Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas atlaidus ir saviems, ir įtakingiems. Savi pilasi kurą į privačius automobilius už valstybės lėšas, o įtakingų žmonių brakonierystės tyrimai stringa.
Varnas varnui akies nekerta
Teismui netrukus turėtų būti perduota Aplinkos ministerijai pavaldaus Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) direktoriaus pavaduotojo Alfonso Pundzos baudžiamoji byla.
Byloje, kurią narpliojo Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos pareigūnai, A. Pundza įtariamas dokumentų klastojimu, turto pasisavinimu ir piktnaudžiavimu tarnyba siekiant asmeninės naudos.
STT agentams pavyko užfiksuoti, kaip A. Pundza ir jo sūnus, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro vyresnysis specialistas Justas Pundza į asmeninių automobilių kuro bakus arba plastikines talpas, naudodamiesi ŠRAAD kuro kortele, pumpuoja valdiškus degalus.
Šaltinių teigimu, įtariamuoju tapęs aplinkosaugininkas kaltę neigia, esą taip kompensuodavęs tarnybiniams reikalams išnaudotus asmeninius degalus.
Turimais duomenimis, tėvas ir sūnus galėjo pasisavinti degalų už daugiau nei penkis tūkstančius litų.
Pavaduotojas ir toliau pavaduoja
Nors įtarimai A. Pundzai tiesiogiai susiję su jo pareigomis ŠRAAD direktorius Vidmantas Svečiulis „Šiaulių kraštą“ patikino nematantis būtinybės nušalinti pavaduotoją nuo pareigų. V. Svečiulis, net ir gavus žinių apie valstybės lėšų iššvaistymą, nematęs reikalo pradėti vidaus tarnybinį patikrinimą, kaip tai dažniausiai daroma valstybės įstaigose.
Įtariamas ir specialistas
STT pareigūnai narplioja ir dar vieno aplinkosaugininko bylą. Turima duomenų, kad degalus, naudodamasis ŠRAAD atsiskaitymo už kurą kortele, į asmeninio automobilio baką pylėsi ir buvęs departamento Miškų kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Kazimieras Gedvilas. Tyrimo duomenimis, šis vyras valdiškų pinigų (degalų pavidalu) galėjo panaudoti apie du tūkstančius litų.
Nuo sausio 1 dienos Miškų kontrolės skyrius priskirtas Valstybinės miškų tarnybos Šiaulių teritoriniam poskyriui.
Savus moka ginti
„Šiaulių krašte“ rašyta apie brakonierišką aplinkosaugininkų elgesį prie Laičių pirmojo tvenkinio Pakruojo rajone. Žurnalistai gavo žinių, kad prie šio tvenkinio 2010 metų balandžio 8-osios vakarą su tinklais brakonieriavo buvęs Pakruojo rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Eugenijaus Gūra. Tuometinis ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Algimantas Lacis stojo buvusio kolegos ginti – esą brakonieriaudamas įkliuvo neetatinis Pakruojo rajono aplinkos apsaugos agentūros inspektorius.
A. Lacio kabinete, žurnalistams laukiant prie durų, tomis dienomis vyko keistų telefoninių pokalbių. „Sakyk, nieko nežinau, nieko nemačiau“, – pro uždarytas kabineto duris aiškiai girdėjosi E. Gūrai duodamų instrukcijų nuotrupos.
Prispaustas įrodymų, A. Lacis prisipažino, kad surasti E. Gūros telefono numerį ir jam skambinti esą liepęs ŠRAAD direktoriaus pavaduotojas A. Pundza. Šis išsigynė.
Melavo A. Lacis ar ne, tačiau šito brakonieriavimo skandalo įkarštyje jis užsidirbo griežtą papeikimą. Ir buvo atleistas iš darbo.
Griežtą papeikimą už netinkamą pareigų atlikimą užsidirbo ir ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausiasis specialistas Valentas Vaičiūnas. Jis poste paliktas.
Dėl primetamos kaltės – brakonieriavimo – neprieštaravęs neetatinis Pakruojo rajono aplinkos apsaugos inspektorius gavo administracinę 200 litų baudą. Jis pašalintas iš neetatinių inspektorių.
Ar pareigūnai būtų nubausti, jei skandalas nebūtų paviešintas?
Dėl elnio – absoliutus fiasko
Panašu, kad ŠRAAD pareigūnams paprasčiau „čirškinti“ tuos, kurie neturi įtakos, bet, kai išlenda įtakingųjų ausys, aplinkosaugininkų tyrimai klimpsta.
Taip nutiko ir dėl Joniškio rajono, Girkančių miško tauriojo elnio patino: jis nusišovė pats.
Tiesa, prieš tai aplinkosaugininkai su ŠRAAD vadovu V. Svečiuliu priešakyje žurnalistus bandė įtikinti žūtbūt rasiantys taurųjį elnią nukovusį šaulį. Atsirado liudijančių, kad medžioklėje neva dalyvavo vienas įtakingiausių šalies merų.
Joniškio policija dėl šio galimo brakonieriavimo ikiteisminio tyrimo nepradėjo – nerado nusikaltimo požymių.
Nepavyko ir pagal nukautojo elnio kūne rastą kulką identifikuoti šaulio tapatybės.
Brakonierius nerastas, bet su nukautu elniu krito ir patyrusio vietos medžiotojo Povilo Mikalajūno galva. Niekas neatskleidžia, kodėl šiam medžiotojui, kuris medžioklėje rūpinosi įtakingu svečiu, teko padėti atsistatydinimo pareiškimą.
Departamento direktorius V. Svečiulis „Šiaulių kraštą“ informavo, kad ši byla dar nebaigta, o Joniškio rajono agentūra laukianti naujų brakonieriavimo įrodymų.
Vienas elnias išgaravo?
Ką tik bausmių sulaukė Kelmės rajono Kiaunorių medžiotojų būrelio medžiokliai: būrelio vadovas Šiaulių pramonininkų asociacijos viceprezidentas Alvydas Stulpinas, Kelmės rajono ūkininkas Marius Strodomskis ir šios skandalu virtusios medžioklės vadovas Almantas Poškus.
ŠRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnams sunkiai sekėsi narplioti nušautų elnių istoriją. Liudytojai, „Šiaulių kraštui“ sakė, kad tądien buvo pakloti ne du, o trys elniai – vieną pakirto M. Strodomskio kulka, kitus – A. Stulpino.
„Šiaulių kraštui“ pavyko išsiaiškinti, kad šios medžioklės lape iš tiesų buvo įrašyti trys elniai. Tik vėliau skaičius „du“ ties A. Stulpino pavarde ištaisytas į „vienas“. Medžioklės vadovas tvirtino suklydęs ir aplinkosaugininkai tuo patikėjo.
Trečiasis elnias, medžiotojų įtarimu, buvo vaikinga elnė. Ji neva atsidūrė pramonininko A. Stulpino bagažinėje. Medžiotojai tvirtino gavę pažadą, kad už tylėjimą gaus šio gyvūno dešros.
Už grėsmę gyvybei – 150 litų bauda
Nepaisydami skirtingų liudijimų, aplinkosaugininkai nusprendė, kad vaikingos elnės, kurią medžioti dabar draudžiama, vis dėlto būta vienos, o šaulys – M. Strodomskis. Jis dvejiems metams prarado teisę medžioti ir turės atlyginti gamtai padarytą 3348 litų žalą.
Medžioklės vadovas A. Poškus nubaustas vos 50 litų – už medžioklės vadovo pareigų nevykdymą.
Šaudyti ir toliau galės šiaulietis verslininkas „Putokšnio“ bendrovės valdybos pirmininkas A. Stulpinas. Aplinkosaugininkai už saugaus elgesio medžioklėje nesilaikymo – šūvius, paleistus į varovų pusę – jį nubaudė 150 litų bauda.
Edita KARKLELIENĖ