Numatomas Lietuvos Stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutarties pasirašymas kiršina Vyriausybę su dar pareigas nepradėjusiu eiti naujuoju Prezidentu Rolandu Paksu - jis pats norėtų pasirašyti šią istorinę sutartį, nors tokia teisė jau numatyta premjerui Algirdui Brazauskui.
Praėjusią savaitę Vyriausybė posėdyje pritarė Stojimo į ES sutarties projektui. Šiame teisiniame dokumente atsispindės visi Lietuvos bei kitų devynių Rytų ir Vidurio Europos valstybių stojimo į svarbiausią žemyno ekonominę ir politinę organizaciją aspektai.
Visus stojimo dokumentus sudaro pati Sutartis bei ją lydintys dokumentai - Baigiamasis aktas, šalių deklaracijos, priedai ir protokolai. Visi jie sudaro apie 6 tūkstančius puslapių.
Sutartyje užfiksuoti visi šalių prisiimti įsipareigojimai, išsiderėti pereinamieji laikotarpiai, ES sutarčių pataisos ir įvairūs kiti kelerius metus vykusiose derybose sutarti aspektai.
Naujų valstybių Stojimo į ES sutarties pasirašymo ceremonija numatyta šių metų balandžio 16 dieną Graikijos sostinėje Atėnuose. Graikija šį pusmetį pirmininkauja ES.
Tačiau, pasak dienraščio "Kauno diena", tik po dviejų mėnesių numatyta Sutarties pasirašymo ceremonija jau sukėlė tam tikrą diplomatinį ir teisinį nesusipratimą Vilniuje.
Mat Vyriausybė numatė, kad Stojimo sutartį nuo Lietuvos pasirašys premjeras A.Brazauskas, taip pat užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Europos komiteto prie Vyriausybės generalinis direktorius, vyriausiasis euroderybininkas Petras Auštrevičius ir Lietuvos nuolatinės misijos prie Europos Bendrijos ambasadorius Oskaras Jusys.
Pasak dienraščio, tai nepatiko vasario 26-ąją numatytos priesaikos laukiančio išrinktojo prezidento R.Pakso komandai. Jo įgaliotinis Alvydas Medalinskas, kuris būsimoje Prezidentūroje turėtų užimti valstybės vadovo patarėjo užsienio politikos ir nacionalinio saugumo klausimais postą, oficialiai užklausė P.Auštrevičiaus, kodėl numatyta teisė premjerui, o ne prezidentui pasirašyti labai svarbią teisiniu, politiniu ir istoriniu požiūriu tarpvalstybinę sutartį.
A.Medalinskas apeliuoja į tai, kad Konstitucijos 84 straipsnio 2 dalyje numatyta neatimama prezidento teisė pasirašinėti Lietuvos tarptautines sutartis ir teikti jas Seimui ratifikuoti. Tokias sutartis prezidentas pasirašo pats arba gali įgalioti tai padaryti kitus pareigūnus, pavyzdžiui, premjerą ar ministrą.
A.Medalinskas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu prezidento įgaliojimus vis dar vykdo Valdas Adamkus, todėl "jo komanda galėtų apginti teisėtus valstybės vadovo interesus, nepaisant to, kad po kelių dienų prezidentas pasikeis".
Euroderybininkai teigia, kad tarptautinių sutarčių pasirašymo tvarką, nustatytą Konstitucijos ir įstatymų, galima įvairiai interpretuoti. Todėl, pasak jų, visai gali būti ir taip, kad Stojimo į ES sutartį, turinčią ir tarptautinės, ir tarpvyriausybinės sutarties bruožų, gali pasirašyti premjeras, dalyvaujant prezidentui.
Beje, A.Medalinsko teigimu, R.Paksas bet kuriuo atveju ketina vykti į Atėnus dalyvauti svarbaus šaliai dokumento pasirašyme.
Stojimo į ES sutarties pasirašymo aplinkybes derino Užsienio reikalų ministerija. Pasak dienraščio, ji matyt atsižvelgė į tai, kad kitos valstybės-kandidatės atsiųs į Atėnus savo vyriausybių vadovus. Iš ES pusės sutartį taip pat pasirašys ministrai pirmininkai, kancleriai ar premjerai, o ne prezidentai ar karaliai.
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas, parlamento vadovo pavaduotojas Vytenis Andriukaitis pritaria, kad Stojimo į ES sutartį turi pasirašyti premjeras, mat net 80 procentų sutartų derybinių klausimų buvo iš Vyriausybės kompetencijos. Ši institucija koordinavo visą derybinį procesą ir iš esmės jį vykdė. Tik svarbiausias, pačias didžiausias problemas teko derinti Prezidentūroje.
Beje, V.Andriukaitis atkreipė dėmesį, kad R.Paksas turės galimybę padėti savo parašą po Sutartimi, kai ją ratifikuos Seimas.
Tačiauk, pasak "Kauno dienos", nepaisant visų šių paaiškinimų, neatrodo, kad R.Paksas lengvai užleistų pozicijas, ir po išrinktojo prezidento inauguracijos dabartiniai nesutarimai gali virsti kur kas aštresnėmis diskusijomis, nes būsimojo valstybės vadovo komanda nusiteikusi kovoti dėl prezidentui priklausančių galių.
BNS