyvi, bet didžioji dalis nuomininkų ne būsimieji studentai, o į uostamiestį atvykę poilsiautojai, tad studentai būsto medžioklę pradeda tik rudeniop.

REKLAMA

Nekilnojamojo turto nuomos skelbimus publikuojančio tinklalapio „Aruodas.lt“ atstovė Viktorija Steponavičiūtė teigė, kad planuojantiems nuomoti vieno kambario butą uostamiestyje reiktų nusiteikti mokėti kas mėnesį apie 500 litų, dviejų kambarių – 600-700 litų. Pašnekovės teigimu, būsto nuomos kainomis Klaipėda mažai nusileidžia Vilniui, kur vieno kambario buto nuomos kaina svyruoja nuo 400 iki 600 litų, dviejų kambarių – 500-700 litų, o trijų trijų kambarių butą sostinėje galima išsinuomoti nuo 600 ir daugiau bei lenkia Kauną, kur vieno kambario butą įmanoma išsinuomoti ir iki 400 litų.

























Kiek kainuoja studentui pragyvenimas Klaipėdoje?

Bendrabutis

nuo 120 litų

Vieno kambario buto nuoma (be komunalinių paslaugų mokesčių)

apie 500 litų

Mėnesinis viešojo transporto bilietas

17,60 litų

Išlaidos mokymosi priemonėms


apie 30 litų



Šioje lentelėje nėra pateikiamos studento išlaidos maistui ir kitoms paslaugoms ar pirkiniams, bet apytiksklę sumą galima paskaičiuoti. Jei gyvensite bendrabutyje ir negausite stipendijos, už būstą, transportą ir priemones mokymuisi teks pakloti apie 170 litų, jei rinksitės buto nuomą ši suma išaugs iki 650 be komunalinių mokesčių. Pažangūs studentai paskatinami stipendijomis, tad gaunant 390 litų stipendiją gyvenant bendrabutyje pavyks susimokėti didžiąją dalį mokesčių ir dar liks pragyvenimui, o gyvenant bute skirtumą teks padengti kitomis lėšomis. Savarankiško gyvenimo pradžioje studentams šį skirtumą dažniausiai dengia tėvai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų