„Manau, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, vis labiau įsitvirtina atsakingo vartojimo filosofija. Pirkti mažiau ir atsakingai tampa stilingo žmogaus bruožu. Socialinių tinklų žvaigždžių, nuolat demonstruojančių naujus pirkinius, karta jau tampa praeities reiškiniu. Vis daugiau žmonių galvoja, kaip sėkmingai pritaikyti jau turimus drabužius ir aksesuarus, o nereikalingus perleisti kitiems. Svarbiausia, kad vis dažniau ieškome mados „perliukų“ iš antrų rankų“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovė.
Vis dėlto pašnekovė priduria, kad nereikėtų suabsoliutinti mados industrijos demonizavimo – kartais galima pasidžiaugti ir puikiu spontanišku pirkiniu. Mada yra kūryba, materializuota idėja ir laikmečio atspindys, tad natūralu, kad kartais norime atsinaujinti arba įsigyti emociškai patrauklų daiktą, kurio galbūt mums tiesiogiai ir nereikia.
„Ne pats vartojimas yra blogis, svarbu tai, ką su savo pirkiniais darome vėliau. Ne kaupti, o atsakingai rinktis tik tai, kas tikrai tinka konkrečiam žmogui, dėvėti oriai ir noriai pakartotinai, atnaujinti, kai daiktas pradeda dėvėtis, ir galiausiai – nereikalingus daiktus ne išmesti, o perleisti kitam“, – sako Marija Palaikytė.
Kaip išsirinkti ilgaamžį drabužį?
Paklausus stilistės, į ką svarbu atkreipti dėmesį norint išsirinkti kokybišką ir ilgalaikį drabužį, ji teigia, kad dažniausiai jau plika akimi galima įvertinti, jog kokybiškas gaminys išsiskiria nuo prastos kokybės daikto.
„Tai ir medžiaga, ir pasiuvimas, o ilgainiui – ir tai, kaip daiktas dėvisi. Tad nereikėtų apgaudinėti savęs, galvojant, kad šį kartą daiktas nepaves, jei jau laikydami jį rankose abejojate, kaip jis dėvėsis. Kita vertus, labai svarbi yra ir drabužių bei aksesuarų priežiūra. Kaip laikome juos spintoje, ar valome pagal audinio savybes ir instrukcijas – visi šie dalykai turi didelę įtaką jų ilgaamžiškumui. Daiktai gali tarnauti žymiai ilgiau, jei jais rūpinamasi, o net ir susidėvėjusį daiktą dažnai galima atnaujinti“, – tikina M. Palaikytė.
Impulsyvus pirkimas – kaip jo išvengti?
Vienas iš neatsakingo mados vartojimo blogybių – impulsyvus drabužių pirkimas, o pavojingiausias laikas emociniams pirkiniams yra išpardavimai. Tuomet akys raibsta nuo ryškių afišų, nuolaidų ir gausos.
Stilistė pataria prieš perkant daiktą visų pirma įsitikinti, kad perkame jį ne todėl, kad jis madingas ar puikiai atrodė ant kažkieno kito, o todėl, kad jis tikrai tinka būtent mums. Išpardavimai turėtų būti laikas, kai įsigyjame brangesnius, tačiau ilgaamžius daiktus, taip pat laikui nepavaldžius bazinius drabužinės elementus.
„Kalbant plačiąja prasme, impulsyvūs pirkiniai nėra visiškas blogis. Esmė – tai, ką su tais pirkiniais darome. Tikrai galima įsigyti neplanuotą, tačiau puikų pirkinį. Vis dėlto reikėtų bent kelias savaites apsvarstyti, ar pirkinys tikrai jums tinka. Galite apgalvoti, ar drabužį galėsite derinti su jau turimais ir tik tada galutinai apsispręsti, ar tikrai reikia šio daikto. O jei taip nutinka, kad spintoje užsiliko nebeaktualus, netinkamo dydžio ar niekada nepritaikytas pirkinys – perleiskime jį kitiems“, – pataria pašnekovė.
Kokių drabužių „Vinted“ platformoje ieško pati stilistė?
Vienas patogiausių būdų perleisti nebenešiojamus drabužius – „Vinted“ platforma, kurioje be didelių pastangų ir ypač patogiai galima parduoti daiktus, suteikiant jiems antrą gyvenimą ir taip prisidėti prie atsakingesnio vartojimo.
„Šioje platformoje parduodu sau nebepritaikomus daiktus, ir tai nuostabu – jie gali sėkmingai atrasti naują gyvenimą kitose spintose. Dažnai pagalvoju: kaip kažkada su noru ir už pinigus pirktas daiktas gali virsti nenaudojamu? Jei jis nebetinka jums, gal puikiai tiks kitam“, – sako moteris bei atskleidžia, kad pati „Vinted“ platformoje dažnai ieško laikui nepavaldžių arba išskirtinę istoriją turinčių drabužių. Pasak stilistės, ji dažniausiai derina konkretaus ir gan nesudėtingo silueto drabužius su išskirtiniais vintažiniais aksesuarais.
„Apsiperku gan dažnai, tačiau savo pirkinius dėviu daug metų, nepriklausomai nuo to, ar jie nauji, ar vintažiniai. Man patinka stabilus savitumas, o atrasti tai – linkiu kiekvienam“, – pokalbyje apie atsakingą vartojimą pasakoja stilistė Marija Palaikytė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!