Yra viena labai svarbi priežastis dėl ko prekės Lenkijoje galėtų būti brangesnės. Skiriasi šalių pridėtinės vertės mokesčių tarifai. Lietuvoje jis siekia 21 proc. o Lenkijoje mokestis yra dviem nuošimčiais didesnis. Portalas numbeo.com suskaičiavo kiek vidutiniškai šalyse kainuoja prekės ir paslaugos, taigi pateikiame palyginimą.
Yra vietų, kur mokame pigiau
Pavalgyti nebrangiame restorane Lietuvoje vidutiniškai kainuoja 4,48, kai Lenkijoje – 4,80 euro. Maisto produktų sferoje neturime daug produktų, kurie būtų pigesni, tačiau už 12 kiaušinių ir kilogramą bulvių vidutiniškai mokame atitinkamai 1,41 ir 0,33 euro. Tuo tarpu lenkai už šiuos produktus atitinkamai moka 1,47 ir 0,39 euro. Tai nėra didelis skirtumas, todėl abejotina, ar lenkai galėtų važiuoti į Lietuvą pigesnių produktų. Vis dėlto „Marlboro“ cigaretės Lietuvoje yra gerokai pigesnės nei Lenkijoje – atitinkamai 2,91 ir 3,36.
Lietuvoje gyventi pigiau
Statistiškai patvirtinta, kad Lietuvoje telekomunikacijų paslaugos yra pigiausios visoje Europoje. Nenuostabu, kad per mėnesį už kabelinį 10 Mbs spartos internetą per mėnesį vidutiniškai moka 8,52 euro, kai lenkai už šią paslaugą moka gerokai brangiau – 11,12 euro.
Kalbant apie paslaugų ir apgyvendinimo kainas lietuviai taip pat gali džiaugtis pigesne būstų nuoma. 1 kambario butas ne miesto centre per mėnesį vidutiniškai kainuoja apie 190 eurų. Lenkijoje už tokias patalpas reikėtų sumokėti kur kas daugiau – 257 eurus.
Net ir perkant būstą už miesto centro jis bus pigesnis Lietuvoje. Kvadratinis metras vidutiniškai kainuos 955 eurus, o Lenkijos rinkoje jis yra įkainotas vidutiniškai 1,17 tūkst. eurų.
Didžiuliai maisto kainų skirtumai
Skaičiuojama, kad Lietuvoje vidutinis atlyginimas yra 527 eurai. Lenkijoje jis yra 160 eurų didesnis, tačiau gyventojai už stambesnius pirkinius bei didžiąją dalį produktų moka mažiau, nepaisant didesnės jų perkamosios galios.
Į Lenkiją pigiau apsipirkti važiuojantys tautiečiai tikrai pastebėjo ryžių kainų skirtumus, mat čia jie kainuoja 0,78, o Lietuvoje – 1,25 euro. Taip pat didelis skirtumas yra tarp Lietuvos ir Lenkijos gamintojų sūrio kainų. 1 kilogramas atitinkamai kainuoja 6,93 ir 5,18 euro. 1 kilogramas vištienos krūtinėlės be kaulo Lenkijoje kainuoja 3,71 euro, o Lietuvoje euru brangiau.
Lenkijoje tai pat gaminamas pigesnis alus. Vietiniai gamintojai už bokalą alaus čia vidutiniškai prašo 1,44 euro, o Lietuvoje teks bare sumokėti 1,79 euro.
Didesni pirkiniai atsieis brangiau
Neabejotinai vienas didžiausių pirkinių gyvenime yra automobilis. Lenkijoje jis taip pat bus pigesnis. Kaimynai už naują bazinės komplektacijos 1,4 l darbinio tūrio „Volkswagen Golf“ sumokės 16,08 tūkst. eurų. Lietuvoje toks pat modelis bus daugiau nei pusantro tūkstančio eurų brangesnis – 17,74 tūkst. eurų.
Lenkai taip pat gali sportuoti pigiau, mat čia mėnesio narystė sporto klube kainuoja 27,84 euro. Tuo tarpu lietuviai už gerą formą per mėnesį moka brangiau – 39,45 euro.
Ne paslaptis, kad apranga Lietuvoje yra gana brangi, nors už ją mokame beveik tiek pat, kiek vidutinis europietis. Tačiau Lenkijoje už klasikinius odinius vyriškus batus teks sumokėti 64 eurus, kai Lietuvoje jie kainuos 91 eurą.