Lėtėjant ekonomikai euro zonoje JAV doleris pradeda atsigauti. Jau beveik du mėnesius JAV dolerio kursas kyla į viršų.
Pasak analitikų, pasaulyje vyksta lenktynės, kur blogiau, stebimos makroekonominės naujienos ir laukiama, kuri pusė pirma atsigaus.
JAV dolerio kritimo laikotarpis baigėsi?
„Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė teigė, kad vis labiau ryškėjant ekonomikos lėtėjimo tendencijoms Europoje, JAV dolerio kritimo laikotarpis, tikėtina, baigėsi, nors ir negalima vienareikšmiškai teigti, kad brangimo tendencija yra negrįžtama.
„Didėja rizika, kad recesija gali užklupti vis daugiau Europos regiono šalių. Todėl brangstantis doleris galėjo atspindėti ir šios valiutos, kaip apsauginės investavimo priemonės, pozicijas. Akivaizdu, kad investuotojų jau nebegąsdina taip smarkiai gana ilgą laiką sklindančios blogos naujienos apie Amerikos ekonomiką“, - Verslosavaite.lt teigė V. Klyvienė.
Analitikų teigimu, per artimiausius 12 mėnesių euras dolerio atžvilgiu turėtų svyruoti apie 1,4 lygio ribą.
Eurozonos ekonomika pradeda strigti
AB „DnB NORD“ finansinių produktų pardavimų skyriaus vadovas Artūras Kampanas teigė, kad pagrindinis faktorius, kodėl doleris pradeda atsigauti - ūkio būklė už JAV ribų.
„Kol JAV buvo blogai, kitų pasaulio šalių būklė išliko gera. Jeigu ūkio būklė gera, tai sukelia papildomą spaudimą infliacijai kilti, verčia centrinius bankus rūpintis palūkanų augimu, o palūkanų normų skirtumas yra vienas iš veiksnių valiutų kursams formuotis. Sakykim, jeigu dolerio palūkanos yra žemesnės negu kitų valiutų, tai doleris yra linkęs pigti, tokia situacija buvo iki liepos mėnesio. Po jo pamatėme, kad ir Eurozonoje nėra taip gerai“, - Verslosavaite.lt teigė A. Kampanas.
Prieš kelis mėnesius rinkos dalyviai pakeitė savo požiūrį Eurozonos ūkio būklės perspektyvas ir atsirado vertinimų, kad galbūt Europos centrinis bankas pradės mažinti palūkanas. Tai privertė investuotojus vėl atkreipti dėmesį į JAV dolerį.
„Paskutiniu metu prastesni signalai pradėjo eiti ir iš Australijos, Naujosios Zelandijos bei Britanijos. Tai taip pat paveikė dolerio kursą“, - sakė A. Kampanas. Pasak A. Kampano, jei prastėja ūkio rodikliai už JAV ribų, tai doleriui į naudą. „Iki šiol prastėjo ūkio rodikliai tik Amerikoje, bet dabar visas pasaulis, visos išsivysčiusios šalys pradėjo „buksuoti, strigti“, - teigė A. Kampanas.
Pervertintas euras
Pasak AB „Hansabankas“ valiutų prekybos skyriaus vadovo Andriaus Bakano, yra tam tikra tendencija: kai centrinis bankas pradeda didinti palūkanų normą, tai valiuta pradeda brangti.
„Eurozona ką tik pabaigė palūkanų normų didinimo ciklą siekdami suvaldyti infliaciją. Jeigu Europos ekonomika ir toliau streikuos, tai aišku, kad palūkanos bus mažinamos, kai pradės mažinti jas, euras pigs dolerio atžvilgiu“, - teigė A. Bakanas.
Amerikiečiai jau gerą pusmetį yra su mažomis bazinėmis palūkanomis. Šiuo metu, pasak analitikų, vyksta lenktynės, kur yra blogiau, stebimos makroekonominės naujienos ir laukiama, kuri pusė prima atsigaus.
Pasak V. Klyvienės, yra kelios priežastys, kurios galėtų lemti tolesnį euro pigimą dolerio atžvilgiu.
„Pirma, yra akivaizdžių požymių, kad euras yra pervertintas. Tokia padėtis gali tęstis, kol ekonomika auga, tačiau nuosmukio laikotarpiu - tai sunkiai išlaikoma pozicija. Antra, euro zonos šalyse akivaizdūs kapitalo išvežimo procesai, o istoriškai valiutos brangimas ir kapitalo išvežimas yra sunkiai suderinami“, - teigė V. Klyvienė.
Analitikė neatmetė ir priešingo scenarijaus - JAV dolerio pigimo galimybės. Anot jos, vis dar išlieka daug neapibrėžtumų ir dėl pačios Amerikos ekonomikos raidos bei naftos kainų tendencijų
„Tiek ciklinė JAV ekonomikos pozicija, tiek ir besitęsiančios ekonomikos struktūrinės problemos yra pakankamai svarūs veiksniai, galintys nukreipti JAV dolerio vertės kreivę žemyn“, - sakė V. Klyvienė.
Aistė Liudvinaitytė