Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Vaizdas, įėjus į vieną iš Vilniaus Saulėtekyje esančių studentų bendrabučių, dar vadinamą „Niujorku“, tikrai nedžiugina: atsilupusi guminė danga, krūvos šiukšlių ir plastikinių butelių, pro kuriuos neįmanoma išeiti į balkoną, durys apdaužytos, apdegintos cigaretėmis ir apipiltos įvairiais skysčiais.
Pirmo kurso studentas Ąžuolas guodžiasi, kad jo kambarys dar visai padorus, nes prisižiūrėjęs nuotraukų socialiniuose tinkluose, tikėjosi pamatyti dar blogesnį vaizdą.
„Kažkaip aš ir tikėjausi kažko senesnio. Iš lauko gražiai atrodo, viskas nauja, bet dažniausiai laukas būna apgaulingas. Internetas pilnas įvairių siaubo istorijų, kad viskas nuplyšę, bet čia dar visai normalu“, – pasakoja Ąžuolas.
Dušu, tualetu ir virtuve Ąžuolas dalinsis su kitais studentais. Už kambarį jis mokės 55 eurus per mėnesį, gyvens su dar dviem pirmakursiais.
Užsienio studentai dar labiau šiurpsta nuo gyvenimo sąlygų. „Kamčiatka“ pavadintame bendrabutyje įsikūrę užsieniečiai bijo pasakoti žurnalistams, kas vyksta už uždarų durų, tačiau prisipažįsta – bendrabučio administracija nekreipia dėmesio nei į skundus, nei į prašymus.
„Erasmus studentams bendrabutyje nieko netaiso. Žmonės dažnai čia vagia maistą, todėl mes jo negalime palikti virtuvėje“, – pasakoja vienas gyventojų.
Alytiškis Mantas, vos tik gavęs bendrabučio kambarį jau pagarsėjusioje „Kamčiatkoje“, liko šokiruotas.
„Kai aš gavau kambarį, vidury kambario buvo skylė, sulūžę baldai, sulūžusi kėdė, purvinas, senas stalas. Tai mes užtaisėme skylę, pasitiesėme kilimą, aš nusipirkau čiužinį, persidažėme lubas, nes jos buvo purvinos“, – pasakoja Mantas.
Už bendrabučių kokybę atsakingi universitetai
Vilniaus universiteto studentų atstovybė (VU SA) pripažįsta, kad skundų iš studentų sulaukia, tačiau nedetalizuoja, kiek. Tik teisinasi, kad dažnu atveju studentai neturi kito pasirinkimo, tik gyventi apšepusiame bendrabutyje, mat nuomos kainos Vilniuje neadekvačios.
„Tai yra faktas, kad studentai turėtų turėti geras sąlygas. Kiekvieną kartą kalbamės su universitetais apie tai, ką galima padaryti geriau. Iš kitos pusės, Vilniaus universiteto bendrabučiai yra patys pigiausi, lyginant su kitomis aukštosiomis mokyklomis“, – tikina VU SA prezidentė Klėja Merčaitytė.
Pasak Lietuvos studentų sąjungos prezidento, bendrabučiai yra pačių aukštųjų mokyklų atsakomybė, todėl nei Ministerija, nei studentų asociacijos negali iš esmės nieko pakeisti.
„Kadangi tai yra jų turtas ir jie yra atsakingi tiek už renovaciją, aukštoji mokykla yra vienintelė, galinti priimti sprendimus. Tačiau, žinoma, jei sąlygos yra antisanitarinės, turbūt galime kreiptis jau ir į kitas institucijas“, – sako Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Vaitiekus.
Lietuvos studentų sąjunga primena pirmakursiams, kad jie prieš susimokėdami už bendrabutį, turi galimybę apžiūrėti kambarį ir įsivertinti, ar norės jame gyventi.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.