Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) informuoja, kad Inspekcijos darbuotojai nustatė bendrovę, kuri statydama ir nuomodama angarą imitavo dalies paslaugų pirkimą iš verslo liudijimus turinčių asmenų. Bendrovei, kuri neleistinais būdais bandė susimažinti mokestines prievoles, papildomai apskaičiuota beveik 1,5 mln. Lt mokesčių, baudų ir delspinigių.
Vilniaus AVMI patikrino Trakų rajone įsikūrusią bendrovę ir nustatė, kad 2006–2008 m. buhalterinėje apskaitoje gali būti pažeidimų, susijusių su verslo liudijimus turinčių fizinių asmenų veikla. Šie asmenys vykdė lėktuvų angaro vidaus apdailos darbus. Norint patikrinti, ar darbai tikrai buvo atlikti ir buhalterinės apskaitos dokumentuose minimos didelės sąnaudų ir atsiskaitymo sumos atitinka tikrovę, dokumentuose minimų asmenų buvo paprašyta pateikti paaiškinimus. Pradėtas išsamus bendrovės mokestinis patikrinimas, nes daugumos apklaustųjų pateikti duomenys nesutapo su įmonės buhalterinės apskaitos duomenimis.
Mokestinio patikrinimo metu Vilniaus AVMI, siekdama nustatyti statybos paslaugų įkainius, kreipėsi į Lietuvos statybininkų asociaciją, vėliau ir į komercinius bankus, kad šie pateiktų asmenų sąskaitų išrašus. Paaiškinimus pateikė buvusi bendrovės direktorė ir buvęs akcininkas, o inspektoriai apžiūrėjo bendrovės patalpas, atliko ir angaro statybose dalyvavusių bendrovių operatyvius patikrinimus.
Apibendrinus dviejų statybos bendrovių operatyvių patikrinimų rezultatus paaiškėjo faktų, kurie prieštaravo užsakovo buhalterinėje apskaitoje pateiktai informacijai. Kol pastatas buvo statomas (t. y. iki 2007-11-06), angare niekas kitas, išskyrus statybos bendrovių darbuotojus, nedirbo ir negalėjo atlikti apdailos darbų. Tačiau apdailos darbai, kuriuos neva atliko pagal verslo liudijimus dirbantys fiziniai asmenys, įforminti gerokai anksčiau, negu darbą baigė statybos bendrovės.
Iš angaro savininkės buhalterinių dokumentų matyti, kad vidaus apdailos darbams atlikti buvo sudarytos sutartys su fiziniais asmenimis, turinčiais verslo liudijimus: 2006 metais sutartys sudarytos su 6 statybininkais, į buhalterinės apskaitos registrus įtraukta 424 tūkst. Lt grynaisiais pinigais ir banko pavedimais; 2007 metais atliktų darbų aktais įforminta paslaugų, įsigytų iš 43 fizinių asmenų, net už beveik 2,5 mln. Lt; 2008 metais atliktų darbų aktais įforminta paslaugų, įsigytų iš 19 fizinių asmenų, už beveik 709 tūkst. Lt.
Vilniaus AVMI specialistams įtarimų sukėlė įrašai bendrovės dokumentuose, pagal kuriuos darbai buvo atliekami ir įforminami per labai trumpą laiką, o paslaugas neva suteikusiems asmenims iškart pervedamos solidžios sumos, net nepatikrinus paslaugų kokybės. Dalis verslo liudijimus turėjusių ir dokumentuose minėtų statybininkų paneigė gavę tokias sumas.
Inspektoriai, atsižvelgę į statybos specialistų pateiktus duomenis ir kadastrinių matavimų byloje įrašytus angaro matmenis, nustatė, kad dokumentuose darbų ir medžiagų nurodyta daug daugiau, nei reikėtų tokio pastato vidaus apdailai atlikti. Bendrovė, nepagrįstai padidinusi darbų kiekius ir vertes, suklastojo net 27 sandorių duomenis. 27 asmenys paaiškinimuose tvirtino negavę bendrovės dokumentuose nurodytų pajamų, o ir fiziškai per tokį trumpą laiką tiek darbų nebūtų galėję atlikti. Maža to, bendrovė samdė 19 asmenų su verslo liudijimais statybos darbams atlikti, bet šie neturėjo teisės vykdyti tokios veiklos.
Įmonei skirta didesnė kaip 218 tūkst. Lt bauda, o iš viso į valstybės biudžetą ji turės sumokėti apie 1,5 mln. Lt mokesčių, delspinigių ir baudų.
VMI primena, kad gyventojai apie nelegalaus darbo atvejus, atlyginimus vokeliuose ar kitus mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“, užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankę Mokesčių inspekcijoje.