Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) teigia: socialinės paramos studentams sistema turi būti pertvarkyta. LSAS, atsižvelgdama į tai, jog Lietuvos studentų socialinės paramos sistema netenkina net minimalių studentų poreikių, siūlo persvarstyti esamą sistemą ir ieškoti efektyvesnių socialinės paramos ir pagalbos studentams priemonių.
„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, studentai, norintys gauti socialinę stipendiją, aukštajai mokyklai turi pateikti socialinę padėtį pagrindžiančius dokumentus. Susiklosto tokia situacija, jog aukštosios mokyklos atlieka su aukštojo mokslo sistema nesusijusias veiklas, o ir informacija apie studento socialinę padėtį dubliuojama. Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, manome, kad siekiant užtikrinti efektyvų sistemos veikimą, socialines stipendijas turėtų skirstyti LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.“ – LSAS siūlymus komentuoja LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.
Šiuo metu aukštųjų mokyklų skiriamos socialinės stipendijos siekia 135 Lt, tad socialiai remtiniems studentams skiriamos lėšos nesudaro galimybių padengti net lengvatinio mokesčio už pragyvenimą bendrabutyje ir neleidžia tenkinti net minimalių pragyvenimo poreikių.
Lietuvos studentų atstovybių sąjungos nuomone, stipendijos paskirtis būtų tinkamai įgyvendinama tik tada, jei socialinės stipendijos dydis būtu ne mažesnis nei 6 MGL (patvirtintas minimalus gyvenimo lygis - 130 Lt). LSAS teigia, jog socialinės stipendijos dydis ateityje turėtų būti adaptuojamas atsižvelgiant į socialinius ir ekonominius veiksnius šalyje.
„Taip pat norime atkreipti dėmesį tai, jog pagal šiuo metu galiojančią tvarką, socialiai remtinas studentas gauna arba socialinę, arba pažangumo stipendiją, priklausomai nuo to, kuri iš jų yra didesnė. Tokiu būdu studentas, turintis gauti socialinę paramą prilyginamas visiems studentams neatsižvelgiant į jo materialinę padėtį. Pažangus studentas, kuriam reikia materialinės paramos turi turėti galimybę gauti abi stipendijas. Socialinių stipendijų skyrimas neturi būti siejamas su mokslo rezultatais ir pasiekimais“ – įsitikinusi LSAS prezidentė.
Lietuvos studentų atstovybių sąjungos siūlymu, socialines stipendijas turėtų skirstyti LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nes būtent šiai institucijai suteikta kompetencija rūpintis socialinės apsaugos politika, kuria siekiama užtikrinti „visuomenės socialinį saugumą, šeimos gerovę ir socialinę sanglaudą“. Vykdant tokį socialinių stipendijų sistemos pertvarkymą būtų išvengta ne tik socialinės paramos sistemos dubliavimo, bet ir studentų duomenų dubliavimo problemos. Šiuo atveju, savivaldybių socialiniams skyriams, turintiems visus duomenis apie studento socialinę padėtį, studentas turėtų pateikti tik pažymą, kuri patvirtina informaciją apie jo studijas aukštojoje mokykloje.
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai skirstant socialines stipendijas lėšos būtų panaudojamos efektyviau bei socialinių stipendijų skirstymo tvarka ir pats procesas taptų skaidresnis. Taip pat būtų išvengta neefektyvaus lėšų paskirstymo metų pabaigoje, kai lėšos skiriamos visiems prašymus pateikusiems studentams.
Ne vieną kartą apie socialinių stipendijų sistemos pokyčių poreikį su atsakingoms institucijoms diskutavusi Lietuvos studentų atstovybių sąjunga savo poziciją bei siūlymus dėl socialinių stipendijų šiandien įteiks švietimo institucijoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, LR Seimui bei Vyriausybei.