Dingo besidriekiančių rūmų prabangus dekoras, vietoj jo plikos betoninės sienos. Turtas atrodė taip, lyg būtų nuodugniai atstatytas – kilo klausimų, kas tiksliai vyksta dvare.
Navalno tyrimo vaizdo įrašas nuo jo išleidimo sulaukė didžiulio dėmesio. Kremlius paneigė viską, kas rodoma vaizdo įraše, o Putinas informaciją vadino „nuobodžia“ ir „montažu“. Nuo tada Navalnas buvo įkalintas.
Tačiau „BBC Russian“ pasikalbėjo su keliais statybininkais, kurie dirbo rūmų teritorijoje tarp 2005 ir 2020 metų statant ir atnaujinant rūmus. Jie patvirtino daugybę teiginių, išgirstų Navalno vaizdo įraše, įskaitant ir tai, kad rūmai buvo iš dalies perstatyti dėl pelėsio.
Ką sakė statybininkai?
Stanislavas (vardas netikras) pasakojo, kad jis rūmuose Gelendžiko mieste netoli Juodosios jūros dirbo 2018 metų rudenį. Tuo metu rūmuose buvo Navalno rodyto prabangaus dekoro likučių, tačiau daugumos baldų jau nebebuvo. „Prabangos mastas buvo neįtikėtinas. Vėliau rūmai buvo visiškai ištuštinti“, – pasakojo jis „BBC Russian“.
Pelėsių problema buvo įvardyta ir Navalno vaizdo įraše, kuriame buvo sakoma, kad remontas rūmuose vyksta būtent dėl šios priežasties. Du statybininkai sako, kad jie patys matė pelėsį.
„Sienos ir lubos buvo padengtos pelėsiu. Tai buvo paprastas pelėsis. Kai kuriose vietose buvo ir juodasis pelėsis. Jis paveikė visą pastatą. Mes buvome šokiruoti“, – Stanislavas sakė „BBC“.
Rūmai buvo pastatyti naudojant gipso kartoną ir pelėsis atsirado tarp tikrosios sienos ir gipso kartono.
Kitas statybininkas, Igoris, sakė, kad jis rūmuose dirbo 2017 metais ir tuo metu pelėsis nebuvo išplitęs virš pirmojo aukšto
Putinui artimas šaltinis „BBC Russian“ patvirtino, kad pelėsis yra tikra problema: „Rūmai buvo pabaigti ir naudojami ne vienerius metus, tačiau atsiradusį grybelį lydėjo nemalonus kvapas“.
Igoris (netikras vardas) skundėsi, kad jie buvo atsakingi už „kiekvieną įdubimą ir įbrėžimą“. „Visos spintelės buvo padarytos iš prabangaus medžio. Daugybė žmonių ten dirbo, labai brangu, labai daug medžiagų. Ir jie mums liepė „nupjauti laidus, viską išardyti, sugriauti tai“, – sakė jis.
Didžiausias kyšis istorijoje
Navalno tyrime sakoma, kad rūmai kainavo 1,37 milijardus dolerių ir buvo apmokėti „didžiausiu kyšiu istorijoje“. „Jie pastatė rūmus savo vadovui su šiais pinigais“, – vaizdo įraše sakė Navalnas.
Jis kaltino Putiną „feodaliniu“ protegavimu ir „vagių“ kupinos sistemos valdymu.
Tačiau milijardierius Arkadijus Rotenbergas, buvęs prezidento Putino dziudo partneris, buvo pareiškęs, kad jam priklauso šis dvaras, ir pridūrė, kad jis bus baigtas „po poros metų“ ir turėtų tapti apartamentų viešbučiu.
Vaizdo įrašas buvo paviešintas 2021 metų pradžioje, kai Navalnas parskrido iš Vokietijos ir iš lėktuvo pateko tiesiai į areštinę. Jo įkalinimas sukėlė vienus didžiausių protestų Rusijoje per daugelį metų.
Kokia rūmų problema?
Statybininkai mano, kad visą pastatą teko dezinfekuoti mažiausiai du kartus. Jie mano, kad problemos kyla tiek dėl pastato artumo jūrai, tiek dėl ventiliacijos trūkumo.
Manoma, kad problemos pirmiausia kilo, kai tinko gabalas vos nenukrito ant apatiniame namo aukšte, prie baseino, buvusio valytojo. Iš buvo planuojamas kosmetinis atnaujinimas, bet kai jie atidarė „netikras sienas“, Igoris sakė, kad statybininkai suprato, kad pelėsis pasklido po visą namą.
„BBC Russian“ paprašė Rusijos valstybinės statybų priežiūros tarnybos Glavgosekspertiza, Arkadijaus Rotenbergo ir Gelendžiko vietos valdžios, komentaro, bet atsakymo negavo.
Prabanga pribloškė
2011 m. rudenį lankydamasis šiame objekte vienas statybininkas, su kuriuo kalbėjo „BBC“, sakė, kad pirmasis jo įspūdis buvo toks, tarsi būtų statomos Egipto piramidės.
„Manau, kad tuo metu statybvietėje dirbo apie 1500 žmonių. Buvo rusai, uzbekai, kareiviai. Buvo skubama baigti darbus“, – sakė jis
Kitas darbuotojas teigė, kad statybos buvo užmaskuotos taip, kad jų nebūtų galima pamatyti iš jūros. „Visose betoninėse ir metalinėse konstrukcijose buvo nutapytos kalvos, medžiai, žolė ir uolos, kad jos būtų uždengtos ir susilietų su kraštovaizdžiu“.
Ten buvo japoniškas sodas, o Igorį sužavėjo grindų lygyje esantis baseinas: „Net negalėjai pasakyti, kad jis ten yra“.
Daugelis darbuotojų, kurie „BBC“ sakėsi dirbę šioje vietoje per pastaruosius 15 metų, kalba apie dažną rekonstrukciją. „Jie vis statė ir griovė, statė, o paskui griovė“, – sakė vienas statybininkas.
Taip pat buvo didelė sporto salė, pastatyta iš marmuro, bet ji tebuvo dvejus ar trejus metus, pridūrė jis. „Buvau labai nustebęs, kai vieną dieną pasirodė darbininkas ir pradėjo salę daužyti“.