Naujienų portalo kalbintas Lietuvos visuomenininkas Skirmantas Malinauskas ir Seimo narys Matas Maldeikis sako, kad Lietuvoje pastebima labai keista tendencija – klaidinti žmones vienu atveju juos už paprastus pažeidimus baudžiant, o už akivaizdžius rimtus pažeidimus – įspėjant.
„Mes matome vienokią situaciją, kai tiesiog yra baudžiami žmonės už tai, kad nedėvi kaukių net ir esant lauke. Tokių situacijų buvo pavieniams asmenims“, – sako S. Malinauskas.
„M.A.M.A“ – baudos, o „Šeimos gynimo maršui“ – pasveikinimas?
Šių metų kovo mėnesį vykę metų muzikos apdovanojimai „M.A.M.A“ nuskambėjo gana skandalingai. Tiesa, ne dėl aštrių pasisakymų, bet dėl užfiksuotų karantino pažeidimų renginio metu. Už pažeidimus dalyviams ir organizatoriams paskirtos baudos.
Anot S. Malinausko, kai yra kalbama apie teisėsaugą, turėtų būti taikomi vienodi standartai, tačiau „šiuo atveju tie standartai net ne dvigubi, o trigubi ar keturgubi“ – akivaizdžiai manipuliavę policininkais, grasinę susidoroti su politikais – „Šeimos gynimo maršo“ dalyviai lieka nenubausti.
„Muzikiniuose „M.A.M.A.“ apdovanojimuose matome, kad buvo baudžiami labai greitai asmenys, nes jų vienas šalia kito yra per daug, nors buvo kalbama, kad buvo testuojamasi.
Šitoje vietoje (šeimų maršuose – aut. past.) jokio testavimo nebuvo, nebuvo ir užtikrinto saugumo – pažeidimų irgi dėl to nėra. Policija sako, kad jų nemato“, – pastebi S. Malinauskas.
Tą pačią tendenciją pastebi ir pirmąją mitingo dieną prie Seimo pasikalbėti su protestuotojais atvykęs politikas Matas Maldeikis, kuris iš karto protestuotojų buvo pasitiktas pasipiktinimo šūksniais.
Jo teigimu, dvigubus standartus šioje situacijoje parodo ne tik teisėsauga, bet ir prezidentas. Politikas sako, kad Gitanui Nausėdai pasveikinus „Šeimos gynimo maršo“ dalyvius, „tas susirinkimas (policininkų – aut. past.) traktuojamas suprantant kontekstą, kad maršą sveikina prezidentas ir jį traktuoja truputį liberaliau nei „M.A.M.A“ apdovanojimus, kurie vyko“.
„Ten prezidento sveikinimo nėra ir yra aiškiai duodamos baudos pagal taisykles. Aš visiškai esu įsitikinęs, kad jei „M.A.M.A“ apdovanojimus būtų sveikinęs prezidentas, mes matytume kitą situaciją ir tose pačiuose „M.A.M.A“ apdovanojimuose“, – priduria M. Maldeikis.
Pamini ne tik apdovanojimus
Savo „Facebook“ paskyroje Seimo narys M. Maldeikis pasidalino įrašu, kuriame rašė: „Policija tuo metu, trolinama celofanų, pagal politinį užsakymą pusę metų tiria menininko vaizdo performansą, vykusį prieš 20 metų. Visa tai — erozijos ženklai“.
Paminėtas menininkas – Dainius Liškevičius, kuris prieš 21 metus sukūrė videoperformansą, kuriame jis nusišluosto šokoladu išteptą veidą į Lietuvos vėliavą.
Teisėsauga dėl vėliavos išniekinimo pradėjo tyrimą, o „Šeimos gynimo maršo“ organizatoriai dėl šio meno kūrinio ruošia prokuratūrai grupinį skundą. Vėliau pranešta, kad prokuratūra šį tyrimą nutraukė.
Pasak M. Maldeikio, pusę metų tirti menininko vaizdo instaliaciją yra mažų mažiausia keista.
„Vien kelti bylą už vėliavos išniekinimą yra keista. Nesunku internete rasti nuotrauką, kur ponas Orlauskas užsidėjęs Lietuvos vėliavos spalvos plaukimo kelnaites. Galbūt ir tai yra įžeidimas vėliavos? Tačiau niekas bylos už tai nekelia ir nekels“, – teigia jis.
Politikas tai sieja su tam tikru politinių srovių judėjimu visuomenėje: „Man nepatinka ir aš norėčiau, kad mūsų institucijos, žaistų pagal vienas žaidimo taisykles ir nekreiptų dėmesio į politinę koniktūrą esančią tuo metu visuomenėje“, – pabrėžia politikas.
Sukurtas netikrumo jausmas
Trijų dienų mitinge viešąją tvarką užtikrinusi policija pirmojoje paskelbtoje žinutėje teigė, kad viešoji tvarka užtikrinama, nes protestuotojai susirinkę grupelėmis po 15 žmonių.
„Ir kai jau tapo akivaizdu, kai visi pradėjo juoktis, kad jokio 15 žmonių mitingo nėra, ten – keli šimtai žmonių – pasidarė visiškai akivaizdu, kad įstatymas yra pažeistas.
<…> Čia kaip ir šioje istorijoje – jeigu greitį viršiji 20 km/h., tai tu gali sakyti, kad tai keturis kartus po 5 km. – į paklaidos ribas patenki ir tada sakai, kad „manęs niekas bausti negali“, – pastebi S. Malinauskas.
Jo teigimu policija tarsi pradėjo kitaip, ne visiškai realiai vertinti situaciją ir tokiu būdu sukūrė netikrumo jausmą.
„Tie žmonės, kurie yra baudžiami – jaučia, kad yra baudžiami nepagrįstai, nes analogiškoje situacijoje kiti yra nebaudžiami. Na, o tie, kurie yra nebaudžiami, jiems tarsi atverta žalia gatvė – įstatymai negalioja, jie gali eiti vis toliau ir toliau, žiūrėdami, kada ta kantrybė baigsis“, – sakė S. Malinauskas.
Jeigu dabar atsitiktų tokia situacija, M. Maldeikis neabejoja, kad lygiai taip pat susirinkę žmonės jau gautų baudas.
„Ir jie tai traktuotų kaip neteisingumą, nes prieš tai nebuvo sulaukta tokių veiksmų. Manau, kad čia labai didelė problema, nes žmogui, kuris ten pat stovėjo prieš mėnesį, atsirastų neteisingumo jausmas, kuris yra visiškai natūralus šiuo atveju. Pirmą kartą buvo nepažiūrėta į situaciją, o lygiai tokioje pat situacijoje – pažiūrėta“, – teigia politikas.
Pasak S. Malinausko, ir Vilniaus savivaldybė padarė klaidą vienu atveju duodama leidimą surengti „Šeimos gynimo maršą“ sostinės Vingio parke, o kitu atveju, prie Seimo – to leidimo neišduodama.
„Žmonės pasimeta tokioje situacijoje, jie mato, kad traktavimas yra nevienodas, tada atsiranda ir visokios sąmokslo teorijos, kad jų yra bijoma ir panašiai“, – sako vyras.
Dėl įstatymų laikymosi negali vykti derybos
„Viena aišku – dėl įstatymų laikymosi negali vykti kažkokios derybos ar kažkokie susitarimai – jų paprasčiausiai turėtų būti laikomasi“, – teigia S. Malinauskas.
Anot jo, jeigu žmogus protestuoja, jis gali tai daryti visomis įmanomomis formomis iki tol, kol tai nepažeidžia įstatymų.
„Jeigu tik prasideda situacija, kai pareigūnai patys nusprendžia, ar bausti, ar ne, nors visi mato, kad tie sprendimai susiję su tam tikrai politikų norais, jų įsikišimu. Tai be jokios abejonės, kokia čia teisinė valstybė. Jei taip ir toliau – mes galime sulaukti pakankamai liūdnų pasekmių ateityje“, — S. Malinauskas.
Ar galime sulaukti grasinimų išsipildymo?
Viso „Šeimos gynimo maršo“ metu „Knygnešio“ Youtube platformoje buvo vykdomos tiesioginės transliacijos.
Jų metu ne kartą vienas iš protesto organizatorių Antanas Kandrotas, pravarde „celofonas“ ne kartą kurstė minią susidoroti su vienu ar kitu politiku.
Kalbėdamas apie M. Maldeikį jis sakė: „Griebti, įmesti į Nėrį ir tokiu būdu išplauti. Ir man atrodo, jei (minia – aut. past.) būtų griebę jį – tai būtų isterija. Bet kitiems tai būtų aiški žinutė, kad žmonės nebejuokauja. <…> Ir jeigu Matukas būtų įmestas, būtų perduota žinutė, kad nebejuokautų. O jeigu Tapinas pasirodytų – būtų pirmas perkrikštytas“, – teigė A. Kandrotas.
Į šiuos grasinimus, anot, S. Malinausko, policija nereaguoja ir tai yra gėdinga.
„Policija įsivaizduoja, kad jokių didelių neramumų nėra, tad įsikiš tada, kada tie neramumai atsiras. Bet reikia suprasti, kad kai tie neramumai atsiras, jau tada bus per vėlu. Ir policija turės prisiimti už tai atsakomybę.
Kai mes matome atvirus raginimus didelei auditorijai su kažkuo susidoroti, pakarti, įmesti į Nėrį pasakant vardus ir pavardes, tai čia yra visiškai statistikos reikalas, t.y., kiek nestabilios psichikos žmonių visa tai stebi ir mato“, – sako S. Malinauskas.
„Jeigu atsiras bent keli, kurie pasakytų, kad gal gera idėja Maldeikį įmesti į Nėrį ar Ramanauską paimti ir primušti, kaip jam buvo žadama, ar su Tapinu kažką padaryti, į kokią nors šiukšlių dėžę įmesti, tai tokiu atveju jie tai ir padarys.
Klausimas, kas už tai priims atsakomybę? Šioje vietoje policija turėtų labai aiškiai prognozuoti tokius dalykus ir užkirsti kelią, kol dar tai tik kalbų lygyje. Jeigu tu į kalbas žiūri kaip į savaime suprantamą dalyką, esą jokio pažeidimo čia nėra, tai be jokios abejonės, kad tai kažkada virs veiksmu. Tai rodo gyvenimas, praktika“, – priduria visuomeninkas.
Geriausia, anot jo, tai atspindi Kapitolijaus šturmo pavyzdys, kuomet žmonės iki galo nesupratę, kad įsiveržimas į pastatą nėra žaidimas ir kad prezidento Donaldo Trumpo raginimas Ameriką padaryti galingą turės pasekmių.
„Ir staiga tu matai, kad tai virsta jau ir lipimu per sienas į Kapitolijų, šaudymus, žuvusią moterį ir taip toliau. Tada visi atsituokia ir sako: „palaukit, dabar mes prezidento nebematome“. Pavyzdžiui, kur yra dingęs Trump‘as? Visi supranta, kad tokiu atveju jau ateina baudžiamosios atsakomybės klausimas. Tai Lietuvoje nesinorėtų, kad taip būtų. Ir kalbant ne tik apie Šeimos gynimo maršą, bet bendrai“, – sako A. Malinauskas.
Tikisi, kad dvigubi standartai išnyks
Anot naujienų portalo tv3.lt kalbintų pašnekovų, norėtųsi, kad policija ir į nusikaltėlius vienodai žiūrėtų, nebūtų tų, kurie yra įtakingi ir tų, kurie yra mažiau įtakingi.
„Man labai norėtųsi, kad visos institucijos traktuotų visus vienodai tose pačiose situacijose. Tai yra labai svarbu tiek legitimizuojant savo veiksmus prieš visuomenę, tiek parodant, kad valstybė yra lygi visiems“, – teigia politikas. M. Maldeikis.
Jam antrina ir S. Malinauskas, sakydamas, kad norėtųsi gyventi valstybėje, kurioje pažeidžiant įstatymus policininkai skirtų bent minimalias baudą ir taip pasiųstų signalą, kartą gavę nedidelę baudą – kitą kartą ją gaus ją didesnę.
„Ir tai yra ne tik veiksminga kalbant ne tik apie organizatorius, nes tokiam Kandrotui, kuris yra privogęs dešimtis ar net šimtus tūkstančių, tai yra nusispjauti, jis tas baudas susimokės. Bet aišku, kad tai bus veiksminga kitiems, matant, kad bet kuriuo atveju bus sulaukiama atsakomybės. Galų gale, ne kiekvienas nori būti teistas, ne kiekvienas nori sulaukti baudų“, – priduria jis.
Policija pradėjo tyrimus
Naujienų portalas tv3.lt jau yra rašęs, kad dėl birželio 15-17 d. pažeidimų proteste prie Seimo, kurį organizavo Šeimų sąjūdis, policija buvo pradėjusi dvi teisenas.
Policijos departamento (PD) pranešime rašoma, kad „viena teisena pradėta dėl galimo susirinkimų įstatymo pažeidimo, kadangi dalyviai, neturėdami leidimo, susibūrė į vieną, didesnę nei 15 asmenų grupę, dalyvavo bendroje eisenoje ir tuo pažeidė nustatytus reikalavimus (ANK 494 str.). Už tai gresia bauda nuo 140 iki 600 eurų“, – rašoma policijos pranešime.
PD Komunikacijos skyriaus vadovo teigimu, dar viena teisena – ikiteisminis tyrimas 25 metų vyriškiui dėl valstybės simbolių išniekinimo ir neapykantos kurstymo yra baigtas.
Dėl valstybės simbolių išniekinimo ir neapykantos kurstymo asmenų grupei dėl jų seksualinės orientacijos prokuroras teismui siūlo skirti laisvės apribojimo bausmę, įpareigojant jį dirbti, mokytis ar būti registruotam Užimtumo tarnyboje bei per 6 mėnesius išdirbti 50 val. globos ir rūpybos įstaigose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.
Prokuroras taip pat prašo vyrui skirti baudžiamojo poveikio priemonę – 500 eurų įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.