Stresą patiria visi. Nėštukės – ne išimtis. Nors būtent pastarosioms nuolat primenama: stresas kenkia ne tik jūsų, bet ir būsimo kūdikio sveikatai. Kaip jį numalšinti be alkoholio, raminamųjų vaistų ar panašių priemonių, kenkiančių būsimos mamos ir kūdikio sveikatai dar labiau?
Išrauti stresą su šaknimis...
Kada į gyvenimą įžengia stresas? Ne paslaptis, dėl to kaltos ne tik aplinkybės. Norint išvengti streso kartais tereikia užbėgti jam už akių.
Užsirašyti dienos planus. Tiek darbus, tiek laisvalaikiui skirtas valandas. Jei laiko užtenka ir darbui, ir pareigoms, ir laisvalaikiui, ir netgi kasdieniam pasilepinimui – viskas gerai. Trūksta laisvų valandėlių? Nėštumas – pats metas išbraukti visus ne itin svarbius įsipareigojimus. Net jei kol kas visi jie atrodo vienodai svarbūs. Dėl savęs ir būsimo kūdikio teks kažką paaukoti, nes kasdienės poilsio, atsipalaidavimo valandos – puiki streso ir kitų sveikatos sutrikimų profilaktika.
Suplanuoti lėtesnį tempą. Nėštumo metu kai kurių sveikatos sutrikimų prognozuoti neįmanoma. Jei šį rytą nepykino – tai dar nereiškia, kad nuo rytojaus nepradės varginti rytinis šleikštulys. Jei šiandien jaučiate jėgų antplūdį – rytoj galite pasijusti silpna ir pavargusi. Tai natūralūs, nėštumo metu dažnai pasitaikantys negalavimai. Deja, aktyvioms būsimoms mamytėms jie dažnai sukelia tikrą isterijos priepuolį: juk dėl pykinimo tenka vėluoti į darbą, dėl blogos savijautos – pagulėti, užuot lėkus į planuotą susitikimą. Taigi geriau bus nusiteikti iš anksto: tempas lėtės, o visi tolimesni planai apskritai yra su ženklu „galbūt“. Atsipūskite, nusiraminkite ir sau pačiai nuspręskite, kas jums svarbiau: suspėti į susitikimą ar išnešioti sveiką kūdikį? Kai savo pasirinkimą pripažinsite dar neiškilus ypatingai situacijai, vėliau bus daug lengviau susitaikyti su mintim, kad štai taip staiga imate ir pakeičiate savo planus.
Kiti ginklai prieš stresą:
Žinojimas ramina. Nuolat domėkitės savo padėtimi, rinkite jums reikalingą informaciją, dalinkitės patirtimi su draugėmis. Žinojimas ir suvokimas, kas vyksta su jūsų kūnu, kodėl aplanko vienokios ar kitokios mintys ir kaip spręsti galbūt iškilsiančias problemas ramina, suteikia pasitikėjimo savimi. Darykite tai, kas malonu. Po truputėlį, bet kasdien. Tai pakelia nuotaiką, leidžia mintimis pabėgti nuo nuobodulio, neigiamos informacijos, suteikia progą atsipalaiduoti, nuteikia pozityviai.
Rašykite dienoraštį. Paprasta, bet labai veiksminga. Lape išsakytos nerimastingos mintys tampa suformuluota problema, dėl kurios reikia ne graužtis, o ieškoti atsakymo. Be to, dienoraštis – puiki priemonė, padedanti susivokti savo mintyse ir jausmuose. Tai leidžia atsikratyti įtampos, išlaisvina emocijas, kartais netgi suteikia galimybę visiškai saugiai „nuleisti garą“ ir nesivelti į bereikalingus konfliktus.
Blokuokite negatyvias emocijas. Dažnai pasitaikanti nėštumo metu problema – negatyvios mintys, kurios vis sukasi ratu, nuolat pasikartodamos, sukurdamos iliuziją, jog nerimą kelia ne 1-2, o visas šimtas problemų. Išreikškite žodžiais tai, kas verčia jus nerimauti, dėl ko abejojate, nepasitikite, liūdite. Ir pamėginkite rasti racionalius atsakymus, kaip spręsti šias problemas. Jei sunkiai sekasi suformuluoti, kas būtent kelia jums nerimą – galbūt pavyks nustatyti, kada, kokiomis aplinkybėmis šios mintys apninka ir ateity vengti panašių situacijų?
SPA alternatyvos. Šilta vonia su aromaterapiniais aliejais, grožio procedūros, masažas, žolelių arbata, relaksacinė muzika – visa tai išties veiksminga ir lengvai pritaikoma namuose. Suteikite sau tokį malonumą – ir stresas nejučia ims trauktis.
Kreipkitės pagalbos. Tai – ne silpnumas ir ne prabanga. Jei pati nesugebate įveikti streso – pasakykite apie tai jus prižiūrinčiam gydytojui, kreipkitės į psichologą. Kai šalia – visa komanda specialistų, su neigiamomis emocijomis kovoti bus paprasčiau!