Kai tik vasara, visai natūraliai prastėja TV repertuaras, o pretenzijų gausėja. Ypač linksma, kai piktas korespondentas pasirašo: „Žmogus“. Ir ne mažiau.
Šeštadienis
Šiandien - televiziniai filmukai, mano, pripažįstu, retokai pasižiūrimi serialai, o dar - katastrofų kino žanras, išnirsiantis ir trečiadienį.
Finansinė „Dantės viršukalnės“ sėkmė netrukus įkvėpė ir kitą panašios medžiagos filmą „Ugnikalnis“ (TV3, 20.05 val.). Čia išsiveržimas vyksta Los Andžele, o prieš bėdą, kuri dėl meistriškų specialiųjų efektų tikrai įtikina, irgi kovoja geri aktoriai - tarp jų šiemetis Kanų laureatas Tommy Lee Jonesas, Anne Heche, kiti. Gerokai menkesnė atkarpa iš Kanadoje sumanyto televizinio ciklo „Gamtos šėlsmas“ - „Tornadas“ (BTV, 20.50 val. ir ketvirtadienį, birželio 16 d., 14.05 val.), kuriame tą labai šykščiai parodytą įsišėlusią gamtą bandoma dar susieti ir su šiokia tokia mistika. Taigi pavadinimas gal net kiek klaidina...
Apstu visokių piktųjų dvasių, besilinksminantiems britų koledžo studentams pažadančių: „Mirsit visi“ („Piktosios dvasios sugrįžimas“, TV3, 22.40 val.) ir tesinčių tąjį pažadą, niūrios nedidelio prancūzų miestelio atmosferos, supančios ir vietinius mokytojus, ir televizinį „Žiniuonį iš Lakrua Diu Fo“ (LTV, 23.55 val.; kartojama penktadienį, birželio 17 d., 15.40 val.), yra net drakoniukas, draugaujantis su kažkokiu princu „Galgamede“ (TV1, 21.00 val.).
Gal nebe toks vaikiškas filmukas - „Nesižvalgant atgal“ (TV3, 14.00 val.), kurio scenaristas, režisierius Edwardas Burnsas dar ir vaidina vieną iš periferijos meilės trikampio polių. Dėl Laureen Holly jausmo jam tenka konkuruoti su pačiu Jonu Bon Jovi, o tai nėra taip jau paprasta.
Vis dėlto mūsų kabelinės televizijos negali konkuruoti su palydovinėmis ir vasarą sugebančiomis kažkaip įdomiau suktis. Antai per „RenTV“ kanalą šiandien - net trys filmai, siejami šauniojo prancūzo Gerard‘o Depardieu pavardės. „Grafą Montekristą“ (10.45 val.) ir „Madmuazelę D‘Artanjan“ (19.00 val.) sieja dar vienas motyvas - Alexanderio Dumas proza, užtat „Pavojingiausia profesija pasaulyje“ (12.50 val.) prancūzai šmaikščiai vadina mokytojo triūsą, o G. Depardieu vaidina nebe istorinius avantiūristus, o dabartinį istorijos mokytoją.
Nuostabų klasikinį vesterną „Petas Garetas ir Vaikutis Bilis“, žinoma, labai žiaurų, kokie visuomet ir būna geriausi režisieriaus Samo Peckinpah darbai, demonstruoja lenkų kanalas „TVNSiedem“ (22.45 val.). Į senąją amerikiečių Vakarų mitologiją čia gražiai įsipina kiti, šiuolaikiškesni mitai - juk pagrindinius vaidmenis, be Jameso Coburno, kuria dainininkai Krisas Kristoffersonas ir Bobas Dylanas.
Sekmadienis
Išraiškingas juodaodis amerikiečių aktorius Forestas Whitakeris („Šuo vaiduoklis: samurajaus kelias“) nebe pirmą kartą bando jėgas kino režisūroje. Jis yra sukūręs 2 filmus televizijai ir 3 kino teatrams. Iš pastarųjų - ir „Vilties spindulys“ (TV3, 13.15 val.), kuriame iš garsiųjų Whitakerio kolegų vaidina Sandra Bullock. Ji čia - Berdė, atėjusi į TV tiesioginę laidą, ir priblokšta viešo draugės prisipažinimo - esą jau daugiau nei metus mieganti su Berdės vyru. Teks kažkaip išsilaižyti žaizdas ir pradėti naują gyvenimą: na, gal pasitaikys koks dar seniai Berdę tebemylintis vaikinas...
Žinoma, jau iš šio trumpo pristatymo junti, kad susitiksi su tradicine (ir dar nuspėjama) melodrama. Ar Whitakeriui negeriau būtų vien vaidinti?
Savaip „moteriškas“ ir režisierės Penny Marshall švelniai komiškas „Didelis“ (TangoTV, 22.25 val.), kurį greičiausiai esate kada nors matę. Jei prisimenate, ten 12-metis kartą pabunda 30-mečiu Tomu Hanksu. Herojus daro karjerą žaislų pramonėje, susuka gražios moters galvą, tačiau praleisti vaikystės irgi juk nesinori. Miela fantazija.
Rusų nauja melodrama „Vairuotojas Verai“ (1 Baltijos kanalas, 23.15 val. ir kitądien 11.15 val.) pernai turėjo labai didelį pasisekimą. Pagyvenusio generolo (ukrainietis Bohdanas Stupka, pastaruoju metu kine išgyvenantis tiesiog „antrą jaunystę“) viloje Kryme, stebimoje rūsčių apsaugininkų, atsiranda jaunas vairuotojas, kurį Vera - šlubė generolo dukrytė - karštai pamilsta. Tačiau aplink generolą - politiniai sąmokslai, tad ir poros likimas greičiausiai nebus laimingas. Itališka karo metų melodrama „Malena“ (TVP1, 0.15 val.) leidžia žavėtis Monikos Bellucci grožiu, kurį visi vyrai, netikėdami, kad tokia moteris gali būti ištikima vieninteliam savajam, nulydi akimis. Nors kad Bellucci - vidutinė aktorė, manau, niekam ne paslaptis.
Kabelinės televizijos žada klasikinę Vietnamo karo dramą, Franciso Fordo Coppolos garsiąją juostą „Šių dienų apokalipsė“ (21.00 val.). Kai kurie stipraus kūrinio epizodai - sraigtasparnių ataka, aidint Wagnerio „Valkirijai“, Marlono Brando pasirodymas džiunglėse tarsi kvaištelėjusiu karo dievuku - daro didžiulį įspūdį ir kartą pamatyti jau tikrai nebepasimiršta.
Na, o lietuvių vaidybinio kino Retrospektyvoje (LTV2, 20.05 val.; kartojama trečiadienį, birželio 15 d., 16.00 val.) išvysime Arūno Žebriūno 1988 metų keistoką juostą „Mėnulio pilnaties metas“, nukeliančią į XVI amžių. Į to meto Lietuvą, dar kupiną pagoniško tikėjimo, katalikybės tvirtinti iš Romos atvyksta jėzuitas, pats užsidegantis nuodėminga aistra kur reikia, kur nereikia išsirenginėjančiai iki nuogumo pagonei Pimei. Tarp lietuvių aktorių tokios kinui atsidavusios dailaus kūno kandidatės režisierius nesurado, teko filmuoti narsią lenkaitę Marią Probosz (o jėzuitą suvaidino graikas).
Nuo kino - į TV produkciją. BTV tęsia aną kartą mano karštai rekomenduotą danų meistro Larso von Triero miniserialą „Karalija“ (2 serija - 22.45 val.). Juodas humoras, didelės ligoninės realijos, sumišusios su mistika.
Pastaruoju metu mums kažkaip sekasi su Dostojevskiu. „Lietuvos“ kino teatre, renginyje „Japonijos kino meistrai“ buvo galima pamatyti A. Kurosawos ekranizuotą „Idiotą“, prieš 2 savaites I. Pyrjevo variantą rodė „Naše kino“, o šiandien 1-ąją Vladimiro Bortko „Idioto“ - su Jevgenijum Mironovu kunigaikščio Myškino vaidmenyje - seriją ima rodyti lenkai (TVP1, 1.50 val.). Tai bene kruopščiausiai literatūrą sekanti ekranizacija, apdovanota visomis įmanomomis televizinėmis premijomis.
Keista, kad nepakančioje visokioms išimtims Lietuvoje tą pačią dieną rodomi bent du telefilmai, užjaučiantys seksualinių mažumų atstovus. „Jei šios sienos prabiltų“ (LNK, 22.00 val.), pasitelkusios geras aktores Vanessą Redgrave (kovingoji britų dinastijos atstovė, apskritai neapkęsdama bet kokio nepakantumo, net savo bute Londone priglaudžia nuo Rusijos pabėgusius čečėnus), Chloe Sevigny, Sharon Stone, istoriniame kontekste prabyla apie lesbietinę meilę. Maždaug: kaip į ją buvo žvelgiama apie 1960-uosius, 1970 metus ir dabar.
Lietuvių žiūrovui mažai ką sako Holivudo žvaigždės Rocko Hudsono pavardė: jo populiarumo viršūnė siekė 6-ąjį dešimtmetį, kai amerikiečių filmų mūsų ekranuose nebūdavo. Žinoma, tai dramatiško likimo žmogus: linkęs į vyrus, jis vaidindavo moterų širdžių ėdiką, nedrįsdavo palikti šio įvaizdžio ir gyvenime. Gal dėl to baisaus įsislaptinimo ir tapo - viena pirmųjų plačiai nuskambėjusių - AIDS aukų. Telefilmas „Rokas Hadsonas“ (BTV, 11.35 val.; kartojama antradienį, birželio 14 d., 14.00 val.) - vaidybinis, nors išgirsti dokumentinius visą tiesą žinojusių jo kolegių Elizabeth Taylor (ar ne po Hadsono mirties ji ir įkūrė savąjį AIDS fondą?), Doris Day ir kitų liudijimus greičiausiai būtų net įdomiau.
Pirmadienis
Nuo mįslingos epidemijos gatvėse, metro stotyse krinta negyvi žmonės. Laimė, tai dar ne realybė: danų režisieriaus Thomaso Vinterbergo „Viskas apie meilę“ (kabelinės televizijos, 21.05 val.) ir priklauso fantastikos žanrui. Bet apie šį filmą galima kalbėti nebent tuo aspektu, kad dideli biudžetai kartais suniokoja talentus. Juk Vinterbergas pradėjo skurdoka pirmąja „Dogmos“ manifesto juosta „Šventė“, rodyta ir Lietuvoje, - prisimenat, kaip išraiškingai, psichologiškai čia buvo papasakota apie skandalą šeimoje, kai per patriarcho jubiliejų išlenda į paviršių jo nešvarūs darbeliai, tvirkinant vaikus.
O štai filmas „Viskas apie meilę“, kuriam finansų nepagailėjo ir kitos skandinavų šalys, kur sutiko filmuotis ir amerikiečiai Joaquinas Phoenixas, Seanas Pennas, prancūzė Claire Denis, - deja, naivus, kad nepasakytum kvailas. Dailusis čiuožimas, staigios mirtys, klonuoti žmonės, pabėgimas į Arktikos ledus, kur, sako, nėra viruso, ir kur herojai gali pasibučiuoti per ledo plutelę...
Eilinį trilerį „Baimės šešėlis“ (BTV, 20.20 val.) apie verslininką, persekiojamą visai ne fantastinių nelaimių pynės, galima žiūrėti, galima ne - šiuo atveju nebent režisieriaus pavardė, kaip ankstesniuoju, nieko nežada ir neapgaudinėja. Kitaip nei šį, komediją „Auklės nuotykiai“ (TangoTV, 22.00 val.) statė kaip tik plačiai žinomas Chrisas Columbus; tiesa, tuomet jis dar nebuvo sukūręs nei „Vieno namuose“, nei dviejų „Hario Poterio“ dalių, tiesiog pasakojo istorijėlę apie tai, kaip 17-metei patikėjo tris vaikus, o ji su visa kompanija išsitrenkė į miestą. Filmas daugiausiai vaikų auditorijai ir skirtas, tad kodėl jį taip vėlai rodyti, nelabai suprantama.
Man regis, savičiausias šios dienos filmas - australų menininko Peterio Weiro „Santechnikas“ (BTV, 22.00 val.). Režisierius jau buvo sukūręs savus šedevrus „Piknikas prie Kybančios uolos“ ir „Paskutinė banga“. Galit patikėti, kad į herojų butą kone prievarta įsibraunantis nekviestas santechnikas suteiks nemažai nelauktų (žinoma, juodokų) įspūdžių ir personažams, ir žiūrovams.
Antradienis
Ir vėl australų filmas - „Kaip Lesas Petersonas išgelbėjo pasaulį“ (5 kanalas, 20.15 val.ir kitądien 16.00 val.). Net du vaidmenis čia kuria nepaprastai šiame žemyne populiarus komikas Barry Humphriesas. Bet ir dėl jo, ir dėl tokio pobūdžio juoko pasaulyje vieningos nuomonės nėra. Vieni žiūrovai, turėdami galvoje kai kurias gana atvirai rodomas fiziologines organizmo funkcijas, kalba apie „tualetinį“ humorą. Kitiems storas, amžinai girtas australų pasiuntinys Petersonas, drauge su ponia Edna (ją vaidina irgi Humphriesas!) atskleidžiantis visokių karų planus, verčia prisiminti net Šekspyro Falstafą ar Rabelaise‘o satyrinius personažus.
Įspėsiu, kad Australijoje yra du kino režisieriai, identiška pavarde: George‘as Milleris. Apsiriksite manydami, kad komediją apie Lesą Petersoną pastatė tas pats, kuris režisavo nemirtingąjį „Pamišusį Maksą“.
Jau antras per šią savaitę filmas apie Vietnamo karą, tiksliau, apie jo padarinius. Tai „Gimęs liepos 4-ąją“ (TV3, 23.15 val.), kairiųjų nuotaikų režisieriaus Oliverio Stone‘o gerokai politizuotas; vis dėlto Tomo Cruise‘o herojaus kelias nuo patrioto iki antimilitaristiškai nusiteikusio invalido parodytas gana įtikinamai. Na, bet šią juostą, aišku, esate jau matę, kaip ir kitą - „Moterų lygą“ (TV1, 21.00 val.), nukeliančią į Antrojo pasaulinio karo metus, kai beisbolininkų gretos praretėjo, į šį žaidimą teko brautis Geenai Davis, Madonnai ir kitoms.
Kai kurie kanalai tebeprisimena anksti palikusią rusų aktorę Nataliją Gundarevą, parodydami jos filmų. Vienas tokių - „Saldi moteris“ (ukrainiečių STB, 13.45 val. ir 1.05 val.), kur jau vien pavadinimas apeliuoja ne vien į herojės profesiją (ji dirba konditerijos fabrike), bet ir į nuolatinį aktorės įvaizdį.
5 kanalas ėmė demonstruoti filmus gūdžią naktį - kaip šiandien, kai „Kalnuota dykuma“ su simpatišku Ernesto Borgnine‘o valkata rodoma 0.45 val., o audringa meilės drama su Ewanu McGregoru „Žalčio bučinys“ - net 2.10 val. (tiesa, pastarasis filmas kartojamas ketvirtadienį, birželio 16 d., normaliu laiku - 16.00 val.). Įdomu, ar čia atsitiktinumas, ar jau principas.
Trečiadienis
Šiandien pratęsiamas tas pats Kanadoje sumanytas televizinis katastrofų ciklas „Gamtos šėlsmas“, rodomas filmas „Žemės drebėjimas“ (tik nebe per BTV, o per kabelines televizijas, 20.45 val.). Lietuva čia „vaidina“ Rusiją, kurioje primityvi atominė jėgainė gali susprogti dėl tų gamtos išdaigų, o viską režisavo į kitą žemyną iškeliavęs, bet ten irgi nieko ypatinga nepasiekęs vengrų režisierius Tiboras Takacsas. Katastrofų žanrui priskiriamas ir telefilmas „Įkalinti po žeme“ (LNK, 20.20 val.) - iš kalnakasių sunkios buities.
Apskritai dienelė kaip reta tuščia - jei pageidautume kokių nors geresnių filmų. „Dinozaurų medžiotojai“ (1 Baltijos kanalas, 11.20 val.) lyg tęsia, tik prastesniu lygiu, „Juros periodo parką“. Dienos komedijos - „Viskas apie Adomą“ (TV1, 21.00 val.) bei „Beverli Hilso landynės“ (TangoTV, 22.00 val.) - nelinksmai improvizuoja meilės trikampio tema (pirmoji), arba perpasakoja kažkokios Tamaros Jenkins (ji - antrosios juostos scenaristė ir režisierė) autobiografinius prisiminimus apie savo jaunystę Abramovičių šeimoje, bandančioje vaizduoti turčius.
Ketvirtadienis
Kriminalinė juosta „Sėkmės aštuntukas“ (TV1, 21.00 val.) gali ir patikti ne vien tiems, kurie trokšta įvaldyti lošimo meną. Pirmasis originalus šio filmo pavadinimas - „Sidnis“, pagal pagrindinio veikėjo, gana įtartino džentelmeno Sidnio (Philipas Bakeris Hollas) vardą. 1996-aisiais šios juostos kūrėjas Paulas Thomas Andersonas dar nebuvo populiarus; štai vėliau, kai jis sukurs „Bugi stiliaus naktis“ bei „Magnoliją“, atsiras ir pelnytas pripažinimas. Bet ir ankstyvame „Sėkmės aštuntuke“ režisierius rodo mokąs dirbti su aktoriais (tarp jų - Gwyneth Paltrow, kurianti seniausios profesijos atstovę, Johnas C. Reilly, Philipas Seymouras Hoffmanas ir kiti įdomūs veidai), regzti patrauklią intrigą.
Prancūzų ir ispanų bendra komedija „Vakarėlių planuotojas“ (LNK, 22.35 val.), originale besivadinanti tiesiog „Žmonės“ (na, ir „išradingumas“...), sėkmės nesusilaukė, nors į ją prikvietė ir jaunesnių, ir jau nužengiančių žvaigždžių - Rupertą Everettą, Ornellą Mutti, Marisą Berenson. Maždaug to paties lygio ir net panašaus pavadinimo „Vedybų planuotoja“ (TV1000, 21.00 val.), kurią įmanoma apibūdinti taip: Barbė (Jennifer Lopez) susitinka Keną (Matthew McConaughey).
Satyrinė komedija „Amnestija“ (1 Baltijos kanalas, 11.20 val.) bent leidžia prisiminti tuos keistus sovietų laikus, kai kiekvienas chamas ir girtuoklis galėdavo terorizuoti savo darbovietę, kad jį „perauklėtų“, duodami, pavyzdžiui, kelialapį į kurortą. Georgijaus Burkovo suvaidintas antiherojus - vis dėlto labai simpatiškas.
Penktadienis
Šiandien pasirodo keli savaip įdomūs ir egzotiški filmai. Štai ankstyvame šiandien tokio madingo korėjiečio Kim Ki-duko filme „Sala“ (LTV, 23.50 val.) herojė (Jung Suh) plaukioja luotu tarp ežere plūduriuojančių namelių. Atmosfera - keista, savotiška, vos ne poetinė. Ne iš karto supranti, kad mįslinga namelių šeimininkė Hvi-Džin ne vien aprūpina čia įsikūrusius maistu, žūklės įrankiais, bet nevengia ir atsiduoti žvejams.
Kaip jau visuomet būna Kim Ki-duko filmuose, fabula apvirsta nesuvokiama puse, mergina pasirodo esanti žudikė, o ją savo ruožtu traukia žmoną nužudęs policininkas, kuris apsigyveno viename tų ežero namelių. Jų meilės romane jauti kažką liguista...
Atminties praradimo motyvas dar sykį eksploatuojamas „Susirinkime“ (LNK, 22.35 val.): net pasišypsai, kad mažoji Christina Ricci, atrodo, niekaip negali apsieiti be mistikos, spalvinančios daugelį jos vaidmenų.
Kitas egzotiškas filmas „Džeinė ir dingęs miestas“ (TV1, 21.00 val.) kaip tik yra sveikuoliškas visomis prasmėmis. Tai gerai žinomų komiksų ekranizacija, kurioje veikia ne tik karo laikų Winstonas Churchillis (tiesa, pasirodantis daugiausiai nugara), bet ir kažkokio britų pulkininko sekretorė Džeinė (žydraakė Kirsten Hughes, nuo kurios, vos tik už kažko užkliuvus, tuoj nukrinta visi padorūs drabužėliai), ir ilgą cigaretę įsikandusi niekšinga hitlerininkų šnipė Lola Pagola (Maud Adams), ir net neaiškios Afrikos genties vadė, Leopardų karalienė (Elsa O‘Toole), kuri, pasirodo, mokėsi Oksforde, taigi su Džeine ras bendrą kalbą. Labai linksmas komiksas su parodijos akcentais.
Daug sykių matytas „Mažylis“ (TV3, 20.30 val.), juokina simpatiško paršelio idėja tapti aviganiu, o roko muzikantų trio - Adamas Sandleris, Brendonas Fraseris ir Steve‘as Buscemi - „Kvaileliuose“ (TangoTV, 22.00 val.) bando grobti, žaisliniu automatu mojuodami, visą radijo stotį. Žinoma, tai virsta didžiuliu hepeningu, kuriame visai malonu dalyvauti ir mums, šios vasaros teležiūrovams.