• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukraina paskelbė pasirašiusi „Steinmeierio formulės“ susitarimą. Tačiau kol kas apie jį žinoma nedaug, todėl nepatenkintų yra visose interesų grupėse. Ukrainoje nepatenkintieji vadina jį „Putino planu“, smogikų gretose – Ukrainos bandymu primesti savo tvarką. 

Ukraina paskelbė pasirašiusi „Steinmeierio formulės“ susitarimą. Tačiau kol kas apie jį žinoma nedaug, todėl nepatenkintų yra visose interesų grupėse. Ukrainoje nepatenkintieji vadina jį „Putino planu“, smogikų gretose – Ukrainos bandymu primesti savo tvarką. 

REKLAMA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurio atstovas Minsko derybų grupėje L. Kučma pasirašė daug triukšmo sukėlusį susitarimą, ramina, kad tai nėra blogas pasirinkimas. Tačiau oficialių dokumentų nė viena pusė iki šiol nepaviešino, o tai paskatino įvairių teorijų atsiradimą.

Kas yra Steinmeierio formulė?

„Steinmeierio formulė“ numato vieno iš pagrindinių Minsko derybų grupės susitarimų – ypatingojo Donbaso statuso – įgyvendinimą. Dar 2015-ųjų pabaigoje jį pateikė tuometinis Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris, dabar užimantis prezidento pareigas. Formulė buvo pateikta kaip kompromisas, kilus ginčams dėl to, kaip turi būti įgyvendinti Minsko susitarimai.

Jos esmė yra ta, kad šiuo metu okupuota Ukrainos Donbaso regiono dalis gautų ypatingąjį statusą, kurių metu būtų pravesti vietos rinkimai. Svarbi sąlyga – pagal Ukrainos įstatymus ir prižiūrint ESBO. Rinkimų rezultatus turės pripažinti taip pat ESBO, tai yra viena iš pagrindinių „formulės“ sąlygų. 

REKLAMA
REKLAMA

Ukraina siekia atgauti okupuotų dalių ir sienų su Rusija kontrolę, Rusija reikalauja, kad prieš tai būtų pravesti rinkimai.

Tačiau kitos susitarimo detalės (kurių teritorijų gyventojai dalyvaus rinkimuose, kas juose bus sprendžiama, ką reiškia „ypatingasis Donbaso statusas“ ir pan.) nebuvo aptartos, o tai ir sukėlė tolimesnį įvairių suinteresuotų grupių, tiek Rusijoje, tiek ir Ukrainoje, nesutarimus. Tolimesnės derybos užstrigo 4 metams, tačiau šių metų spalio 1-ąją susitarimas kiek netikėtai buvo pasirašytas. „Steinmeierio formulės“ detalės taip ir nebuvo atskleistos, o tai sukėlė naujas pasipiktinimo bangas, nepaisant derybinės grupės atstovų tikinimų, kad tai suteiks galimybę derėtis dėl taikos ir situacijos sureguliavimo. 

REKLAMA

Netrukus pasirodžiusi sutarties kopija daugiau aiškumo į situaciją neįnešė, išskyrus tai, kad Ukraina sutinka su „neeiliniais savivaldos rinkimais“ okupuotose Donbaso teritorijose, kurie vyks pagal Ukrainos įstatymus. 

Zelenskis: „Jokios kapituliacijos“

„Tai vienas ar du siūlymai, štai ir viskas. Laikinas įstatymas dėl ypatingo vietos savivaldos statuso Atskiruose Luhansko ir Donecko sričių rajonuose, taip pat žinomas visuomenėje kaip ypatingasis Donbaso statusas, pradeda veikti su sąlygomis, kad ten įvyks savivaldos rinkimai, atitinkantys Ukrainos teisę ir Konstituciją, o taip pat sulaukus ESBO ataskaitos, patvirtinančios, kad rinkimai atitiko ESBO ir tarptautinius demokratinius rinkimus“, – paaiškino V. Zelenskis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat kreipėsi į ukrainiečius, siūlydamas nesibaiminti „didžiausios pastarųjų dienų pabaisos“. 

Ukrainos prezidentas pažymėjo, kad „jokių rinkimų su nutaikytais automatais nebus ir būti negali“. V. Zelenskis priminė, kad dabar veikiantis įsakymas dėl ypatingo Donbaso statuso veikia iki 2019-ųjų pabaigos, jį pakeis kitas įstatymas, kurį dar sukurs Aukščiausioji Rada.

Pasak prezidento, naujajame įstatyme „nebus peržengta nė viena raudona linija, todėl nėra ir nebus niekada jokios kapituliacijos“. V. Zelenskis nepaaiškino, apie kokias raudonas linijas buvo kalbama. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskio partijos „Sluga naroda“ atstovas Bogdanas Jaremenko pažymi, kad Ukrainos pusė „gina savo interesus derybose Minske“.

„Ukraina juda kraujo praliejimo Donbase nutraukimo kryptimi. Tuo pat metu nenusileisdama dėl jokių principinių dalykų – nei dėl teritorinio vientisumo, nei dėl suvereniteto, ar net dėl teisės savaip traktuoti Minsko susitarimus“, – pareiškė jis savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

REKLAMA

Jis taip pat paaiškino, kad darbo grupės susitikimo metu nebuvo pasirašytas nė vienas dokumentas, visos kitos detalės – derybų klausimas. 

Kur yra įžvelgiamas nuolaidžiavimas Rusijai?

Olga Aivazovskaja, kuri du metus atstovavo Kijevą trišalėje derybų grupėje siekiant sureguliuoti situaciją Donbase, tvirtina, kad jai baigiant darbą „Steinmeierio formulė“ buvo papildyta keliais svarbiais patikslinimais. Pavyzdžiui, ESBO buvo skirtos 8 savaitės įvertinti rinkimų laikinai okupuotose Donbaso teritorijose. Pasak diplomatės, tai buvo vertingas pasiekimas, nes anksčiau buvo kalbama apie „rezultatų paskelbimą jau kitą rinkimų dieną“. 

REKLAMA

„Tačiau šioje formulėje iki šiol nėra atsakymo į esminį klausimą: o kas bus, jeigu ESBO nepripažins rinkimų Donbase atitinkančiais tarptautinius standartus? Ką darys Ukraina? O jeigu kiekviena iš šalių turės skirtingą įsivaizdavimą, kas yra tų teritorijų saugumas?“, – cituojama ji „Current Time“. 

Pasak diplomatės, susidaro įspūdis, kad Rusija į šį procesą nėra įtraukiama, o visą atsakomybę prisiima tik Ukraina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusija tik primeta savo scenarijų ir reikalauja Ukrainos atsakomybės“, – aiškina ji. Jos manymu, sutikusi su „Steinmeierio formule“ Ukraina gali sumokėti pernelyg didelę kainą už galimybę eilinį sykį susitikti „Normandijos ketvertui“.

Kritikavo šį susitarimą ir kitas buvęs Ukrainos derybinės darbo grupės atstovas Romanas Besmertnyj. Jis siūlo V. Zelenskiui nesutikti su „Steinmeierio formule“, nes, jo manymu, – tai yra tiesus kelias į karą, o ne į taiką. „Baisiausia yra tai, kad Ukraina pasirinko Kremliaus scenarijų. Nekalbama apie eilės saugumo klausimų sprendimą, kalbama apie rinkimus, tai yra, apie dabartinės okupuotų teritorijų valdžios legalizavimą“, – mano ekspertas. 

REKLAMA

Jis yra įsitikinęs, kad surengus Donbase rinkimus, Ukraina „sulauktų dar vienos Padniestrės“. 

Politologas Michailas Gončaras pažymėjo, kad pasiekus šį susitarimą, Rusija „nusiplauna rankas“.

„Šios formulės dėka ji tampa tarpininke, juk apie Rusijos agresiją jau nebekalbama. Ji dabar – „taikdarė“, kuri padeda išspręsti, taip vadinamą vidinį Ukrainos konfliktą. Todėl derybas teks vykdyti su jų pakalikais iš LNR/DNR“, – pažymi M. Gončaras. 

REKLAMA

Jo manymu, čia interesų gali turėti ir Prancūzija su Vokietija, kurios skatina kuo spartesnį susitarimą ir sankcijų Rusijai nutraukimą. 

Okupuotas Donbaso ir Luhansko teritorijas valdantys asmenys išplatino bendrą pranešimą, kuriame paskelbė, kad pasirašė „mūsų žmonėms pasirinkimo laisvę suteikiantį dokumentą“.

„Mes patys spręsime, kokia kalba kalbėti, kokia bus mūsų ekonomika, kaip formuosis teismų sistema, kaip saugos mūsų žmones mūsų liaudies milicija ir kaip mes integruosimės su Rusija. Tai mūsų reikalas, mūsų tikslas“, – rašome bendrame LNR ir DNR pranešime. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ir jie nėra iki galo patenkinti susitarimu. Pranešime tvirtinama, kad V. Zelenskis „neturėtų tikėtis sienų su Rusija kontrolės iki rinkimų pradžios“.

Rusijos statytinius Donbase ir Luhanske taip pat glumina nežinomybė dėl „ypatingojo statuso“ įstatyminių pokyčių ateityje.

„Mums ir dabartiniame nepatinka kai kurios jo dalys. <...> Jeigu vyks kažkokie pokyčiai, jie privalės būti suderinti su mumis“, – aiškinama pranešime. 

Ukrainos prezidentui V. Zelenskiui – naujas išbandymas ir prieš Vakarus, ir prieš saviškius. Jis su Rusijos kontroliuojamais separatistais Donbase tariasi dėl galimybės okupuotuose regionuose surengti rinkimus, po kurių separatistams esą būtų suteiktas autonomijos statusas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų