• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors sporto orgijos Atėnuose tebesitęsia, filmų, rodomų per televiziją, repertuaras, palyginti su praeita savaite, šiek tiek pagerėjo. O gal tai ir nesisieja, gal priklauso nuo gryno atsitiktinumo - kas žino?

REKLAMA
REKLAMA

Šeštadienis

Iš kelių šeštadienio komedijų karaliauja senutė “Tutsi” (LNK, 10.30 val. ir antradienį, rugpjūčio 24 d., 11.55 val.). Pati herojė - jokia, aišku, ne senutė, išvertus “tootsie” tai kaip tik reikštų “meilutę”, štai kad tik filmas su moteriškai persirenginėjančiu Dustinu Hoffmanu - nebejaunas, bet, keista, lyg ir nesenstantis, viltingas. Anglų - bet ne juodojo, o buitinio humoro gerbėjams skirta irgi nebejauna juosta iš režisieriaus Geraldo Thomaso optimistinio ciklo, pavadinta “Darbuokitės, daktare” (TV1, 21.00 val.); pastaruoju metu kiek artimiau susipažinęs su medikais, esu visomis keturiomis už jų pasirinkimą satyrų objektais. Šiame fone gerokai pralošia naujesnė italų komedija “Gyvūnėlių terapija” (TV4, 15.15 val. ir trečiadienį, rugpjūčio 25 d., 14.55 val.) - dėl neplanuoto absurdiškumo, dėl pačios personažų idėjos grobti aktorę Stephanie Sandrelli - ir kam jos, seniai nužengusios nuo šlovės podiumo, dabar reikėtų?

REKLAMA

Du dienos filmai žymi svarbius rusų kinematografo raidos taškus. “Skrenda gervės” (Vilniaus TV, 10.45 val.), vienintelis rusų filmas, pelnęs Kanų “Auksinę palmės šakelę” (1957), signalizuoja apie “atšilimo” epochą, kadangi karas jame pateikiamas be įprastinės patetikos, su sugriautais žmonių likimais. O gigantiška kriminalinė-muzikinė-provokacinė “Assa” (1 Baltijos kanalas, 11.40 val.), kurioje susipynė roko ritmai ir liliputų teatras, aktorius-režisierius-politikas Govoruchinas ir Lietuvą sparčiai peržegnojusi Irena Kuksėnaitė, reiškia postmodernizmo atėjimą: 1988-ieji, siaučia “perestrojka”.

REKLAMA
REKLAMA

Dar savaip “poruojasi” du prancūzų nuotykių filmai. “Į kovą” (RenTV, 15.30 val.) - kostiuminis, su špagomis. O dabarties muškietininkai filme “Vienas šansas dviems” (RenTV, 19.00 val. ir kitądien 16.00 val.), kaip šiandien ir dera, grobia mašinas, bet nėra visiškai atsisakę prancūziško galantiškumo. Senstelėję Alainas Delonas ir Jeanas Paulis Belmondo net pretenduoja būti jaunutės Vanessos Paradis, jiems suktumu nenusileidžiančios, “įtėviais”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš naujesnių filmų - aišku, trileris “Rizika” (TV3, 23.00 val.), kuris iš tikrųjų vadinasi “Boiler Room” ir kuriame pogrindiniu verslu sėkmingai užsiiminėja sparčiai darančio tarptautinę karjerą jauno italų aktoriaus Giovanni Ribizi personažas. Respublikos ekranuose tebedemonstruojamo “Spartano” autorius, gabus Holivudo scenaristas ir režisierius Davidas Mametas pristatomas nekvaila drama “Ispanų belaisvis” (TV1000, 17.00 val. ir kitądien 11.00 val.). Kitaip nei pavadinimo teikiami lūkesčiai, čia nėra jokios romantikos, jokios “Zoro” egzotikos: vien nešvarūs korporacijų, FTB interesai, atmosfera, kuri verčia dvejoti, ar apskritai dar galima bent kuo nors tikėti.

REKLAMA

Sekmadienis

Kartais, išvydus programas, norisi piktai sušukti: “Ir vėl!”. Lygiai taip yra ir šiandien, kai pamatai TV11 kanalą šimtąjį kartą rodant beprasmį seną italų kriminalą “Nubusk ir nužudyk” (20.05 val. ir kitądien 17.05 val.) arba kabelines televizijas vis kartojant žmogėdros epopėją “Hanibalas” (18.30 val.).

Bet ne viskas šiandien jau taip nudėvėta ar prasta. Donaldo Crombie klasikinė juosta apie moters dramą “Kedi” (TV4, 12.25 val. ir penktadienį, rugpjūčio 27 d., 10.35 val.) verčia prisiminti australų kino aukso amžių, gėrėtis jaunos Helenos Morse grožiu bei talentu. Net kai australai imasi banalios nužudymo istorijos (“Lantana”, LNK, 21.05 val.), jų rankose ji įgauna originalumo, galbūt lemto ir savitų “oskarinių” aktorių Geoffrey Rusho ir Barbaros Hershey.

REKLAMA

Ne taip seniai žiūrėjome kinų aktorės Joan Chen, padariusios tarptautinę karjerą, režisuotą dramą, skirtą dramatiškiems gimtinės laikams, “Ištremtoji Siusio”. Šiandien - kitas naujas režisūrinis jos darbas “Ruduo Niujorke” (LNK, 19.05 val. ir ketvirtadienį, rugpjūčio 26 d., 12.35 val.), kuriame autorė atiduoda duoklę jau antrajai savo tėvynei. Richardo Gere’o herojus ieško meilės, bet šioji taip lengvai į rankas nesiduoda. Melodrama, bet kažkokia vos subtilesnė, nei paprastai būna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LTV-2 Retrospektyvoje demonstruojamo “Perskelto dangaus” (20.00 val. ir trečiadienį, rugpjūčio 25 d., 14.25 val.) vertybes esu linkęs palikti spręsti skaitytojams. Vytauto Bubnio romanas “Po vasaros dangumi” kadaise buvo ganėtinai populiarus, Marijono Giedrio profesinis darbas su aktoriais irgi nekelia abejonių. Štai tik kad tas Lietuvos 1974 metų kaimas iš principo neatrodo labai autentiškas...

REKLAMA

Bene įdomiausią kino nuotykį sekmadienį siūlo rusų “RenTV” kanalas. Pirmiausia demonstruojamas gražus dokumentinis filmas “Povandeninis pasaulis” (21.10 val.). Paskui (22.15 val.), tame pačiame bloke, - pilnametražė juosta apie ne tik jūras vandenynus filmavusią legendinę vokiečių kino režisierę, pavadinta “Nuostabus ir siaubingas Leni Riefenstahl gyvenimas”. Ši spartietiško stiliaus, niekada nepasidavusi moteris mirė pernai rugsėjį, sulaukusi 101 metų, o juostą po vandeniu pati kūrė, būdama šimto.

REKLAMA

Tačiau L. Riefenstahl atvejis neįtikėtinas ne vien dėl jos ilgaamžiškumo: kurgi ne - juk ji buvo ir sportininkė, ir balerina, ir alpinistė. Garsinio kino pradžioje režisavo mistinę “Žydrąją šviesą”, pati joje vaidino tarsi kokią vokiškų kalnų dvasią. Sudomino į valdžią atėjusį Adolfą Hitlerį, suteikusį dar jaunai Leni neribotas finansines galimybes dviems gigantiškiems dokumentiniams filmams - “Valios triumfas” bei “Olimpija”, persmelktiems nacistinės dvasios, bet, kitaip nei SSRS propagandinės “agitkos”, dar ir tikrai meniškiems. Būna tokių paradoksų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po karo ją teisė, atiminėjo profesiją, - ir Leni Riefenstahl tapo pasaulinio masto fotografė, objektu pasirinkusi anaiptol ne turistinę Afriką, vėliau - povandeninio filmavimo specialistė. Visada neigė, kad politikavo. Bet ką aš čia išpasakoju neeilinę biografiją, vieną kontroversiškiausių per visą kino istoriją - verčiau žiūrėkite filmą, besistengiantį būti objektyvų. Tik ar kalbant apie Leni Riefenstahl tai apskritai įmanoma?

REKLAMA

Pirmadienis

Greta labai jau pažįstamų šios dienos filmų išsiskiria tik negirdėta prancūzų melodrama “Rašelė ir jos meilė” (Vilniaus TV, 16.15 val.). Jauna Noemie Kocher vaidina įsimylėjusią provincijos merginą, o žymusis Michelis Galabru - jos senelį. Juostos matyti dar neteko, bus galimybė įsitikinti, ar teisūs tie kritikai, kurie melodramoje randa kone Dostojevskio atgarsių.

REKLAMA

Dar viena, jau kur kas žinomesnė melodrama “Džeinė Eir” (TV1, 21.00 val. ir kitądien 16.00 val.). Anglė Charlotte Bronte kadaise, dar XIX amžiuje, parašė romantišką į žmones prasimušančios našlaitės istoriją, atrodo, specialiai tuomet dar nė neegzistavusiam kinui. Kiekviena žiūrovų karta gauna vis naują, savą ekranizaciją. Šioji sukurta jausmingojo italo Franco Zeffirelli su prancūzų subtilia aktore Charlotte Gainsbourg pagrindiniame vaidmenyje.

REKLAMA
REKLAMA

Gana paviršutiniškas šlageris “Kasandros pervaža” (1 Baltijos kanalas, 22.25 val.) visai neseniai kažkur jau šmėkščiojo. Traukinys veža visą eskadroną 8-ojo dešimtmečio žvaigždžių (tarp jų - Sophia Loren, Martinas Sheenas, Richardas Harris, Ava Gardner, Burtas Lancasteris), o tie keleiviai, pasirodo, apsikrėtę kone maru. Brrr...

Bene vienintelis aukštos klasės pirmadienio filmas - tai dar nepriklausomų nuo Holivudo sarkastiškųjų brolių Coenų “Žmogus, kurio nebuvo” (kabelinės televizijos, 20.30 val.). Amerikos provincija, 6-asis dešimtmetis, kai cheminė valykla galėjo reikšti gyvenimo svają, dėl kurios ir nužudyti galima, kai buvo madingi “juodieji filmai”, kurių rafinuotą stilių broliukai labai sėkmingai atkartoja. Šį filmą, 2001-aisiais premijuotą Kanuose už geriausią režisūrą, rodė ir Lietuvos kino teatrai, ir televizijos. Tačiau jeigu filmą netgi jau matėte, patikėkit, ateis diena, kai drauge su Billy Bobo Thorntono kirpėju ir Frances McDormand vaidinama jo žmona norėsis pabūti ir vėl. Ir ne todėl, kad personažai būtų tokie įdomūs ar reikšmingi - greičiau atvirkščiai. Bijausi, kad šio filmo niūrią gelmę, nesulyginamą su dabar kinuose rodoma ir tik juokinančia nauja Coenų juosta “Užversti bobutę”, įstengs apčiuopti tas, kuris suvoks, kad sureikšminti save - viena didžiųjų nuodėmių. O juk tokia populiari dabarties Lietuvoje.

REKLAMA

Antradienis

Šiandien kartojama kilometrinė, bet savaip įdomi, juokinga ir graudi “Magnolija” (TangoTV, 22.00 val.), kurią pakankamai išsamiai pristačiau aną savaitę. Yra ir kitų keistokų filmų.

Amerikiečių “nepriklausomasis” Greggas Araki kadaise pagarsėjo sukurdamas kultinę, bet isterišką ir nepadorią juostą “The Doom Generation”. Naujame kūrinyje “Įstabus gyvenimas” (TV3, 22.45 val.) autorius lyg ir truputį pakeitė manierą, bene kiek suaugo. Vis dėlto rinkdamasis pagrindinę medžiagą Araki lieka savimi: kalba apie “meilę trise”, tam tikru momentu tampančią net “meile keturiese”. Aktualu, ar ne?

Gal dar keistesnė grynai feministinės potekstės amerikiečių režisierės Maggie Greenwald “Legenda apie mažąjį Džo” (TV1, 21.00 val. ir kitądien 16.00 val.). Pabandyk tu teisingai išversti, kai angliškai “little Joe” tinka visiems, o čia, kadangi filme lyties problema - pagrindinė, dar suk galvą, ar “mažasis Džo”, ar “mažoji”. Nes herojė Džozefina, įdomiai suvaidinta aktorės Suzy Amis, pasirenka vyro dalią. Aplinkui Laukiniai Vakarai, XIX amžiaus vidurys, kai moteriai buvo prieinami tik du visuomeniniai vaidmenys - žmonos arba kekšės. Sako, ir Džozefina, ir jos maištas prieš tokį neteisingą skirstymą egzistavo realioje tikrovėje.

REKLAMA

Rusų kanalas “RTV International”, kuris yra orientuotas į savą emigraciją Izraelyje bei kitur, dažnai pagraudina išvykusią publiką. Žinoma, filmui “Ieškau žmogaus” (24.00 val.) šis veiksmažodis gal ir nelabai tinka. Rašytoja Agnija Barto ilgus metus per sovietų radiją vedė tokio pavadinimo laidą ir tai buvo ne nuobodžiaujančių dykaduonių nuotykių ieškojimai, o per karą pasimetusių artimų žmonių SOS šauksmas. Humaniška juosta, kurioje ryškiai debiutavo šiandien labai populiari Lija Achedžakova, tapo Lokarno festivalio laureate, bet greitai, režisieriui Michailui Boginui ir aktorei Viktorijai Fiodorovai emigravus, kūrinio buvimas stebuklų šalies ekranuose buvo šiurkščiai nutrauktas.

Trečiadienis

Šeštadienį demonstruotą Sergejaus Solovjovo postmodernistinį filmą “Assa” šiandien pratęsia jo tolesni ieškojimai toje pačioje sferoje. Tik pirmasis bandymas dar turėjo nebanalaus žaidimo prasmės, o žiauraus romanso žodžiais pavadintas filmas “Rožė juodoji - liūdesio ženklas, rožė raudona - meilė karšta” (1 Baltijos kanalas, 11.45 val.) sąmoningai painioja visas kortas taip, kad į režisieriaus žmoną Tatjaną Drubič kartais net nepatogu žiūrėti. Ypač šokiruoja rusų “perestrojkos” viešnamyje pasirodantis mažvaikis aristokratas, bene rimtai turintis įteigti žiūrovui būsimąjį “rusiškos idėjos” atgimimą.

REKLAMA

Negalėčiau teigti, kad miegu ir sapnuoju amerikietišką trilerį “Triuškinanti širdis” (RenTV, 19.00 val.) su Valu Kilmeriu. Vis dėlto jeigu jis truputį išsiskiria iš pabodusio žanrinio srauto, tai todėl, kad čia liečiama Amerikos indėnų tragiško likimo tema. Režisierius Michaelas Aptedas - vidutinis profesionalas, bet suvokti, ką reiškia savaime grėsmingi žodžiai “indėnų rezervacija”, jis vis dėlto padeda.

Tas pats “RenTV” kanalas rodo ir visai naują dramą “Mėnulio mylia” (0.05 val.). Iš inercijos norisi sušukti, kad ji verta dėmesio vien dėl puikios reputacijos aktorių - Dustino Hoffmano ir Susan Sarandon, vaidinančių pagrindinio herojaus, jaunojo Džo, taip ir neįvykusius uošvius. Bet paskui įsižiūri į teikiantį gražių vilčių jaunutį aktorių Jake’ą Gyllenhaalą (kitame filme jį išvysime dar ir rytoj), pagalvoji, kad tai pirmiausia jaunimo, pirmųjų jo žiaurių netekčių ir beviltiško blaškymosi drama.

Patariu jums: tik neužkliūkite ant rusų filmo “Tėvynės dūmas” (Vilniaus TV, 16.15 val.) kabliuko. Tai nykiausiu pseudobiografiniu patetišku stiliumi bandyta atkurti reali XVIII amžiaus “mokslininko iš liaudies” Michailos Lomonosovo istorija, kuri jus nebent saldžiai užmigdys.

REKLAMA

Ketvirtadienis

Matyt, TV4 kanalo programų sudarinėtojai mintyse dar tebegyvena Sovietų Sąjungoje, kurioje buvo įprasta galvoti: viskas rusiška. Juk jau kelintą sykį jie su rubrika “Naujasis rusų kinas” demonstruoja Baltarusijos juostas. Šį kartą tai pretenzinga (matyti net iš pavadinimo) melodrama “Akla gražuolė, vargšas studentas ir šuo” (TV4, 21.20 val.), kurioje yra tam tikrų menkų, nerealizuotų polinkių į postmodernistinį stilių. Bet geriausiai iš visų aktorių vaidina tik kilmingas rotveileris. Galbūt jis - iš Rusijos ir taip teisina rubriką?

Galima prisiminti per gerą dešimtmetį jau kone kovinio kino klasika tapusį “Snaiperį” (RenTV, 19.00 val. ir kitądien, 8.50 val.). Jūrų pėstininkai Panamoje, kova su narkotikų verslu, du charakteriai, iš kurių Tomas Berengeris - klasikinis mažakalbis seržantas, o Billy Zane’as - kiek dekoratyvus bjaurūnas. Bet pastarasis personažas, kadangi yra buvęs olimpiniu šaudymo čempionu, į šią savaitę neša aktualius vėjus. Labai žiaurus filmas.

Vėl du rusų filmai. Bet šįsyk - visai ne tokie pastebimi, kaip buvo šeštadienį. “Raudonų burių” (1 Baltijos kanalas, 15.00 val.) kūrėjai iš fantastinės romantinės Aleksandro Grino apysakos išsunkė tik butaforinę melodramą. Skaitytojų numylėta Asolė - pradedanti Anastasija Vertinskaja - absoliučiai nemoka vaikščioti, nežino, kur dėti rankas, kaip natūraliai šypsotis. Saviveiklininkė, bet graži. Keisčiausia, kad vėliau išaugs į tikrą aktorę.

REKLAMA

Kitas filmas - sovietų ir prancūzų bendros gamybos politinis detektyvas “Teheranas-43” (Ukrainos STB, 17.35 val. ir kitądien - jei gerai prisimenu, antroji serija - 18.25 val.), nors surinko į vieną kompaniją ir Alainą Deloną, ir Curdą Jurgensą, ir Tarkovskio aktorių Nikolajų Grinko, vis dėlto žiūrimas vangiai - gal kad žanro apibūdinime žodis “politinis” aiškiai persveria “detektyvą”. Tai Antrojo pasaulinio karo sąjungininkų konferencijos Teherane užkulisiai. Be žvalgų, o gal ir be nacių drastiškų idėjų realybėje turbūt neapsieita, bet ekranas neturi įtemptos spyruoklės, o “varo propagandą”. Ypač primityvi ir lyrinė tema.

Manau, kad dienos filmas - tai jauno, nė trisdešimties dar nesulaukusio amerikiečių režisieriaus Richardo Kelly fantastinė, net mistinė drama “Donis Darko” (LNK, 22.35 val.). Vakar “Mėnulio mylioje” matytas Jake’as Gyllenhaalas čia vaidina dar moksleivį, susidūrusį su mirtimi ir kitaip, brandžiau ėmusį suvokti gyvenimą, pats jį veikti, matyti neva smulkmenų svarbą. Filme nemažai originalios išmonės, pavyzdžiui, herojus lydintis simbolinis amerikinis triušis, kuris gali būti visai ne toks simpatiškas kaip “Playboy” žurnalo emblemoje, o tikras iškištadantis baisūnas.

REKLAMA

“Donį Darko” gerai sutiko amerikiečių Sandenso festivalyje, bet prizus jis pelnė Europos kino renginiuose. Panašu, kad iš R. Kelly ir J. Gyllenhaalo išaugs įdomūs menininkai.

Penktadienis

Vakarykščiame filme “Donis Darko” nemažai šiurpinančių, tačiau meniškai motyvuotų veiksmo pakitimų, o klasikinis 1984 metų “siaubiakas” “Košmaras Guobų gatvėje” (LNK, 23.30 val.), sąlygiškai šnekant, kiek kuklesnis. Įsikūnijęs košmaras Fredis Kriugeris gąsdina visus apylinkės vaikus, tegul dar kartelį pagąsdina ir mus, tiek jau to. Geriau Kriugeris negu realus lietuvių betautis bomžas su plytgaliu rankoje.

Visai natūralistiškais Balkanų karo vaizdais purto ispanų naujas filmas “Taikdariai” (1 Baltijos kanalas, 21.35 val.), per paskutines savaites tapęs, mano manymu, ne visai pelnytu ir savų, ir rusų TV kanalų favoritu.

Apskritai ši televizinė diena, kad ir ne 13-ta, ne “juodasis penktadienis”, užsibrėžė užduotimi nervinti vargšą žiūrovą. Tie, kurie naiviai tiki olimpiniais sporto sąžiningumo idealais, prablaivėjimui tepasižiūri stiprų Michaelo Ritchie filmą apie bokso užkulisius “Lemiamas smūgis” (TV4, 22.45 val.). Ne, ne, žinoma, tokie korumpuoti baisumai tegali vykti kažkokiame periferiniame Digstouno mieste, kurio vardu - apsidraudimui - originalas ir pavadintas.

Baisoka, kai įmantriausi nusikaltimai, kriminalinės idėjos, imituojamos nelaimingais atsitikimais, yra rezgamos švelniosios lyties atstovės. Tokia Sandra (puiki Patricia Arquette) - plačios širdies, nepasotinamų geidulių ir lankstaus nusikalstamo proto pilietė, koloritinga filmo “Sudie, mano meile” (TV3, 23.05 val.) herojė. Truputį keista, kad šią rafinuotai bauginančią juostą sukūrė tas pats režisierius Rolandas Joffe, kuris kadaise pagarsėjo epiniu “arthauziniu” filmu apie jėzuitus “Misija”. Ką gi, kinta laikai, keičiasi ir kūrėjų interesai.

Tik vienas iš šiurpiųjų penktadienio filmų visai neatlieka savos paskirties, o mes dėl to nė nesijaudiname. Žiaurūs Honkongo nusikalstamų gaujų įpročiai, bet užtenka “Jaunojo tigro” (TV1, 21.00 val.) kadruose pamatyti Jackie Chano fizionomiją ir siaubas sklaidosi, norisi šypsotis.

[email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų