• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Akivaizdu, kad 2013 metai buvo pirmieji nuo pasaulinės finansų krizės pradžios, kuomet optimizmo užuomazgas buvo galima įžvelgti iš esmės visuose sektoriuose. Vis dėlto susijungimų ir įsigijimų (M&A) rinka augimo šuolio dar nematė – šiam ruošiamasi šiemet.

Akivaizdu, kad 2013 metai buvo pirmieji nuo pasaulinės finansų krizės pradžios, kuomet optimizmo užuomazgas buvo galima įžvelgti iš esmės visuose sektoriuose. Vis dėlto susijungimų ir įsigijimų (M&A) rinka augimo šuolio dar nematė – šiam ruošiamasi šiemet.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ekonomikos atvirumas ir nedidelė kapitalo pasiūla sudaro prielaidas M&A rinkai sekti globaliomis ir ypač Europoje vyraujančiomis tendencijomis. O Europa gerų žinių verslo plėtrai pašykštėjo – „Financial Times Group“ valdomos analizės centras „Mergermarket“ skelbia, kad Senojo žemyno M&A rinka traukėsi antrus metus iš eilės. Nors sandorių vertės suma pernai buvo 463 mlrd. eurų (1,6 trln. litų), 2012 metais ji siekė 527 mlrd. eurų (1,8 trln. litų).

REKLAMA

Tuo tarpu Lietuvoje įmonių įsigijimų ir susijungimų apimtys nuvylė – „Ekonomika.lt“ kalbinti eksportai teigė tikėjęsi aktyvesnių metų. Vis dėlto priduriama, kad didesnis M&A sandorių kiekio šuolis turėtų būti matomas šiais metais. „Sakyčiau, kad rinka liko atsibudimo po krizės stadijoje ir toli gražu nėra aktyvi“, – sakė teisininkų kontoros „Lawin“ vyresnysis partneris Robertas Čiočys.

REKLAMA
REKLAMA

Santūrus stabilumas

2013 metais Lietuvos M&A rinka nepateikė didelių staigmenų, o vienintelis milžiniško dydžio sandėris – Ūkio banko perėjimas į Šiaulių banko rankas.

„Praėjusieji metai labiausiai įsimins dėl Ūkio banko turto bei įsipareigojimų perdavimo į Šiaulių bankui, nors ne visi specialistai sutinka, jog tai gali būti laikoma M&A sandoriu, – sakė „KPMG Baltics“ įmonių finansų skyriaus vadovas Dariu Klimašauskas. –  Daugiausia rinkoje dominavo mažesni sandoriai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ekonomika.lt“ primena, kad praėjusių metų pradžioje Vladimiro Romanovo valdomas Ūkio bankas buvo suskaldytas į gerąją ir blogąją dalis bei parduotas Šiaulių bankui. Skaičiuojama, kad sandorio vertė siekė 782 mln. eurų (2,7 mlrd. litų).

REKLAMA

Investicinės bankininkystės bendrovės „Prime Investment“ direktorius Darius Saikevičius taip pat teigė manantis, kad M&A rinka buvo pakankamai stabili, o sandorių skaičius išliko panašiame lygmenyje, kaip 2011-2012 metais.

„Žiūrint į bendrą rinkoje įvykusių sandorių vertę reikia prisiminti, kad didžioji dalis jos teko Snoro bei Ūkio banko parduodamiems aktyvams, – aiškino D. Saikevčius. – Eliminavus šiuos sandorius, 2013 būtų galima įžvelgti netgi tam tikrą sandorių rinkos vertės kritimą.“

REKLAMA

Tuo tarpu advokatų kontoros „Borenius“ partneris Mindaugas Žolynas savaitraščiui pasakojo, kad pagyvėjimo rinkoje nepaskatino net mokestinių lengvatų panaikinimas.

„Pakankamai keista, kad nematome pagyvėjimo, mat nuo šių metų sausio pirmos dienos buvo panaikinta mokestinė lengvata akcijoms, įsigytoms iki 1997 metų, – dėstė teisininkas. – Todėl buvo tikėtasi, kad senoji akcininkų karta bandys pasitraukti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geidžiamiausi – startuoliai

Vis dėlto M&A rinka 2013 metais pateikė ir malonių staigmenų. Praėjusiais metais pagrindiniu investuotojų taikiniu tapo startuoliai, ypač besispecializuojantys informacinių technologijų srityje, taip pat pastebimas augantis rizikos kapitalo fondų aktyvumas.

„Didžiausias aktyvumas buvo informacinių technologijų ir startuolių sektoriuje, nes pasijuto, kad veikia taip vadinami „seed“ ir rizikos kapitalo fondai, o jų investicijos pagyvino rinką, nors bendra įsigijimų suma ir nebuvo didelė“, – aiškino R. Čiočys.

REKLAMA

Pašnekovas pridūrė, kad startuolių rinkos segmentas kol kas dar yra pakankamai jaunas, todėl dabar galime stebėti pirminę investavimo stadiją. „Kadangi fondai su startuoliais tik pradėjo veiklą, dar nėra tokių, kurie būtų įžengę į antrą stadiją, kuomet galima šiuos parduoti“, – pridūrė „Lawin“ atstovas.

REKLAMA

„Ekonomika.lt“ duomenimis, kone trečdalį visų M&A sandorių praėjusiais metais vykdė rizikos kapitalo bendrovės, o aktyviausiai investavo „Practica Capital“ fondas. „Investuotojų pusėje dominavo Lietuvoje registruoti rizikos ir verslo angelų fondai, bei vietos strateginiai investuotojai, pirkę susijusius verslus ar stambinę turimus akcijų paketus“, – konstatavo D. Saikevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spurdantis finansų sektorius

Per mažiau nei dešimtmetį milžiniškų šokų laviną išgyvenęs Baltijos šalių finansų sektorius, panašu, vėl traukia investuotojų akį. Kelis metus laikęsis investiciniame štilyje, jis , ekspertų teigimu, rodo pirmuosius atsigavimo ženklus.

D. Klimašausko teigimu, strateginiai pokyčiai, bei finansinių institucijų bankrotai padidino finansines paslaugas teikiančių įmonių pasiūlą, tačiau 2010-2012 metais sandoriai vyko vangiai.

REKLAMA

„2013 metais, Lietuvoje atsirado nemažai investuotojų, kurie nusprendė, kad jau atėjo laikas investuoti – galima paminėti „Snoro lizingas“ ir UAB „General Financing“ pardavimą bei banko „UniCredit“ paskolų portfelio pardavimą“, – teigė pašnekovas.

Priduriama, kad panašios tendencijos M&A rinkos finansinių įmonių segmente turėtų laikytis ir šiemet. D. Klimašauskas savaitraščiui teigė, kad šiemet dar turėtų vykti sandorių susijusių su Ūkio banko turtu, Ūkio banko lizingu, bendrove „Bonum Publicum“, taip pat turėtų paaiškėti banko „Finasta“ likimas.

REKLAMA

„Ekonomika.lt“ kalbinti ekspertai taip pat pastebėjo ir aktyvėjančią Lietuvos įmonių plėtrą į gretimas rinkas. Galima paminėti sandorį, kurio metu „Malsena“ įsigijo didžiausią Latvijos miltų gamintoją „Rigas Dzirvanieks“. Tuo tarpu „Linas Agro“ investavo į paukštininkystės įmones.

REKLAMA
REKLAMA

„Šie sandoriai atspindi savo sektoriuose lyderiaujančių Lietuvos įmonių plėtros tendencijas – išaugus marškinius vietinėje rinkoje konsolidacija vykdoma Baltijos šalyse, o „Linas Agro“ atveju dar ir plečiama veiklos sritis“, – aiškino D. Saikevičius.

Proveržio tikisi šiemet

Prieš prasidedant 2014-iems metams, didelė dalis ekonomistų visame pasaulyje buvo linkę ateitį piešti šviesiomis spalvomis – ne išimtis ir M&A rinka. Nors kol kas anksti prognozuoti rinkos tendencingumą, pirmasis metų ketvirtis turėtų tai parodyti.

Paklausti, ko galima tikėtis šiemet, ekspertai svajoti apie didelius pokyčius linkę nebuvo, tačiau pabrėžė, kad praėjusių metų pabaigoje jaustas sujudimas ilgainiui virs sandoriais.

„Manau, kad ir toliau bus aktyviai dirbama su startuoliais, juolab, kad įvairūs fondai dar neišnaudojo turimo kapitalo rezervo“, – sakė M. Žolynas.

Tuo tarpu D. Saikevičius pasakojo daugiausia aktyvumo besitikintis technologijų, žiniasklaidos, telekomunikacijos sektoriuose. Daugiau dėmesio sulauks ir į eksportą orientuotos bendrovės. „Besitęsiant ekonominiam augimui dėmesio sulaukti turėtų ir labiau cikliniai verslai – prekybos, statybų sektoriaus įmonės“, – dėstė „Prime Investment“ direktorius.

REKLAMA

FAKTAI: M&A rinka

• Didžiausio sandorio praėjusiais metais titulas atitenka Ūkio banko pardavimui Šiaulių bankui, jis vertinamas 2,7 mlrd. litų

• Finansų analitikų asociacijos duomenimis, pernai buvo registruoti 65 sandoriai, tiek pat sandorių buvo fiksuojama ir 2012 metais

• Didžiausias sandoris pasaulyje pernai įvyko kuomet telekomunikacijų bendrovė „Verizon“ išsipirko dalį savo akcijų iš „Vodafone Group“ už 316 mlrd. litų

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų